Raksti

Jaunieši

Uzdrīkstēties atvērt durvis

Septiņpadsmitgadīgais Toms Veiss atzīst - visbrīvāk jūtas, vadot pasākumus, šoreiz - Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas izlaidumu. Foto: No albuma

Toms Veiss savā ziņā ir kļuvis par Cēsu jauniešu aktivitātes un iniciatīvas tēlu, bez viņa klātbūtnes neiztiek gandrīz nevienā pasākumā. Toms ir Cēsu Jauniešu domes priekšsēdētājs, mācās Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā, nodarbojas arī ar pasākumu vadīšanu un apskaņošanu.

Lai noskaidrotu, kas septiņpadsmitgadīgo jaunieti uzlādējis intensīvajam dzīvesveidam, “Dru­­va” tikās ar viņu pašreizējās izpausmes galvenajā mītnē – Cēsu Jauniešu mājā.

Puisis atzīst, ka ne īsti atceras, ne līdz galam saprot, kas viņu novedis pie dzīves ceļa izvēlēm. Taču bieži viņš atduras vārdos – “es laikam izvēlos vietas ar īpašu atmosfēru”.

Toms ar ģimeni dzīvo Vaives pa­gastā, kur uzaudzis. Jaunietis at­zīst, ka dabas tuvums viņu noteikti ietekmējis. Un ģimene vie­n­­mēr bijusi Toma atbalsts un iedvesmas avots. Viņš pieļauj, ka, iespējams, mammas kā skolotājas rīkotie pasākumi radījuši viņam vēlmi būt notikumu organizatoram, savukārt tētis tagad ļoti daudz palīdzot Jauniešu domes pasākumu rīkošanā. Arī brālis un māsa piedaloties tajos un vērtējot viņa paveikto.

Intensīvs dienas režīms puisim bijis jau no mazām dienām – Cēsu 1.pamatskolā papildus pamata izglītībai viņš apguvis klavieru un ģitārspēli, spēlējis ansambļos, kā arī Bērnu un jauniešu centrā pie skolotāja Mareka Vecgaiļa mācījies spēlēt bungas. Jau tolaik Toms sapratis, ka bungu spēlēšana ir tuvāka sirdij, tagad, vidusskolā, tā jau ir viņa izvēlētā specialitāte. “Man gan ļoti tuva ir arī pasākumu apskaņošana, ierakstu veikšana. Es skolā gan spēlēju sitaminstrumentus, gan taisu ierakstus, palīdzu ar apskaņošanu, mūzikas datorapstrādi un tādas lietas,” stāsta aktīvais vidusskolnieks, norādot, ka patlaban šajās papildu sfērās viņu jau izglīto sitaminstrumentu skolotājs Rihards Fedotovs, bet sākums zināšanām par mūzikas apstrādi un pasākumu apskaņošanu ir bijusi paša interese.

Jau no 7.klases Toms sācis vadīt skolēnu pašpārvaldi 1.pamatskolā. “Kad mācījos mazajās klasītēs, gāju skatīties, kā vada pašpārvaldes sēdes, man tas bija interesanti. Vienmēr gribējies darīt kaut ko radošu, kaut ko mainīt, lai notiktu kaut kas vēl labāk, interesantāk.” Uz jautājumu par drosmi uzņemties atbildību, Toms atzīst, ka neliels satraukums jau rodas allaž. “Man liekas, jābūt drosmei uzņemties atbildību un darīt. Tas arī ir tas, ko jauniešiem mēģinu parādīt – tu vari kaut ko izdarīt, tev jābūt drosmīgam, tās durvis ir jāver vaļā un jārunā.”

Uz skatuves Tomam sanāk būt bieži gan uzstājoties, gan vadot pasākumus, tomēr viņš atzīst, ka sākumā nācies pārvarēt kautrību. “Esmu ļoti, ļoti kautrīgs, bet, ja darbojies, daudz ko iemācies ,” uzsver jaunietis. Patlaban viņš vislabāk jūtas sarīkojumu vadīšanā, jo “tā drīzāk ir mana mākslinieciskā interpretācija”, nekā spēlējot bungas – “to es tomēr vēl mācos un ļoti daudz domāju par tehniskām lietām”.

Iestāšanās Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā nav bijis ilgi plānots ceļš. “Iepriekš par šo skolu neko nezināju, bet pēdējā mirklī likās, ka jāizvēlas tieši tā,” atminas Toms Veiss, apliecinot gandarījumu, ka ticis uzņemts. “Šī skola ir tiešām kā ģimene,” teic puisis, norādot, ka kopā ir visi – gan skolēni, gan skolotāji, gan arī tehniskie darbinieki. Vidus­skolā gan Toms atturas no dalības pašpārvaldē, jo nepietiekot visam laika – mācībām un vēl darbam Jauniešu domē.

Iepazīšanās ar Cēsu Jauniešu domi bijusi strauja un pašam negaidīta – jauniešu lietu speciāliste Iveta Jermolājeva, kura tolaik strādājusi arī 1.pamatskolā, uzaicinājusi Tomu paskatīties, ko novada jaunieši dara. “Tas bija kādus divus mēnešus pirms priekšsēdētāja vēlēšanām. Man tiešām ļoti iepatikās, radošā vieta, kur visi darbojas, dara.”

Toms jau arī paspējis gūt daudzveidīgu darba pieredzi, vasarās strādājot “MTG” mediju grupas darbā, Latvijas Televīzijā, kā arī Lat­vijas Radio. Par studijām 2.kur­sā audzēknim Tomam vēl nav konkrētu plānu. Viņš apsver dažādas iespējas, tomēr pieļauj, ka kaut kas jauns prātā var ienākt pēdējā mirklī. “Man liekas, ir sva­rīgi izmēģināt visu. Daudzi saka, ka jauniešiem jāfokusējas uz vienu lietu – ja tu dari, tad vienu un kārtīgi, bet man liekas – kamēr esi jaunietis, jāizmēģina viss. Kā tu vari kaut ko izvēlēties, ko gribi darīt tālāk dzīvē, ja neesi izmēģinājis 150 lietu un katrā sevi atdevis tā kārtīgi?”

Atsaucoties uz pieredzi, ēnojot Cēsu novada pašvaldības vadītāju Jāni Rozenbergu, vaicāju par varbūtību iesaistīties pašvaldības darbā, taču Toms patlaban kategoriski noraida šādas domas. “Nē, neesmu apsvēris strādāt paš­valdībā, mani vairāk saista radošā joma, gribu strādāt radošā industrijā, kur ir citāda brīvība izpausties,” stāsta jaunietis, paskaidrojot, ka būt par “ēnu” vēlējies, lai izzinātu ko jaunu.
Salīdzinot šodienu ar bērnības sapņiem, Toms atklāj – mazotnē vēlējies vadīt delfināriju, bet vēlāk radusies doma Cēsīs izveidot akvaparku: “Kaut kas man ir ar to ūdeni – laikam tā ir mana stihija.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *