Raksti

Jaunieši

Jaunieši izjautā tiesnešus

Tiesnešiem jāatbild. No kreisās: sarunas vadītājs Agris Ratniks, CVĢ audzēkņi Evija Velvele un Atis Alens Kabaļa, Augstākās tiesas tiesnese Veronika Krūmiņa, DACVĢ audzēkņi Estere Eglīte un Gustavs Rencis, bijušais Augstākās tiesas priekšsēdētājs Andris Guļāns.
Foto: Līga Salnite

Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņiem Evijai Velvelei un Atim Alenam Kabalam un Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēniem Esterei Eglītei un Gustavam Rencim Sarunu festivālā “Lampa” bija izcila iespēja izjautāt bijušo Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētāju un senatoru, goda tiesnesi Andri Guļānu, AT Administratīvo lietu  departamenta  priekšsēdētāju, senatori Veroniku Krūmiņu.

Jauniešu jautājumi aptvēra visai plašu tēmu loku, sākot no lietām, kas jāizdara, lai kļūtu par tiesnesi, līdz pat diskriminācijas iespējamībai, kā arī to, cik sociāli aktīvi interneta vidē var būt tiesneši.

Kā jutās ģimnāzisti, runājot ar tik augsta ranga tiesu sistēmas darbiniekiem? Gustavs atzina milzīgo satraukumu, jo tā bijusi pirmā reize, kad viņš uzstājies lielas publikas priekšā, bet “tiesneši bija ļoti atsaucīgi un jauki”. Arī Atis Alens vērtēja, ka bijis neliels stress, bet viss noticis saprotamā valodā un izrādījies patīkami. Tikai Evija Velvele sacīja, ja satraukums bijis, tad pavisam neliels.

Jauniešiem gan vēl nav nepārprotama mērķa nākotni saistīt ar tiesneša profesiju, taču ir interese par jurisprudenci. Evija atzina- pēc ģimnāzijas vēlētos iestāties LU Juridiskajā fakultātē, un pēc tikšanās ar AT pārstāvjiem viedoklis nemainījās, “varbūt pat iedrošināja padomāt par tiesneša amatu”. Evija piemetināja, ka vēl jo vairāk viņa par šo iespēju aizdomājusies, uzklausot intervēto atbildes par emocionālo aspektu šajā darbā.

Atis sprieda, ka vēl ir sevis meklējumos, bet nākotni noteikti saistīšot ar tiesību nozari. Arī Estere atzina, ka viņai esot plāni par tiesību zinātni, bet vēl nav skaidrs, kādu tieši virzienu izvēlēties.

Gustavs gan karjeru vairāk sais­tot ar ārlietām, bet viņam bijis ļoti interesanti. “Man vienmēr patīk iedziļināties dažādos tematos,” teica jaunietis.
Temīdas teltī visas sarunas noritēja par un ap jurisprudenci un tiesību jautājumiem. Mūspuses jauniešiem bija iespējai iztaujāt tiesnešus par visu, kas vien vidusskolēnam nāk prātā.

Augstākās tiesas (AT) rīkoto pasākumu “Slēgta tiesas sēde. Ieeja tikai jauniešiem!”, kas notika Temīdas teltī, arī vadīja cēsnieks, Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes students Agris Ratniks. Pasākums sākās ar Andra Guļāna un Veronikas Krūmiņas stāstu par tiesu darbā gūto pieredzi. Jo īpaši izcēlās A.Guļāna dzīvesgājums, kur spilgti iezīmējās atšķirības tiesneša darbā Padomju savienības sistēmā un neatkarības gados.

Runājot par tieslietām, tika iesaistīti arī klausītāji. Sarunas vadītājs nolasīja trīs konfliktu vai pārkāpumu situācijas, aicinot balsot par iespējamo tiesvedības iznākumu. A.Guļānam un V.Krūmiņai lūdza situācijas jau profesionāli izskaidrot. Nevienā – ne administratīvajā, ne civillietā, ne krimināllietā – abi profesionāļi nedeva galīgo atbildi, kāds tad būtu visticamākais tiesvedības iznākums. Abi profesionāļi skaidroja, ka katrā lietā ir vēl milzum daudz nianšu, kuras ietekmē spriedumu. Tāpat arī likumos par nodarījumiem ir visai plašas soda robežas, konkrēto sodu nosaka daudzi aspekti. Klausītāji varēja uzzināt galvenos principus soda piemērošanā, taču jāatzīst – līdz galam apmierināt ziņkārību gan ne.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *