Raksti

Jaunieši

Smiekli ir pasākuma “Lauzt robežas” pamatā

Draudzīgi un priecīgi kopā. “Lauzt robežas” dalībnieki kopā ar youtuberi Niklāvu (priekšplānā).

Otro gadu mednieku apmācības un atpūtas bāzē “Mārkulīči” divu dienu garumā notika Pārgaujas novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt robežas”.

Tas pulcēja vairāk nekā 20 puišus un meitenes vecumā no 13 līdz 25 gadiem. “Pasākuma mērķis ir uzlabot novada jauniešu savstarpējās attiecības, saliedēt jauniešus, veicināt viņu uzņēmību, motivēt aktīvi darboties, diskutēt par jauniešiem aktuālām tēmām, kā arī meklēt domubiedrus – citus novada aktīvos jauniešus,” pastāstīja Pārgaujas novada sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste Iluta Beķere. Viņa atklāj, ka ideja radās pērn, kad Pārgaujas novada pašvaldība izsludināja projektu konkursu, kurā varēja iegūt finansējumu šāda pasākuma sarīkošanai. Pērn pasākums bija kā pilotprojekts. No jauniešiem tika saņemtas labas atsauksmes, viņi atzinīgi vērtēja tā lietderīgumu, tāpēc “Lauzt robežas” tika rīkots arī šovasar.

Kristiāna Daniela Martinova (16) no Straupes pasākumā piedalījās otro gadu. Viņa ir ne tikai tā dalībniece, bet arī organizatore. “Esmu Pārgaujas novada jauniešu grupā un šogad redzu, kā pasākums ir attīstījies. Ja pērn piedalījās ļoti daudz jauniešu no novada jauniešu neformālās grupas, tad šogad piepulcējies prāvs pulks, kurus līdz šim nepazinu,” pastāstīja Kristiāna Daniela un atzina, ka viņas pienākumos bija administrēt saņemtās pieteikuma anketas. “Lasīju dalībnieku vārdus un uzvārdus pieteikuma anketās un sapratu, ka pārsvarā nevienu nepazīstu. Un tā dīvainā sajūta – mēs dzīvojam vienā novadā, taču viens otru nepazīstam. Šis, manuprāt, ir lielisks pasākums, lai iepazītos ar saviem kaimiņiem,” pārdomas izteica Kristiāna Daniela. Jauniete atzina, ka vislielākais izaicinājums bijis jauniešu uzrunāšana. “Bija jāizdomā, kādu reklāmu izveidot, lai jaunieši to pamanītu. Tas nav vienkārši! Protams, tika uzrunāti jaunieši, kuri piedalījās pērn, kā arī stāstīju draugiem, lai viņi ziņas par lielisko pasākumu nodod tālāk,” pastāstīja straupiete. Kristiāna neslēpj, ka agrāk darbojusies Cēsu novada Jauniešu domē un zināšanas par to, kā organizēt šādus pasākumus, guvusi tieši tur. “Es saku paldies Cēsīm un jauniešiem, ka varēju būt daļa no komandas un daudz ko iemācīties. Man ir sava pieredze un bagāža līdzi, ko varu izmantot un tagad jau dot Pārgaujas novada jauniešiem,” teica Kristiāna un vērtēja: “Cēsīs mācījos no citiem, bet šeit es pilnveidojos un augu pati.”

Savukārt Samanta Bogatska (16) “Lauzt robežas” bija pirmo gadu un par savu motivāciju piedalīties stāsta: “Jūlijā, kad parādījās plakāti un informācija sociālajos medijos, uzzināju par šo pasākumu. Draugi teica, ka tas ir interesants un labs veids, kā iepazīties ar vienaudžiem. Esmu vietējā, bet tā īsti nevienu nepazīstu, jo ikdienā mācos Cēsīs. Dažādās spēlēs, nodarbībās iepazinu citus, uzzināju, kas viņiem patīk.” Kristiāna papildina Samantas sacīto: “Manuprāt, visus ļoti labi saliedēja tīkla tiltiņš pāri Braslas upei, kur varēja čilot neformālā gaisotnē. Spēlējām tur spēles ar bumbu. Bija smiekli, un visi bija draudzīgi un atvērti.”

Pasākuma pirmajā dienā notika iepazīšanās aktivitātes, kā arī kritiskās domāšanas darbnīca un diskusijas par jauniešu medijpratības līmeni un sociālo mediju izmantošanu. Pie jauniešiem viesojās arī kāds pārsteiguma ciemiņš, kurš dalījās pieredzes stāstā par sociālo tīklu vietņu lietderīgu izmantošanu un lomu mūsdienu jaunieša dzīvē. Abas pasākuma dalībnieces atzina, ka spilgtākais notikums bijis pārsteiguma viesa youtubera Niklāva ierašanās. Samanta dalās iespaidos: “Ieraugot viņu, bija sajūsmas spiedzieni un emocijas plūda pārpārēm. Es salīdzināju, kāds viņš ir video un kāds – dzīvē. Un pārsteigums bija viņa auguma garums – viņš ir īss! Tu gaidi savu mīļāko youtuberi, viņš atbrauc, bet dzīvē ir pavisam citādāks! Man pat bildē sanāca pieliekties, lai mēs kaut cik būtu vienā augumā.”

Iluta Beķere nedaudz ieskicē pasākuma notikumus: “Saliedēšanās pasākuma otrajā dienā ar jauniešiem strādāja profesionāls komandu saliedēšanas un sadarbības veicināšanas treneris, kurš ir sagatavojis īpašu aktivitāšu programmu. Viņš jauniešus izaicina kā komandu, un tad katrs saprot, vai turpmāk vēlas ar šiem jauniepazītajiem cilvēkiem sadarboties. Un varu apgalvot, ka trīs četri jaunieši pēc šī pasākuma turpmāk grib darboties un pievienojas Pārgaujas novada jauniešu neformālajai grupai. Vēroju, kā viņi darbojas kā komanda, un var redzēt, kuram vairāk ir līderības prasmes, kurš vēlas uzņemties atbildību un kontrolēt. Ir vērtīgi redzēt komandu, jo, organizējot nākotnē kādu kopīgu pasākumu, zinu, kādus pienākumus varēšu uzticēt.”

Jaunietes, pārspriežot “Lauzt robežas”, priecīgi stāsta: “Pasākums bija lielisks, lai izrautos no vasaras darbiem, prom no vecākiem, atpūstos no visa, dzīvotu mežā un smietos! Smiekli ir pasākuma “Lauzt robežas” pamatā. Tās sajūtas ir tik labas!”

Arita Lejiņa

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *