Raksti

Jaunieši

Jaunieši mācās dzīves prasmes

Kopā jautrāk. “Lauzt robežas” aktivitātēs piedalās gan pasākuma rīkotāji, gan jaunieši. Šoreiz ne tikai no Pārgaujas novada, arī Jūrmalas un Alojas novada.
Foto: Marta Martinsone - Kaša

Jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt robežas” šovasar kopā sasauca ne tikai Pārgaujas novada jauniešus, arī vienaudžus no Jūrmalas un Alojas novada.

“Izstrādājot novada jaunatnes politiku, radās jauniešu forums “Pacel ideju!”, kas tagad arī notiek katru gadu, un “Lauzt robežas” ir jauniešu ierosinājums. Viņi grib sanākt kopā, mācīties, apgūt ko jaunu. Šovasar mūsu pasākumā piedalās arī viņu vienaudži no Alojas un Jūrmalas. Tās ir jaunas iepazīšanās, plašāks interešu loks un pieredze,” saka Pār­gaujas novada vadītājs Hardijs Vents.

Pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste Iluta Beķere atzīst, ka pirms trim gadiem, rīkojot pirmo pasākumu, domājuši, ka būs vēl nākamie. “Jauniešu atsauksmes par ieguvumiem bija labas. Šoreiz kopā esam ne tikai paši, bet arī citi vienaudži,” stāsta I.Beķere un ar gandarījumu piebilst: “Ja iepriekšējos gados teju katrs tika uzrunāts, lai iesaistās pasākumā, šovasar neviens nebija jāaicina, pieteicās paši.”

Par iespēju pabūt Straupē kopā ar Pārgaujas un Alojas jauniešiem, iespēju satikt vienaudžus, sadraudzēties un attīstīt komunikācijas prasmes gandarīta ir Jūrmalas pašvaldības jaunatnes darbiniece Laura Lazdāne. “Divu dienu programma ir ļoti piemērota šim laikam. Socializēšanās klātienē ilgu laiku bijusi ierobežota, jaunieši ir ļoti priecīgi, ka var satikties brīvā dabā, skaistā vietā, sadraudzēties. Viņi gūst enerģiju jau no tā vien, ka ir kopā. Esam bijuši līdzīgos pasākumos, un jaunieši par tiem vēl ilgi runā. Stāsta citiem, kā sēdējuši pie ugunskura, runājušies, dziedājuši, kādus draugus iepazinuši,” pārdomās dalās L.Lazdāne un piebilst, ka prieks vērot jauniešus, kuri pirms dažām stundām nebija pazīstami, tagad spēlē volejbolu, diskutē par sev aktuālām lietām. Viņa atzīst – šodienas jauniešus ieinteresēt ar kaut ko nav viegli. Tie, kuri ir aktīvi, iesaistās visur, bet apzināt tos, kuriem nav kādas aizraušanās vai nodarbošanās brīvajā laikā, nav viegli. “Svarīgākais ir nodibināt kontaktus ar jauniešiem, saprast viņu intereses, vajadzības, izvērtēt, vai ir ir iespēja viņiem nodarboties ar to, kas interesētu, palīdzēt atrast piedāvājumu,” teic L.Lazdāne.

Straupiete Diāna Denīze Midika “Lauzt robežas” piedalās otro vasaru. Viņa tikko pabeigusi Straupes pamatskolu, turpinās mācības Pārgaujas Valsts ģimnāzijā Valmierā. “Pērn bijām tikai paši, tagad ir interesanti jaunieši, jauki cilvēki, ar kuriem kopā darbojamies. Man ļoti patīk saliedēšanas spēles, komandu darbs. Tā var gan citus iepazīt, gan arī daudz ko iemācīties,” saka Diāna Denīze un piebilst, ka vasarā daudziem jauniešiem nav motivācijas iziet no mājas, kaut vai kopā paspēlēt volejbolu. “Viņi gaida, kad kāds pamudinās, kāds izdarīs pašu vietā. Pašam vien ir jāgrib, neviens jau nepiespiedīs kaut kur piedalīties,” vērtē straupiete un uzsver, ka novadā ir iespējas, ko darīt brīvajā laikā, kur sanākt kopā, traucē tikai pašu kūtrums.
Stalbēnietis Gustavs Bērziņš mācīsies Valmieras tehnikumā 4.kursā. “Lauzt robežas” viņš piedalās trešo reizi un atzīst, ka katrs pasākums bijis citādāks.

Gustavs arī piedalījies iepriekšējo pasākumu rīkošanā, šoreiz ne, jo vasarā strādāja. “Ir jauki pavadīt laiku kopā ar vienaudžiem. Esmu ieguvis jaunus draugus, novadniekus jau visus pazīstu. Vērtīgākais šajā pasākumā – iespēja paplašināt redzesloku, iegūt jaunus kontaktus,” vērtē Gustavs. Viņš tāpat kā Diāna Denīze atzīst, ka patikusi komandas saliedēšanas spēle un iegūtās prasmes dzīvē noderēs. “Cilvēki ir ļoti dažādi. Katram savas intereses, īpašības, un jāprot viņu viedoklī ieklausīties, pārliecināt par savu. Ļoti svarīgi ir prast ar citiem sadarboties. Tas jāiemācās, jo dzīvē tā būs vajadzīga prasme,” saka Gustavs.

Braslas krastā, “Mārkulīču” bāzē, jaunieši ik mirkli izmantoja, lai ko jaunu uzzinātu, izmēģinātu, lai tuvāk iepazītos ar jaunajiem draugiem.
“Jaunieši atzina, ka nodarbības profesionālu komandu saliedēšanas un sadarbības veicināšanas treneru vadībā bijušas ne tikai interesantas, bet arī likušas padomāt, apzināties sevi, savas spējas, komandas veidošanas nozīmi. Vairāki arī uzsvēra, ka beidzot bijusi iespēja satikties un parunāties ar pazīstamiem un mācīties kontaktēties ar tiem, ko vēl nepazīsti,” saka “Lauzt robežas” rīkotāja Iluta Beķere.

Pēc divām kopā pavadītām dienām jaunie draugi šķīrās, lai atkal satiktos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *