Raksti

Jaunieši

Identitāte – vairs nav tabu temats

Cēsu Jaunās vidusskolas (CJS) 11. klases jaunieši saņēmuši ERASMUS+ programmas atbalstu projektam “Open your mind and let me in” (no angļu val. – Atveriet savu prātu un ielaidiet mani).

Tas skar aktuālu jautājumu – jauniešu identitāti un cilvēktiesības ar uzsvaru uz vienlīdzīgām tiesībām. Projekta nosaukums aicina paraudzīties plašāk, lai saskatām atšķirīgo sev apkārt un cenšamies to pieņemt. Lai droši varam runāt par savas identitātes apzināšanu un dzimuma vienlīdzību.

Jaunieši kā partnerorganizāciju izvēlējās gruzīnu pārstāvjus “Union Georgian Youth For Europe” (no angļu val. – Gruzijas Jaunatnes savienība Eiropai). Projekta galvenais mērķis – likt jauniešiem no Latvijas un Gruzijas vairāk izprast šīs tēmas nozīmi un apjaust savu lomu un ietekmi uz šo jautājumu mūsdienu sabiedrībā, kā arī aizdomāties par cilvēktiesībām un vienlīdzīgām tiesībām kopumā.

Latvijā un visā pasaulē īpaši aktuāls kļuvis dzimumu līdztiesības un identitātes jautājums. Diemžēl arvien vairāk jauniešu arī Latvijā ir spiesti slēpt patiesās sajūtas par dzimuma identitāti, baidās runāt un atklāt tās citiem. Taču aizvien aktualizējas jautājums, ka dzimuma maiņa ir realitāte daudzu jauniešu dzīvē.

Cēsu Jaunās skolas audzēkņi, iesaistot gruzīnu jauniešus, vēlas veidot diskusijas, rosināt nebaidīties runāt par šādiem tematiem, izglītot un atbalstīt vienaudžus, kuriem identitātes jautājumi ir svarīgi un aktuāli, un arī tos, kuriem šie jautājumi līdz šim šķituši sveši vai mazsvarīgi.

Cēsu Jaunās vidusskolas 11. klases skolnieks Tomass Gusts Grizāns saka: “Būtu lieliski, ja projekts palīdzētu mazināt diskrimināciju sabiedrībā kopumā. Ja tas veicinātu vienlīdzību dažādos cilvēktiesību jautājumos. Mēs dzīvojam “it kā” atvērtā un modernā sabiedrībā, kur cilvēki, tostarp jaunieši, nebūtu jāiedala kādās konkrētās kategorijās. Runājot tieši par dzimuma identitāti, arī te būtiski apjaust, ka mūsu starpā ir dažādi jaunieši un tādi ir arī daudzās citās novada skolās. Iespējams, pat visās. Jautājums ir tikai, cik atklāti un droši viņi jūtas, lai par to runātu.”

Vidusskolēns Sebastians Saule norāda, ka jautājums ir svarīgs gan puišiem, gan meitenēm, turklāt ne tikai pusaudža vecumā, arī vēlāk, studiju gados. Kad darba devējs izdara izvēli, dodot priekšroku konkrēta dzimuma pretendentam, kad atalgojums saistās ar to, vai esi vīrietis vai sieviete. Un arī sadzīvē, kad vecāki traukus liek mazgāt māsai, bet malku kamīnam ienest – brālim. “Es cienu citu cilvēku identitāti un saprotu, ka būt citādam salīdzinājumā ar mani nemaz nav slikti, tas ir tieši normāli, ka pasaulē ir dažādība un socializējoties ikviens var atrast draugus, saprotošu ģimeni un domubiedrus dažādos dzīves mirkļos. Pie mums šonedēļ skolā viesojās divas gruzīnu jaunietes Ana Khvistani un Mariama Ghoghadze, kuras neslēpa, ka Gruzijā dzimuma identitātes jautājums diezgan lielā mērā ir tabu temats. Tieši tas būs viens no lielākajiem izaicinājumiem – diskutēt par šādiem tematiem valstī, kur iedzīvotāji ir vēl slēgtāk domājoši nekā latvieši.”

Jauniešu mērķis projekta laikā ir izveidot video materiālu, kas rosinās pārdomas par cilvēktiesībām, identitāti un vienlīdzīgu tiesību jautājumiem. Cēsu Jaunās vidusskolas jaunieši vēlas par šo tematu veidot arī diskusiju pēcpusdienu kopā ar citiem novada jauniešiem un rast iespēju šajā jautājumā iedziļināties vecākiem, pedagogiem un sabiedrībai kopumā.

LIENE LOTE ČEMME,

CJS vidusskolas pedagoģe
un jauniešu mentore

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *