Raksti

Jaunieši

Mācās apvienot garšīgo un skanīgo

Uzzināt un izmēģināt. Projektā “Skaņas garšas Cēsīm” iesaistītie ar azartu vāca ēdienu receptes un izmēģināja, kā senie ēdieni pārtop jaunā veidolā. No kreisās: Madara Sidorčenko, Toms Veiss, Vineta Žamoidika, Lelde Brūna, Alla Oldermane – Vadzinska.

“Projekts tiek iekļauts Radošās partnerības programmā, ko atbalsta un iniciē Kultūras ministrija,” stāsta Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas projektu vadītāja Elīna Eglīte. Pro­jekta mērķis ir veidot jaunu sadarbību starp profesionālajām vidējās kultūrizglītības iestādēm un vietējiem uzņēmējiem, iesaistot gan pedagogus un audzēkņus, gan pašvaldību pārstāvjus un uzņēmējus.
Mūzikas vidusskola šāda veida projektos piedalās jau trešo reizi, Elīna stāsta, ka pieredze bijusi ļoti interesanta. “Pirmā sadarbība bija ar Cēsu Profesionālo vidusskolu un aušanas darbnīcu “Vēverīšas, veidojām jaunus mūzikas instrumentus. Otrais projekts norisinājās sadarbībā ar Cēsu Kultūras un Tūrisma centru un Ruckas rezidenci, kura rezultāts bija videomateriāls par Cēsu Pils parku,” atminas Elīna. Šogad Mūzikas vidusskola sadarbojas ar Cēsu Jau­niešu domi un uzņēmumu “Vi­netas un Allas Kā­rumlāde”, jauniešos radot interesi par Cēsu kulinārijas mantojumu, kā arī attīstot krietni praktiskākas lietas – inovatīvu domāšanu, izpratni par produktu izveidi un tā attīstības procesu.

“Projektā tiks izveidoti astoņi jauni produkti, balstoties uz senām Cēsu receptēm, ko jaunieši ieguvuši no vecākiem un vecvecākiem,” stāsta projekta vadītāja. Aktīvi sadarbojoties ar “Vinetas un Allas Kā­rumlādi”, receptes jaunie censoņi jau paspējuši gan izmēģināt, gan uzlabot, lai labāk sagatavotos to prezentēšanai decembrī. “Tagad tiek aktīvi strādāts pie scenārija izveides, muzikālā noformējuma un paša stāsta, kas katrai receptei ir unikāls un īpašs,” par gatavošanās procesu stāsta Elīna. Viņa uzsver, ka projekts jauniešiem ir lieliska iespēja uzzināt daudz jauna un noderīga ne tikai par saldumu gatavošanu, bet arī par uzņēmējdarbību un produktu pārdošanu, kas arī mūziķu dzīvē un karjerā var būt ļoti noderīgas zināšanas.

“Skaņas garša Cēsīm” kopumā piedalās 18 jaunieši – deviņi no Cēsu Jauniešu domes un deviņi no Mūzikas vidusskolas, tā veidojot gan jaunu paziņu loku, gan interesantas un neaizmirstamas atmiņas.

Viens no projekta dalībniekiem, Jauniešu domes priekšsēdētājs un Mūzikas vidusskolas skolnieks Toms Veiss pastāstīja, ka šādos projektos svarīga ir sadarbība. Viņš pārstāv abas jauniešu grupas, rūpējoties par veiksmīgu komunikāciju un ātru saliedēšanos. “Ir liels prieks, ka Mūzikas vidusskolas un Jauniešu domes jaunieši ātri atrada kopīgu valodu un uzreiz spēja darboties kā komanda, kas ir tik svarīgi šādos projektos,” stāsta Toms. Viņaprāt, vēl viena šī projekta pozitīvā puse ir tā, ka, meklējot labākās kārumu receptes, jauniešiem bija papildu iemesls aprunāties ar vecākiem un vecvecākiem, kuriem ikdienas skrējienā nereti iznāk atvēlēt maz laika.

“Domāju, sadarbība ar “Kā­rum­lādi” vērtējama kā ļoti izdevusies. “Kārumlādes” īpašnieces ar lielu prieku mūs uzņēma savās telpās un ar degsmi iesaistījās, lai mūsu savāktās saldumu receptes padarītu nevainojamas,” gatavošanas procesu atminas Toms. Viņš stāsta, ka saldumu meistares neskopojās ar padomiem un ieteikumiem, kā jauniešu atrastās receptes uzlabot līdz pilnībai. “Projekts sniedza arī lielisku iespēju ielūkoties šī uzņēmuma aizkulisēs – recepšu radīšanā, testēšanā, izmaksu aprēķināšanā, iesaiņojuma radīšanā. Runājot ar jauniešiem, uzzināju, ka šis tiek vērtēts kā viens no interesantākajiem procesiem visa projekta gaitā,” teic Toms.

Arī “Kārumlādes” īpašnieces Vineta Žamoidika un Alla Older­mane – Vadzinska apstiprina jauniešu secinājumus, stāstot, ka iegūtās zināšanas viņiem noteikti noderēs nākotnē. “Mēs jauniešiem centāmies dot priekšstatu un praktiskās iemaņas, kā tas viss notiek – ne tikai gatavošanas ziņā, bet arī, piemēram, izmaksu rēķināšanā,” stāsta Alla. “Daudzas receptes bija nedaudz neprecīzas, kaut ko nācās uzlabot, pārdomāt, taču kopumā bija ļoti interesanti. Ieguvām četrus jaukus vakarus pozitīvu un aktīvu jauniešu vidū,” atminas Vineta, piebilstot, ka viss vēl tikai priekšā. “Iesaistīsimies arī noslēguma pasākuma veidošanā, palīdzēsim, cik spēsim, un tad jau redzēsim, kā viss izdosies,” ar smaidu secina Vineta un Alla.

Marta Liepkalne, ViA studente

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *