Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Pētījums par novadnieku, bet studijām izvēlas Āzijas valodas

Druva
11:10
12.07.2021
15
Alekandrs Grigorjevs 2

Jaunpiebalgas vidusskolas absolvents Aleksandrs Grigorjevs mācību gada noslēgumā maija izskaņā, kad skola sumināja mācību priekšmetu olimpiāžu uzvarētājus, tika īpaši godināts.

Jaunietis aizvadītajā mācību gadā saņēmis atzinību ne tikai četrās mācību priekšmetu olimpiādēs, bet arī ieguvis 1. pakāpes diplomu 45. Latvijas skolēnu zinātniskās pētniecības darbu Vid­zemes reģiona konferencē Hu­mani­tārās un mākslas zinātņu nozarē. Viņš veicis pētījumu “Pētera Ceriņa tautiskie centieni”. Jaun­piebaldzēns P.Ceriņš Piebalgā darbojies 19.gadsimta beigās, bijis skolotājs, dzejnieks, kordiriģents, kā arī skolotājs paša dibinātajā Jaunpiebalgas Pētera skolā.
Aleksandra pētījums tika novērtēts un virzīts valsts konferencei, kurā ieguva otrās pakāpes diplomu. Darba vadītāja bija skolotāja Vēsma Johansone, viņa godināta par skolēnu intereses veicināšanu kultūrvēsturē un atbalstu dalībai konferencē.

A. Grigorjevs jau 11. klases beigās sapratis, ka zinātniski pētniecisko darbu vēlas saistīt ar vēsturi un novadpētniecību, tāpēc laikus nolēmis, ka ar idejām vērsīsies pie skolotājas Vēsmas Johan­sones. V. Johansone “Druvai” vēsta, ka Aleksandram bijis daudz ideju un domu par to, ko vēlētos pētīt. “Tad nāca doma par Aleksandra dzīvesvietai kaimiņos esošo Pēterskolu. Atgādināju, ka Pēteris Ceriņš ir romāna “Mērnieku laiki” viena tēla prototips. Ceriņš bija pirmais, kas no Jaunpiebalgas aizvedis vīru vokālo kvartetu uz ārzemēm.”

Ieminoties par šo braucienu uz ārzemēm, Vēsma ieteica puisim meklēt informāciju vietnē periodika.lv. Puisis digitālo krātuvi izmeklējis krustām šķērsām, tad arī nonācis pie domas, ka vēlas rakstīt par Pēteri Ceriņu, Piebalgas kultūras dzīves celmlauzi. Tā radās darbs “Pētera Ceriņa tautiskie centieni”. Aleksandrs atzīst, ka saņemt valsts mēroga augsto apbalvojumu – otro pakāpi –, gatavojot darbu par savu novadnieku, bijis fantastiski: “Sajūtas ir ļoti labas!”

Aleksandrs uzskata, ka viņa pētījums ir vērtīgs gan novadpētniekiem, gan ikvienam, kurš interesējas par novada vēsturi: “Šajā darbā atspoguļojas Piebalgas vēsture. Ja būtu laiks, pārrakstītu to vienkāršākā valodā, jo, kā zināms, zinātniski pētnieciskajam darbam ir noteiktas prasības.” Skolotāja Vēsma piekrīt, kā piemēru minot valodas lietojumu: “Nedrīkst rakstīt “es”, tā vietā ir jāizmanto “pēc darba autora domām…”. Process, lai darbu pārrakstītu populārā valodā, ir ilgs.

Aizstāvot savu darbu, Aleksand­ram bijušas divējādas sajūtas. Pētnieciskā darba aizstāvēšana aizritēja tiešsaistes platformā. Savā ziņā tas bijis vieglāk, jo prasījis mazāk laika, taču no otras puses, nav bijis to emociju, ko gūst, piedaloties pasākumā klātienē. Tas ir brauciens uz vietu, kur notiek aizstāvēšana, stāšanās komisijas priekšā, tikšanās ar citiem skolēniem. “Tas ir bijis vesels piedzīvojums! Es nebaidos runāt publikas priekšā, un tāpēc man pietrūka žūrijas un auditorijas klātbūtnes, ko esmu piedzīvojies iepriekšējos gados. Šogad abas reizes, pie datora prezentējot, pārņēma dīvainas sajūtas. Ekrānā vairāk par diviem žūrijas locekļiem neredzēju, nevarēju redzēt visu reakciju,” sajūtās dalās Aleksandrs.

Kā ieteikumu citiem skolēniem, kas gatavo zinātniskās pētniecības darbus, Aleksandrs min vajadzību sākt to darīt laikus, jo dienas, ko pavadi pie šī darba, paskrien nemanot. “Laika par daudz nevar būt! Labi izjutu, ka, ja nebūtu bijis attālinātais mācību process, es nezinu vai varētu tik labi šo darbu sagatavot.”

V.Johansone uzsver, ka Alek­sandra panākumu atslēga ir atbildīgums un mērķtiecība. “Alek­sandrs sāka no nezināmā. Līdz­tekus arī es meklēju pieejamo informāciju, bet beigās viņš mani mācīja. Tas bija fantastiski vārda tiešā nozīmē, kad viņš man teica– es atradu to, varbūt vajadzētu tā…” ar pozitīvām atmiņām dalās skolotāja, piebilstot, ka jaunietis visu, kam pieķeras, dara ļoti apzinīgi.
Vaicāts, vai nākotni un studiju nozari plāno saistīt ar vēsturi un filozofiju, pusis atbild, ka šo virzienu neplāno studēt, bet piebilst, ka pie šīm jomām varēs ķerties vienmēr. “Daudzi iepriekš man jautāja, kādā fakultātē un ko es vēlos studēt. Jau pirms kāda laika nolēmu, ka izvēlēšos Āzijas studijas, kas ir tuvu austrumu modulim, ar uzsvaru uz arābu valodu, kultūru un reliģijām. Man šķiet interesanta valodniecība un lingvistika, tāpēc esmu nolēmis apgūt šo virzienu,” “Druvai” stāsta Aleksandrs Grigorjevs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
34

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
65

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
56

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
65

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
84

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
80

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
18
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
35
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
19
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
31
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi