Raksti

Jaunieši

Jauniešiem patīk darīt kopā

Jāmāk uzticēties. Saliedēšanas nodarbībā Pārgaujas novada jaunieši mācījās strādāt kopā.
Foto: Marta Martinsone-Kaša

Divas dienas Pārgaujas novada jaunieši brīvā dabā darbojās saliedēšanās pasākumā “Lauzt robežas”. 21 jaunietis no 13 līdz 25 gadu vecumam no Straupes, Stalbes un Raiskuma satikās, lai iepazītos un kopā domātu, kā dzīvi novadā veidot interesantāku.

Neformālā grupa “Pārgaujas jaunieši”, kuras vadību uzņēmusies projekta vadītāja Ina Mieze, pašvaldības konkursā ieguva finansējumu, lai sarīkotu šādu pasākumu. Ina un pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste Iluta Beķere novada jauniešus raksturo kā darbīgus. ““Lauzt robežas” kā atgādinājums, ka viņi dzīvo novadā, ne tikai savā pagastā, jādomā, jādarbojas kopā,” saka Ina un pastāsta, ka pasākuma mērķis ir uzlabot jauniešu savstarpējās attiecības, kā arī meklēt domubiedrus, kuri būtu ar mieru turpmāk veidot jauniešu dzīvi novadā. “Ja te dzīve būs interesanta, ja jutīsies piederīgi novadam, negribēsies doties prom,” pārliecināta Ina.

Rudenī notiks trešais jauniešu forums “Pacel ideju!”. Pērn šajā tikšanās reizē arī tika ierosināts, ka jauniešiem jānāk kopā, lai parunātos, diskutētu par aktuālo. “No pērnā gada beigām novada jaunieši regulāri tiekas, diskutē, organizē pasākumus. Jūnijā sarīkojām bērnu svētkus. Jaunieši arī piedalās novada kultūras un sporta pasākumu rīkošanā. Jau pierasts, ka viņi palīdz,” stāsta Iluta un piebilst, ka, tā kā novadā nav vidusskolas, jaunieši dodas mācīties citur. “Ir prieks, ka brīvdienās viņi iesaistās novada dzīvē, ir ieinteresēti. Jauniešu tikšanās ir brīvdienās Stalbē, kad kopā sanāk ap desmit, kuriem tas ir svarīgi. Viņi vēlas, lai piepulcējas citi,” pastāsta Iluta un uzsver, ka būtu ļoti labi, ja no katra pagasta katras apdzīvotās vietas iesaistītos vismaz viens aktīvs jaunietis. Viņš ieinteresētu citus.

Novada jaunatnes politikas stratēģijā paredzēts, ka tiks izveidota jauniešu dome, atgādina Iluta. “Tas ir nākamais solis, bet vispirms jāizveido biedrība, lai varam startēt projektos. Tās ir iespējas, kas jāizmanto,” skaidro jaunatnes lietu speciāliste.

Savulaik aktīvas jauniešu biedrības bija Straupē un Raiskumā. Šie jaunieši ir izauguši, viņiem tagad ir citas intereses. Biedrības daudz izdarīja pagastos, īstenoja projektus, iesaistīja pārējos. “Šī ir cita paaudze, jauniešiem citas vajadzības un skatījums, kā visam jānotiek,” uzskata Ina un uzsver, ka labās lietas vajadzētu turpināt. “Ja jauniešus interesēs, tad viņi darīs. Iecienīts bija nakts orientēšanās pasākums. Iespējams, tiks mēģināts to turpināt,” stāsta Ina.

Iluta uzsver, ka svarīgi, lai jaunieši nāk ar idejām, iesaka, kas būtu darāms, ko vajadzētu, nevis jaunatnes lietu speciālists izdomā un aicina darīt.

Ina un Iluta vērtē, ka novadā jauniešiem pietrūkst tieši viņiem domātu pasākumu. “Viņiem patīk pasākumi, kuros var kaut ko jaunu apgūt un atpūsties, un arī paši vēlas būt rīkotāji,” saka Iluta un pastāsta, ka arī

“Lauzt robežas!” rīkošanā jauniešiem bija jāsagatavo nometnes vieta, jāizdomā, ko darīs brīvajos brīžos. “Jaunieši ir gandarīti, ka kādu interesē tas, ko viņi grib darīt,” uzsver Ina.

Gustavs Bērziņš mācās Valmierā, bet brīvdienās labprāt laiku pavada ar draugiem. “Mēs, visi bijušie klasesbiedri, mācāmies ārpus novada, bet brīvdienās esam kopā. Ja arī nav konkrētu pasākumu, paspēlējam bumbu. Aktivitāšu jauniešiem nav daudz, gribētos, lai notiek kaut kas vairāk, lai vairāk iesaistās. Brīžam ir skumji, ka nav cilvēku, kuri kaut ko gribētu darīt, jo iespējas taču ir. Ja grib, ko darīt, ir piedāvājums,” pārdomās dalās Gustavs. Viņam ir sešpadsmit gadi, puisis aktīvi iesaistās novada dzīvē, piedaloties pasākumu rīkošanā.

“Ir prieks satikt draugus. Nometne ir interesanta, daudz ko uzzinām, daudzus jauniešus jau pazīstu, bet ir arī tādi, ar kuriem līdz šim neesmu bijis kopā. Man patīk novads, negribas kaut kur doties prom,” saka stalbēnietis.

Martins Ruberts un Gvido Jurss no Straupes atzīst, ka “Lauzt robežas!” – tas ir interesanti pavadīts laiks. “Te katru brīdi ir, ko darīt. Pat neesmu ieskatījies telefonā,” pastāsta Gvido, bet Martins piebilst, ka tam nav laika.

Pasākumā bija “ZAAO” rīkota vides izglītības nodarbība, ar lielu aizrautību visi iesaistījās saliedēšanas aktivitātēs, kuras vadīja profesionāli treneri, mācījās sadarboties, paust viedokli. Daudz laika tika pavadīts sportojot. Jaunieši arī pārrunāja, kādu veidot forumu “Pacel ideju!”. Iepriekšējos gados bija tikšanās ar novadniekiem, jaunajiem uzņēmējiem, kuri stāstīja par uzdrošināšanos darīt. “Foruma mērķis ir iedvesmot, ka katrs var, ir tikai jādara,” atgādina novada jaunatnes lietu speciāliste Iluta Beķere.

 

Sarmīte Feldmane

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *