Raksti

Jaunieši

Tic labajam cilvēkos

Dalās zināšanās. Roberts Patersons ir brīvprātīgais, kurš darbojas organizācijā "Jaunatne Par". Viņš jauniešiem Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem māca angļu valodu.
Foto: Madara Ozoliņa

Roberts Patersons divas reizes nedēļā dodas uz Cēsu Audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem, lai jauniešiem mācītu angļu valodu.

Robertam ir 24 gadi, viņš aktīvi darbojas organizācijā “Jau­natne Par”. Tur dienas tiek pavadītas kopā ar ārzemju jauniešiem, kuri ieradušies brīvprātīgajā darbā. Sarmai Braunai, organizācijas “Jaunatne Par” vadītājai, radusies ideja par angļu valodas mācīšanu jauniešiem, kas atrodas ieslodzījumā. Lai tur varētu pasniegt svešvalodu, pasniedzējam jābūt ar atbilstošu izglītību vai tās valsts pilsonim, kuras valodu vēlas mācīt. Roberts atbilda otrajam kritērijam, jo jaunieša mamma ir latviete, bet tētis – amerikānis, līdz ar to Robertam ir gan Lat­vijas, gan Amerikas pilsonība.

“Mums visiem ir savs priekšstats, kas ir kolonija un kādi cilvēki tur atrodas. Šis priekšstats radies no tā, ko esam redzējuši televīzijā. Reālā situācija ir pavisam cita. Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem atrodas cilvēki, kuri ir gatavi laboties un mainīt savu dzīvi. To pierāda fakts, ka ik reizi, kad ar organizācijas biedriem dodamies uz kārtējo angļu valodas stundu, ir ieslodzītie jaunieši, kuriem mācības interesē, viņiem rūp sava nākotne. Liela daļa saprot, ka tad, kad ieslodzījuma laiks beigsies, valodas zināšanas būs nepieciešamas. Un gribas uzsvērt, ka mēs katrs dzīvē pieļaujam kļūdas, cilvēki tās apzinās un cenšas laboties. Tā ir mana ticība,” atzīst Roberts.

Roberts aktīvi iesaistās brīvprātīgo darbā, savulaik strādājis Kolumbijā, kur pavadījis desmit mēnešus. Kad bija laiks atgriezties Latvijā, Roberts sajuta piedzīvojumu kāri. “Izlēmu doties uz Kaliforniju bez reāla plāna, ko tur darīt. Domāju, kad nokļūšu galā, tad redzēšu, kā tur ir, un domāšu tālāk. Tā arī darīju! Galu galā Kalifornijā pavadīju divus gadus. Ieguvu lielisku pieredzi, iepazinos ar dažādiem cilvēkiem, redzēju, kā tur dzīvo citi latvieši,” stāsta Roberts. Pēc diviem Ame­rikā pavadītiem gadiem jaunietis atgriezās Latvijā. Roberts atzīst – par savu valsti uzskata gan Latviju, gan Ameriku. Viņš jūtas vienlīdz piederīgs abām. Tādēļ arī interese par abās valstīs notiekošo ir vienlīdz liela – viņš seko politiskajai situācijai un cilvēku labklājībai katrā valstī.

Roberts savu dzīvi tālu uz priekšu neplāno. Viņš zina, ka reiz aizbrauks uz Floridu, jo vēlas redzēt un sajust, kā ir tur dzīvot. Tomēr, ja runājam par tuvākajiem plāniem, tad jaunietis vēlas atsākt mācības augstskolā. Roberts uzskata, ka Latvijā ir gana daudz likumu, kas jāmaina, kuriem beidzies “derīguma termiņš”, tādēļ vēlas kļūt par juristu vai tiesību zinātnieku.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *