Ziņas

Sabiedrība

Jauniešiem garšo enerģijas dzērieni

Kāpēc dzer enerģijas dzērienus. Jaunieši informētiFoto: Māris Buholcs

Kopš pagājušās nedēļas “Rimi” un “Supernetto” veikalos ir pārtraukta enerģijas dzērienu tirdzniecība nepilngadīgajiem. Jaunieši to vērtē dažādi, bet arī neslēpj, ka enerģijas dzērieni viņiem vienkārši garšo un tādēļ tos dzer.

Laikraksts “Druva” devās uz t/c “Globuss”, kur atrodas “Rimi” un pārliecinājās, ka veikalos pie enerģijas dzērienu plauktiem, kā arī pie kasēm novietoti informatīvie plakāti. Tajos vēstīts, ka enerģijas dzērienus aizliegts iegādāties personām, kas jaunākas par 18 gadiem.

Veikalā sastapām pulciņu jauniešu un taujājām viņu domas par enerģijas dzērieniem. Viņi apstiprināja – pamatskolas un vidusskolas skolēnu vidū enerģijas dzērieni ir ļoti iecienīti, turklāt tos dzer pat pie pusdienu bulciņām un maizītēm. Tie daudziem garšojot gluži kā limonāde.

Cēsniekam Ervīnam Purmalim, ko sastapām veikalā, ir 17 gadi, un viņš “Druvai” neslēpa, ka viņam garšo enerģijas dzērieni. Ir nedēļas, kad puisis izdzer katru dienu pa skārdenei. Tas gan esot atkarīgs no finansēm.

“Man pašam ir sirds problēmas, un, kad tos draņķus iedzeru, citreiz jocīgi paliek. Taču es dzeru. Pirmkārt, tādēļ, ka garšo. Otrkārt, tomēr kādu pusotru stundu pēc enerģijas dzēriena izdzeršanas jūtu enerģijas un spēku pieplūdumu. Un kādreiz jau vajag vai nu skolā, vai sportā būt savāktam un enerģijas pilnam. No vienas puses jau ir labi, ka šos dzērienus tagad nepilngadīgajiem netirgo, bet, piemēram, manā klasē ir puiši, kuriem ir 18 gadi, un es viņiem mierīgi varu iedot naudu un palūgt, lai man nopērk. Tāpat arī tagad – labi, “Rimi” netirgo, bet aizeju uz citu veikalu un nopērku,” domās dalās Ervīns Purmalis. Puisis vērtē, ka ne jau šāds aizliegums kaut ko mainīs, drīzāk vajadzīga jauniešu izglītošana.

“Es taču arī pats saprotu, ka tie nav veselīgi, bet vai es tam klausu? Esmu izdomājis, ka man garšo, un es dzeru,” bilst skolēns.

Arī Toms Juhno, kuram gan jau ir 18 gadi, neslēpj, ka enerģijas dzērieni ir populāri jauniešu vidū. Tos dzer gan pusdienās, gan mājās un ballītēs.

“Protams, jāseko līdzi, lai jaunieši dzīvotu veselīgi, bet visus jau nenosargās. Arī man garšo, un es kādreiz tos nopērku un dzeru. Varbūt ne katru dienu, kā daži mani klasesbiedri,” saka Toms. Viņš teic, ka atminas traģisko gadījumu, kad Latvijā kāds puisis dienā izdzēra vairāk nekā desmit enerģijas dzēriena kārbas un nomira, bet pat tas neliek jauniešiem pārdomāt. Jaunieši savā starpā prāto, ka daudz kas šajā dzīvē ir kaitīgs, bet cilvēki tāpat to dara. Un uzdod retorisku

jautājumu “Druvai”, kādēļ lai šoreiz būtu citādāk.

SIA “Rimi Latvija” medijiem norādījis, ka šāds lēmums pieņemts, atbalstot mediķu viedokli par enerģijas dzērienu negatīvo ietekmi uz jauniešu veselību. “Rimi” līdz šim kopā ar ekspertiem un Veselības ministrijas pārstāvjiem iesaistījies diskusijās, mudinot ierobežot enerģijas dzērienu pārdošanu un lietošanu jauniešu vidū. Taču uzņēmums lēmis negaidīt attiecīga likumprojekta apstiprināšanu Saeimā un jau tagad pārtraucis enerģijas dzērienu tirdzniecību nepilngadīgajiem. Veikala pārstāvniecība norādījusi, ka apzinās, ka veikala kasierēm pēdējās nedēļas laikā palielinājies darba apjoms, jo ikvienam jaunietim būs jālūdz uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, lai redzētu, vai jaunietis drīkst iegādāties

enerģijas dzērienus.

Cēsnieks Ervīns Purmalis bija gatavs doties veikalā un iegādāties šo dzērienu, lai gan nav 18 gadus vecs. Puisis bija pārliecināts, ka neviens viņam dokumentus neprasīs un viņš iznāks no veikala ar kāroto dzērienu. Šoreiz puiša sacītais nepiepildījās, un pēc kasieres uzaicinājuma parādīt personu apliecinošu dokumentu Edvīns iznāca ar tukšām rokām.

Vien jāpiebilst, ka kaimiņi lietuvieši jau 1. novembrī aizliedza veikalos tirgot enerģiskos dzērienus personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Lietuvas Veselības ministrija pat paudusi viedokli, ka tas ir revolucionārs notikums visā pasaulē, jo nevienā citā valstī šāds aizliegums nav pieņemts.

Atliek vien cerēt, ka Latvijā šis likums pavisam drīz stāsies spēkā. Tas vispirms parādīs mūsu kopējo attieksmi, un jācer, ka pasargās arī daudzus jauniešus.

Liene Lote Grizāne

Viens komentārs

Inde

Jaunieši paši vainīgi, ka dzer tādos daudzumos. Dažreiz ir nepieciešama enerģijas deva, piemēram, ja iepriekšējā naktī rakstīja referātu un stundās nāk miegs. Šādam aizliegumam nav nekādas jēgas.

Komentāri ir slēgti.