Raksti

Jaunieši

Priekuļos vērtē īsfilmu – farsu par parādsaistībām

Grūtais filmēšanas process. Jaunais režisors Rihards Romušs (attēlā otrais no labās), kurš personīgi pieliek roku pie visa - scenārijas rakstīšanas, filmēšanas un skaņu celiņa izstrādes.
Foto: No albuma

Priekuļu Jauniešu centrā “REST[e]” otrdien, 27.martā, interesenti bija aicināti uz tikšanos ar īsfilmas “Oļega morāle” autoru un režisoru Rihardu Romušu, kā arī noskatīties novadnieka, Liepā dzimušā jaunieša, veidoto ironisko stāstu par cilvēcisko izmisumu parādu jūgā.

“Oļega morāle” ir filma par 21 gadu vecu jaunieti, kurš meklē iespējas, kā izkļūt no parādu sloga. Sižeta pieteikumā viņš pat tiek dēvēts par neveiksminieku visās dzīves jomās. Puiša pārziņā nonāk vecmammas māja, kas atrodas tālā nostūrī. Jaunietis ilgstoši nemaksā rēķinus, nodokļus, pie Oļega ierodas Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvji. Parād­niekam tiek dotas divas dienas saistību nomaksai, kas izmisumā Oļegu noved pie visnotaļ nekonstruktīvām un pat absurdām idejām.

Šī īsfilma ir R.Romuša debija režijā, bet vairākiem jauniešiem – pirmie soļi aktierspēlē. Filma pirmizrādi ar lielu skatītāju atsaucību piedzīvojusi februāra nogalē pārpildītā kinoteātrī Vi­dzemes koncertzālē. Arī Priekuļu “RES­T[ē]” sarīkotais seanss bija skatāms bez maksas, diemžēl šoreiz bija atnākuši tikai daži aktīvākie jaunieši.

Pēc 33 minūšu garās kino lentes noskatīšanās secinu, ka filmas veidotāju komandas mērķis vismaz daļēji tiešām sasniegts – tās iespaidā gribas pasmaidīt par jebkuru ikdienas sarežģījumu, jo apziņā caur anekdotiskajām situācijām nostiprinās pārliecība par absurdu iedomu neizbēgami nelāgo iznākumu. Lai gan dialogi sākotnēji šķiet neveikli un dažas situ­ācijas neticamas, tomēr, iespējams, tieši šis kopums palīdz pārvarēt to depresīvo noskaņu, ko īsā laikā rada filmā atainotās problēmas.

Jaunais režisors “Druvai” atzina, ka sākotnēji viņa stāsta iecere bijusi citāda, tomēr burtiski divas dienas pirms filmēšanas sākuma plāns mainījies, uzrakstīts pilnībā jauns scenārijs komēdijai. R.Ro­mušs pievērsies parādsaistību tēmai, jo tā, viņaprāt, šobrīd ir valstī visaktuālākā problēma, ar kuru sastopas plašs cilvēku loks. “Man gribējās izveidot kaut ko tādu, lai cilvēki aizmirstu par šo problēmu slogu – vienkārši pasmietos par tām. Mēs attēlojām šīs situācijas, taču no komiskās puses,” teic 19 gadus vecais režisors.

Jautāts par grūtāko filmas veidošanā, Rihards atzīst, ka scenārijs tapis viegli, taču filmēšanas laikā viņu mākušas praktiskas dabas bažas. Mēģinot īstenot scenārijā aprakstītās mizanscēnas, izvērtušies visai “dramatiski apstākļi”. Filmējot galveno varoni puskailu guļam gultā, aukstums bijis tāds, ka pārējā filmēšanas komanda nenovilka ziemas jakas. Tāpat, uzņemot vienu no ainām, kurā kāds nelīdzsvarots tips piesējis Oļegu pie koka un pieprasa no viņa savu iedomāto loterijas laimestu, galvenā varoņa lomas atveidotājs Dmitrijs Zeicmanis salā vienā uzvalkā atradies sasiets vairāk nekā piecas stundas. Par laimi, nekādas veselības problēmas nav radušās.

Priekuļos sarīkotā seansa iniciators Toms Ozols, novada Jau­niešu domes pārstāvis, norāda, ka vēlējies rast iespēju dzirdēt paša režisora stāstīto. “Lai jauniešiem ir piemērs, ka var kaut ko izdarīt arī paša spēkiem.” Toms nav gaidījis no filmas kādu noteiktu atbildi nopietno problēmu risinājumam. “Katrā ziņā ir cilvēki, kas vienmēr saskata slikto, arī galvenais varonis Oļegs jau iztēlē met cilpu kaklā vai mēģina slīcināties akā, bet var arī vienkārši pasmieties par šīm problēmām, jo ne viss ir tik nozīmīgs, kā to iztēlojamies,” pārdomās dalās jaunietis, atsaucoties uz savulaik izlasīto: “95 procenti no iespējamām pro­blēmām, par kurām uztraucamies, nekad tā arī nenotiek. Var­būt labāk pasmieties par tām?”

Savukārt Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Natālija Mahņova no Priekuļiem uzsvēra darba veiksmīgo muzikālo pavadījumu. “Man likās ļoti trāpīga mūzikas izvēle, piemērota notikumu gaitai,” teic jauniete. Gan mūzikas izvēle, gan skaņu celiņa apstrāde pilnībā ir paša režisora darbs.
Rihards Romušs agrīnos skolas gadus pavadījis Liepā un Priekuļos, vēlāk – Cēsu Pilsētas vidusskolā. Par plāniem studēt režiju viņš pagaidām atturīgi noteic – laiks rādīs.

Informācija feisbukā liecina, ka viņš vada paša izveidoto studiju “Aventa Films Production”, piedāvājot filmēt kāzas, reklāmas, kā arī veidot mūzikas video klipus. Rihards pastāstīja, ka pēc debijas īsfilmas veidošanā viņam jau paredzēts cits lielāks projekts – pilnmetrāžas filma, kas plānota kā turpinājums iesāktajai tē­mai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *