Ceturtdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

Zinām, ka Cēsīs ir droši

Druva
20:35
31.03.2022
9
Studentes 2

Divas ukraiņu studentes – Darja un Olga – jau otro nedēļu mājo Cēsīs – Cēsu dienesta viesnīcā. Nama ceturtajā stāvā patlaban dzīvo tikai bēgļi no Ukrainas.

Piebraucot pie ēkas, lai dotos uz sarunu ar meitenēm, manu divas automašīnas ar Ukrainas numura zīmēm. Divas ukraiņu sievietes nes ēkā kastes – dežurante tās saņem. Uzrunāju abas sievietes, bet viņas atklāj, ka runā tikai krieviski, savukārt es interviju plānoju angļu valodā. Ceturtajā stāvā mani sagaida Darja un Olga. Ja vien nebūtu zināmi apstākļi, kas meitenēm spieduši ierasties šeit, uz mirkli pat varētu šķist, ka abas ir priecīgas jaunietes, kas šeit ieradušās atpūsties vai apciemot draugus – abas smaida. Tomēr ir karš, un studentes ir šeit ieradušās bēgļu statusā.

Darja ir no nelielas pilsētas Kijivas apkārtnē, bet Olga no nelielas pilsētiņas Donbasa reģionā – Toretskas. “Tā nav zināma vieta, maza pilsētiņa, apmēram tikpat liela kā Cēsis. Manā dzimtajā pilsētā dzīvo ap 20 tūkstošiem iedzīvotāju,” piebilst Darja. Olga māj ar galvu un smaida, klusi piekrītot, ka arī viņas dzimtā pilsētiņa esot kā ļoti, ļoti mazs ciemats. Abām meitenēm ir tikai deviņpadsmit gadu. Olgai pavisam drīz gaidāma dzimšanas diena, kuru, visticamāk, svinēt sevišķi neizdosies.

Meitenes iepazinušās studiju laikā, viņas studē Kijivas Uni­versitātē, specializējoties franču filoloģijā. “Studijas joprojām notiek tiešsaistē, tomēr ir grūti. Mācīties ir grūti, kad zini, ka notiek karš, ir nemitīgi jāseko līdzi ziņām, jāgaida ziņas no tuviniekiem,” saka Olga. Abām vecāki joprojām ir Ukrainā, meitenes gandrīz ik stundu sūta ziņas mājiniekiem, ja viņi acumirklī neatbild, piezogas bailes. “Ir ļoti bail. Un ir arī tāda smaga vainas sajūta – ka esmu pametusi dzimteni. Varbūt vajadzēja palikt tur – mēģināt kaut kā palīdzēt,” ar skumju smaidu nosaka Olga, rokās grozīdama mobilo telefonu.

Telefonus jaunietes tur cieši blakus. Ir pavisam skaidrs, kāpēc. Olga atzīst, ka zina, viņas mamma ne vienmēr saka taisnību par notiekošo Donbasā, lai meitu lieki neuztrauktu. Tomēr patlaban tieši tajā ciematā, kur dzīvo Olgas māte, esot samērā mierīgi.

Ceļš līdz Latvijai bijis ilgs. Jaunietes saka, ka uz Latviju nav organizēta transporta, uz citām valstīm regulāri ejot autobusi, bet uz Latviju nē. Līdz Polijas robežai abas nokļuvušas ar autobusu, tad uzkavējušās bēgļu nometnē, no kuras brīvprātīgais palīgs abas nogādājis Latvijā. Kopā ar meitenēm braukusi arī kāda sieviete ar bērnu. “Domāju, ne pārāk daudzi var aizbraukt no Ukrainas ar mašīnu, jo vīrieši paliek, bet sievietēm ne visām ir autovadītāja tiesības,” domās dalās Darja.

Jautāju meitenēm, kāpēc uz Latviju, kāpēc ne uz kādu no Rietumeiropas valstīm. Darja atbild: “Man šeit dzīvojusi vecmāmiņas māsa. Tā kā ir tāda saikne ar Latviju, izvēlējāmies braukt uz šejieni.”

Abas arī vienotas viedoklī par to, ka paliks Cēsīs tik ilgi, kamēr Ukrainā atgriezties nebūs droši. Gan Darja, gan Olga uzsver, ka cilvēki šeit esot ļoti pretimnākoši, izpalīdzīgi, sirsnīgi. Pagaidām arī abām nekā netrūkstot, visas nepieciešamās lietas meitenēm ir, un neesot arī grūti tādas atrast, ja rodas vajadzība. “Feisbukā var atrast ļoti daudz palīdzības, tāpat arī šeit mēs svētdienās tiekamies ar ukraiņiem Cēsīs, ir iespēja komunicēt un tikties,” stāsta Darja.

Kaut Cēsīs jaunietes dzīvo līdzās tautiešiem, dzīves apstākļi ir labi, piedzīvotās kara dienas dzimtenē jau nepazūd. “Joprojām pat šeit biedē skaņas, lai gan zinām, ka Cēsīs ir droši, reizēm kāda lidmašīna vai pat vējš liek satrūkties,” saka Darja. Olga atzīst, ka, dzīvojot Donbasā, bija pieradusi pie nemitīgas konflikta atmosfēras, tomēr ilgi nav ticējusi, ka karš patiešām varētu izvērsties par īstenību. “Kaut kā cerēju, ka tā nav patiesība, ko rādīja ziņās pirms 24.februāra. It kā jau brīdināja par situācijas nopietnību, bet es tiešām uzskatīju, ka tās ir tikai ziņas, lai mūs iebiedētu. Mal­dījos,” saka Olga. Viņa arī pastāsta, ka kāda no viņas draudzenēm dzīvo Harkivā, tur notiekošais esot tiešām prātam neaptverams.

Tā kā abas studē vienā studiju programmā, jautāju, kādi ir meiteņu plāni nākotnei. Abas atkal smaida un atzīst, ka īsti skaidru plānu neesot. Darja vēlas strādāt “Au Pair” programmā Francijā, Olga saka, ka grib atgriezties un palikt Ukrainā, vienmēr esot gribējusi dzīvot Odesā.

Sarunas izskaņā uzslavēju Ukrainas prezidentu. “Ziniet, mūsu sabiedrība nemaz par viņu tik augstās domās nebija, viņš jau nebija izdarījis neko tādu, neko unikālu. Arī tas, ka viņš šobrīd cīnās, tas taču nav nekas sevišķs, tas būtu jādara ikvienam prezidentam – jāaizstāv sava valsts,” pārliecinoši saka Olga.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Topošajiem mūziķiem iespēja apgūt jaunas un papildināt esošās prasmes

05:12
25.04.2024
16

“Šīs meistarklases ir daļa no pasākumu sērijas, ko veicam kā metodiskais centrs. Šajā reizē tā bija jauno dziedātāju vokālās un skatuves prasmju attīstīšana un koncertmeistaru profesionālā pilnveide,” tā par 15.aprīlī aizvadīto notikumu Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pastāsta iestādes metodiķe Ija Groza. “Šajā reizē mēģinājām jaunu formātu – vienā telpā, vienā vietā norisinājās gan vokālo […]

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
42

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
68

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
56

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
74

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
88

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
28
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi