Raksti

Jaunieši

Par karjeru jādomā pusaudža gados

Saruna par nākotni. NVA Cēsu filiāles karjeras konsultante Skaidrīte Astahovska - Eglīte sarunā ar Kasparu Matisānu par jaunieša karjeras iespējām.
Foto: Sarmīte Feldmane

Valsts nodarbinātības aģentūra (VNA) var būt labs palīgs nākotnes profesijas un karjeras izvēlē. NVA Cēsu filiāles karjeras konsultante Skaidrīte Astahovska – Eglīte stāsta, kā veidojas karjera, kādi varētu būt potenciālie virzieni darba tirgū.

NVA izstrādāts tests, kurā jaunieši atbild uz daudziem jautājumiem par sevi. Pēc tam tiek vērtēti rezultāti, atklātas katra stiprās un vājās puses.. “Protams, katrs cilvēks ir citāds, katram savas intereses, katram savi talanti un trūkumi. Vērtējot atbildes, iespējams paskatīties, kādi profesionālie virzieni nākotnē būtu piemērotākie. Tad varam analizēt, kādas īpašības, iemaņas jāstiprina, lai sasniegtu mērķi,” pastāsta karjeras konsultante. Viņa uzsver, ka, protams, jauniešiem jāmācās, jāapgūst profesija, viņi saprot, ka bez izglītības, sevis pilnveidošanas dzīvē mērķus nesasniegt.

Cēsu Centrālajā bibliotēkā uz tikšanos ar karjeras konsultanti bija atnākuši Cēsu Pilsētas vidusskolas 9.d klases audzēkņi.” Bija interesanti. Tas, ko atklāja tests, patiešām atbilst man, esmu sevī to novērojis,” ”Druvai” atzina Kaspars Matisāns un atklāja, ka nākotnes profesiju vēl nav izvēlējies, bet sarunā ar karjeras konsultanti guvis apstiprinājumu, ka tas, kas interesē, nākotnē varētu noteikt izraudzīto profesiju. Karjeras konsultante uzsver, ka, analizējot testu, var atklāt cilvēka klupšanas akmeņus, tos vērtēt, piedomāt, lai turpmāk no tiem varētu izvairīties. “Jo agrāk saprotam, kāpēc kaut kas nesanāk, jo labāks būs rezultāts un mazāk stresa,” saka karjeras konsultante un piebilst, ka runāt par nākotnes profesiju, karjeru var sākt ar devītklasniekiem, arī vēl astotklasniekiem, jaunākie tikai retais domā par nākotni.

Skaidrīte Astahovska- Eglīte pastāsta, ka ir skolas, kuras karjeras konsultanti aicina ik mācību gadu. Viņa tikusies ar gandrīz visu Cēsu novada dažādu klašu audzēkņiem, šo iespēju izmantojušas arī Stalbes, Priekuļu un Raunas vidusskolas, Zaubes un citas pamatskolas. Viņa uzsver, ka skolās nav aizmirsts runāt par nākotnes profesijām. Ar tehnikuma un arodskolas audzēkņiem konsultante savukārt runājusi par prasmēm, kas svarīgas darba tirgū.

S.Astahovska – Eglīte atgādina, ka NVA Cēsu filiālē var pieteikties individuālai bezmaksas sarunai, aizpildīt testu un kopā ar konsultantu analizēt rezultātu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *