Raksti

Jaunieši

Jaunieši ar interesi padziļina zināšanas par folkloru

No senatnes mūsdienās. Andra Rozes meistarklasē jaunieši iepazina tradicionālos tautas mūzikas instrumentus.
Foto: Iveta Rozentāle

Cēsīs un Drabešos, pulcējot ap 40 jauniešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem no Latvijas folkloras kopām un tradicionālās kultūras lietpratējus, aizritēja nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un popularizēšanas pasākums “Jauniešu Etnodienas 2023”.

Jauniešu Etnodienās tradicionāli tiekas jaunieši, kurus interesē folklora. Tā kā šogad pasākums noritēja Cēsu novadā, īpaši tika izcelts Ziemeļvidzemes un Cēsu apriņķa kultūras mantojums. Dalībnieki ne tikai muzicēja un dziedāja, bet arī izzināja    tradicionālo instrumentu būvi un apguva iemaņas lokālajā kulinārijā. Jauniešiem bija iespēja apgūt aktiermeistarības un skatuves runas meistarstiķus pie aktrises Janas Herbstas, meistarklases vadīja folkloras eksperte un dziedātāja Katrīna Dimanta, savukārt muzikantu saspēli organizēja Kevins Ziemelis. Šīs prasmes noderēs jauniešiem, kuri individu­āli, folkloras kopu vai kapelu sastāvā popularizē tautas mūziku. Protams, neiztika arī bez dančiem, turklāt viens no danču vakariem bija publisks, to varēja apmeklēt ikviens, tāpat kā noslēguma koncertu koncertzālē “Cēsis”, kur dalībnieki rādīja etnodienās apgūto.

Kad sestdien    “Druva” brīdī starp meistarklasēm satika Etno­dienu dalībniekus Kitiju Tomiņu no Lizuma, Tomu Mirķi un Patriku Sarkanu no Rīgas, visi kā viens atzina, ka viņiem ļoti patikusi sviesta kulšanas meistarklase. Patriks vērtēja: “Ne mirkli nenožēloju, ka piedalos pasākumā, te ir lieliska kompānija, interesantas aktivitātes, organizatori ir padomājuši par visu, arī labu ēdināšanu, kas nav mazsvarīgi.” Kitija piebilda, ka viņai bija interesanti iepazīt senos tautas instrumentus. Viņa spēlē klavieres un saksofonu, laiku pa laikam kokli, bet tagad sākusi apgūt arī stabules spēli: “Mums ir brīnišķīga folkloras kopas vadītāja, kas rosina spēlēt vairākus instrumentus un ar lielāko prieku palīdz tos apgūt.” Tāpat viņa pastāstīja, ka jau pirmajā danču vakarā apguvusi jaunas dejas. Toms pastāstīja, ka Etnodienās ir vēl vairāki viņa kopas dalībnieki, vienmēr interesanti būt kopā ar savējiem un arī iepazīt citus interešu biedrus.

Paula Urbančika bija mērojusi ceļu no Liepājas, Elizabete Olengoviča un Jēkabs Apinis ir rīdzinieki. Viņi visi trīs kā komanda startēja pirmā vakara orientēšanās spēlē pa Cēsīm jeb piedzīvojumu spēlē dabā, kurā ieguva pirmo vietu. Jēkabam šis piedzīvojums ļoti paticis: “Uzde­vu­­mi bija atraktīvi, dažā gan bija jāskrien, jo bija ierobežots laiks, tas bija nogurdinoši. Citviet bija jāatbild uz jautājumiem, bet mums lieliski izdevās.”

Drabešu muižas Amatu mājas tehniskā nodrošinājuma speci­ālists Andris Roze Etnodienu dalībniekus iepazīstināja ar tautas mūzikas instrumentiem, to vēsturi. Viņš teic: “Man, iespējams, ir arī Rūdolfa Priedes pirmā basa koklīte. Viņš tās numurēja, tāpēc var tā secināt. Daudzus interesēja dūdas, diatoniskais akordeons. Jauniešiem rādīju, stāstīju, aicināju paņemt rokās, izmēģināt, dabūt no instrumenta skaņu. Lai arī šie jaunieši jau ir zinoši, arī viņiem bija interesanti izprast, kā taisa dažādus pūšamos instrumentus, stabules.”

Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs “KasTe” vadītāja Inese Roze jau sestdienas rītā vērtēja, ka jaunieši ātri vien bija sapazinušies un iejutušies, daļa jau bija redzējušies kādos pasākumos. Viņa atzīmēja, ka dalībnieku interese par programmas piedāvājumu bija liela: “Jau pēc vakariņām jauniešiem bija rokās instrumenti, visi spēlēja un dancoja līdz vēlai nakts stundai.” Inese arī teic, ka parasti šķiet – par folkloru interesējas tikai pieaugušie, viņiem līdzi mēdz būt mazi bērni, bet lielāki bērni tādos pasākumos vairs nepiedalās: “Te redzam, ka jauniešu, kurus interesē folklora, ir daudz, viņi vēlas mācīties, tikties, viņi turpina vecākās paaudzes iesākto, un tas ir ļoti cerīgi un pozitīvi.”

Folkloras eksperte Katrīna Dimanta, kura par sevi teic, ka ar visu savu esību ir folklorā un ar prieku vēlas savas zināšanas nodot jaunajai paaudzei, pēc meistarklases sacīja: “Mēģināju jauniešus iedvesmot. Šodien ļoti daudz stāstīju, kā folklora ienākusi manā dzīvē, ko es ar to esmu darījusi, ka tā ir arī iespēja veidot nākotni un izveidot karjeru, tāpēc nevajag baidīties, bet darīt to, kas pašiem patīk. Tāpat mācījāmies dziesmas, ko jaunieši pēc tam dziedāja koncertā. Redzams, ka kādam vairāk patīk dziedāt, citam spēlēt instrumentu. Viens no dalībniekiem jautāja, vai pie manis var mācīties rakstīt mūziku. Iespējams, nākotnē ar kādu no šiem jauniešiem jau sadarbosimies kā kolēģi.”

“Jauniešu Etnodienas 2023” organizēja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Cēsu novada Kultūras pārvaldi un tradicionālās kultūras iniciatīvu centru “KasTe”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *