Otrdiena, 16. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

No flautas līdz fonendoskopam

Druva
12:47
07.03.2018
3
Jaunietis Vfm Toposais Arsts 2

Ja bērnība ir kā krūze līdz malām pilna mūzikas un pusaudžu vecumā tam pievienojas intensīvas sabiedriski organizatoriskās dzīves krāsas, kā arī vēlāk aizraušanās ar fotomākslu, tad šo apstākļu salikumā diez vai pirmo iztēlosities kādu jaunu topošo ārsti. Tomēr tieši šāds ir stāsts par 22 gadīgo cēsnieci Vinetu Freimani-Medni.

Viņa nu uz laiku savus hobijus atlikusi nostāk un patlaban mērķtiecīgi nodevusies šī brīža galvenajiem uzdevumiem – medicīnas studijām un darbam Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā.

Ar Vinetu tiekamies Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, kur tovakar uzstāties gatavojas viņas mammas pārstāvētais deju kolektīvs. Taujāta par savām attiecībām ar dejošanu, jauniete gan zina teikt, ka bērnībā neilgu brīdi pat esot vesta uz kādu tautas deju kolektīvu, taču pati šo laiku īsti neatceroties un arī vēlāk patikšana uz jebkādu citu dejas žanru nav radusies. Izrauties no galvaspilsētas kņadas, šķiet, iedvesmojusi iespēja likt lietā vienu no savām brīvā laika kaislībām un interesantos foto kadros iemūžināt mammai nozīmīgo vakaru.

Vineta sevi atzīst par Cēsu pilsētas bērnu – šeit uzaugusi, no pirmās klases mācījusies Cēsu 1.pamatskolā un pēc tam absolvējusi Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāziju. Caur šodienas pieredzes prizmu savu skolas laiku Cēsīs meitene augsti vērtē kā iespēju patīkamā un drošā vidē izbaudīt individuālu mācību pieeju. “Cēsīs ir ļoti labi mācīties tādā ziņā, ka pilsēta ir maza un visi viens otru pazīst. Tā sajūta ir drošāka, un, manuprāt, arī skolotāju pieeja, kā mācīt bērnus, ir izteiktāk individuāla. Katrs skolotājs – plus, mīnus – zina, ko kurš var izdarīt,” pārliecināta jauniete, atzīstot, ka viņai par skolēnu dzīvi lielajās pilsētās, tostarp arī Rīgā, nav izveidojies tikpat pozitīvs priekšstats neaptveramā audzēkņu skaita dēļ izglītības iestādēs un līdz ar to arī attieksmes – “tā kā konveijerā”.

Pamatskolas laikā Vinetas ikdiena bijusi mūzikas caurausta – jau no bērnudārza vecuma viņa apguvusi flautas spēli, obligāto mācību ietvaros gan dziedājusi korī, gan spēlējusi orķestrī, gan arī vēl pati pēc savas gribas iesaistījusies vokāli instrumentālajā ansamblī. Arī ģimnāzijas gados mūzika pilnībā nepazuda no Vinetas dzīves – viņa spēlējusi pūtēju orķestrī “Cēsis”, novārtā netika pamesta arī kordziedāšana. Tomēr jauniete atzīst, ka vidusskolas gados dominējušas izjūtas – “pamatskolā mūziku esmu daudz atspēlējusi, tagad gribu pamēģināt kaut ko citu”. Un tā, nejaušas sarunas pamudināta, viņa iesaistījusies skolēnu pašpārvaldes darbībā. Aptuveni gadu Vineta bijusi arī Cēsu novada Jauniešu domē, darbojoties pie video materiāliem, montēšanas, kā arī fotografējot pasākumus.

Runājot par savu aizraušanos ar fotografēšanu, Vineta pieticīgi norāda, ka “tas vairāk tādā hobija līmenī”. Vērojusi savu tēti, kurš ķēris fotomirkļus motokrosa trasē, līdz nolēmusi pati to lietu pamēģināt un vēlāk jau savos brīvā laika eksperimentos arī nosliekusies no digitālās uz analogo jeb “filmiņu” fotogrāfiju. Jaunā dāma atzīst, ka negatīvu attīstīšanu nav apguvusi, un ar pašironiju piebilst: “Aprobežojos ar podziņas piespiešanu un filmiņas aiznešanu uz fotosalonu.”

Patlaban Vinetas laiku aizņem divi “vaļi”: nu jau rit trešais gads medicīnas studijās Latvijas Universitātē un šādā dzīves ceļā arī likumsakarīgi rastais sanitāra darbs sirdskaišu ķirurģijas nodaļā. Pagai­dām savu nākotnes specializāciju studente vēl nenorāda. Katra topošā ārsta īstais aicinājums izkristalizējas vēlāk – rezidentūras laikā. Vai bijušas šaubas par studiju izvēli? “Nožēlojusi neesmu, vairākas reizes varbūt pārdomājusi, bet…kaut kā jau ir jāiet uz priekšu!” secina Vineta.

Arī augstskolā aktīvā jauniete ir paspējusi būt svarīgu notikumu epicentrā – viņa gan atceras, ka sākotnēji gribējusi vien apmeklēt studijas un brīvajā laikā varbūt paspēlēt LU orķestrī, jo to diriģē viņai jau pazīstamais Cēsu orķestra mākslinieciskais vadītājs Jānis Puriņš, taču nav paspējusi savas aktivitātes ievirzīt šajā gultnē, jo atkal neviļus iesaistījusies studentu pašpārvaldē. Tur darbojusies divus gadus un nu jau studentu pašpārvaldes darbu vēro no malas, pozitīvi uzteicot tās aktivitāti un darbus. “Viņiem tur ļoti labi viss sanāk,” pārliecināta Vineta, vēlreiz uzsverot nepieciešamību šādās vietās “ilgi neaizsēdēties un dot vietu jaunajiem studentiem”.

Vineta joprojām nezina teikt, kas sirdij tuvāks – melodiskie greznojumi pūtēju orķestrī vai otrā alta flangs korī. “Tā bija vienkārši skraidīšana no viena pie otra. Tās ir divas dažādas lietas – dziedāt vai pūst flautā. Kolek­tīvi ir dažādi, cilvēki tāpat. Un līdz ar to – sajūta katrā vietā ir cita,” teic jauniete. Dziesmu svētku saviļņojums un atmosfēra līdz galam sajūtama tikai kora rindās. Tomēr nevienu brīdi viņai neesot bijusi doma, ka “o, tas man patīk vairāk, bet uz to es varbūt neiešu, kaut kā vienmēr bija jāiet uz abiem un visu laiku”.

Flautu Vinetai pēdējā laikā vairs tikpat kā neiznākot spēlēt, tomēr atļaušos pareģot – līdzšinējā krāšņā muzikālā pieredze šai jaunajai ārstei ļaus ieklausīties pacientā kā mūzikā un kopā nonākt līdz harmoniskam atrisinājumam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
56

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
77

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
70

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Iepazīstināt jauniešus ar fiziku

10:25
12.03.2024
97
1

“Skolā strādāju sesto gadu, pirmos četrus Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā. Esmu arī šīs skolas absolvents,” stāstu, kā dzīves ceļš aizvedis līdz pedagoga profesijai, iesāk Mārcis Greiselis. Viņš ir 30 gadus vecs un nu jau divus gadus strādā Cēsu Valsts ģimnāzijā (CVĢ) par fizikas, astronomijas un arī inženierzinību skolotāju. “Kad maģistra studijas tuvojās nobeigumam, aizgāju aprunāties ar […]

Kūka no veselīgām izejvielām

15:51
08.03.2024
106

Cēsu 1.pamatskolā tā jau ir tradīcija- cept kūkas no veselīgiem produktiem. “Tā kā esam eko skola un mums pagalmā ir permakultūras dobes, tad šāda ikgadēja kūkas cepšana skolā šķiet tikai likumsakarīga,” saka ģeogrāfijas un dabaszinību skolotāja Līga Ābola – Bērziņa un atgādina, ka permakultūras dobes nozīmē, ka tiek izmantots viss, kas skolēniem šīm vajadzībām pieejams, […]

3080 paraksti pret Rāmuļu skolas slēgšanu

00:02
08.03.2024
81

Rāmuļu pamatskolas audzēkņu    vecāki rosināja sabiedrību parakstīt kolektīvo iesniegumu, iebilstot pret skolas slēgšanu un rosinot rast iespēju to saglabāt. “Desmit dienās iesniegumu domei parakstījuši 3080 iedzīvotāji no dažādiem apkārtējiem pagastiem un Cēsīm. Daudzi, un ne tikai tie, kuru bērni mācās Rāmuļu pamatskolā, iesaistījās parakstu vākšanā, skaidroja situāciju,” pastāsta Ilze Zilvere-Zālīte un uzsver, ka ļoti […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
12
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi