Ziņas

Sabiedrība

Jaunieši Drabešos cer, ka ciems attīstīsies

Sapņu piepildījuma sākumā. Laine Arlita Dombrovska studē Anglijā un zina, ka dzīve viņu noteikti vedīs vēl kur citur.Foto: Liene Lote Grizāne

Jauno gadu Amatas novada Drabešu pagastā, Drabešu ciemā, sākam ar jauniešu apciemošanu. Jaunieši ir Latvijas nākotne, viņi nepieciešami arī laukos, kur, iespējams, reiz veidos jaunas ģimenes, radīs jaunas darbavietas, strādās sava pagasta un novada attīstībai. Tiesa gan, satiekoties ar jauniešiem, ir skaidrs, ka viņi skatās nākotnē, kas vedīs prom no dzimtajām mājām, lai iegūtu labu izglītību, rastu iespēju iekārtoties labi apmaksātā darbā. Dīvaini, bet bieži nācās dzirdēt frāzi – varbūt vecumdienās atgriezīsimies Drabešos.

Uzsākusi studijas Anglijā

Laine Arlita Dombrovska Drabešos gan ikdienā vairs nav sastopama. Jauniete studē Anglijā un dzimtenē griezušies uz pāris nedēļām, lai apciemotu ģimeni un  draugus.

Ar meiteni “Druva” tikās Drabešos, kur pagājusi viņas bērnība. Jauniete teic, ka Anglijā visvairāk pietrūkst Āraišu ezera un kluso celiņu, kas ved uz Āraišu vējdzirnavām un ezerpili. Viņa bilst, ka studēt svešumā izvēlējusies, domājot par savu nākotni.

“Nenoliedzami, es varētu te dzīvot, sēdēt ik vakaru pie sava ezera, bet mans dzinulis ir iegūt labu izglītību, pēc tam strādāt labi atalgotu darbu un neskaitīt katru centu. Man tas ir svarīgi, tādēļ arī izvēlējos iet šādu ceļu,” saka Arlita, atklājot, ka devusies tēta Aivja Dombrovska profesionālajās pēdās un Anglijā studē psiholoģiju.

“Tētis gan nekad nav teicis, ka man būtu jāstudē psiholoģija un jākļūst par psiholoģi, psihoterapeiti, pati tā izlēmu. Domājot par nākotni un maģistra grādu, zinu, ka vēlos pievērsties kriminālajai psiholoģijai. Man jau no bērnības patīk ar kriminālistiku saistītais, savulaik smējās, ka es esmu Drabešu detektīvs. Tad nu tagad šo jomu arī studēju,” smejot saka Arlita. Viņa vērtē, ka Anglijā izglītības sistēma ir sakārtota. Uz studijām viņa iet ar prieku, lai arī nav viegli mācīties svešā valodā.

“Protams, nevaru salīdzināt, jo nezinu, kā ir studēt Latvijā. Taču esmu redzējusi, kā studē mans tētis. Tad nu abi pa retam pārspriežam mācību gaitu katrā valstī un secinām, ka studēt universitātē Anglijā ir viegli, interesanti un aizraujoši. Man patīk, ka jau pusgadam uz priekšu zinu visas prezentācijas, kuras būs jāgatavo. Viss ir sakārtots, pārredzams, turklāt nav arī tā, ka būtu milzīgs studiju apjoms. Ar visu var tikt galā. Patīk pasniedzēju attieksme. Viņi palīdz un uzklausa,” norāda jauniete.

Arlita bilst, ka jauniešiem jau 11. klasē jāsāk nopietni domāt par studijām. Īpaši, ja ir skaidrs, ka vēlēsies mācīties ārzemēs. Tas tādēļ, ka jau laikus, mācoties 12.klasē, uz izvēlēto augstskolu jāsūta motivācijas vēstule, skolotāju vērtējums.

“Domāju, no studijām ārvalstīs baidīties nevajag. Tās paver iespējas. Tiesa gan, var izvēlēties tīkamāko valsti. Neteikšu, ka esmu Anglijas fane un ka tā būtu mana valsts. Grūti pieņemt klimatiskos apstākļus, taču patīk angļu pieklājība. Šķiet, arī tēju esmu sākusi dzert vairāk, lai gan kādreiz to nemaz nedarīju,” joko Arlita, sakot, ka lielā, kūpošā tējas krūze kalpo, lai sasildītos un ļautos pārdomām par mājām.

Runājot par Drabešiem, meitene teic, ka tur ir viņas mājas, kuru pietrūkst visvairāk. Viņa cer, ka Drabešos viss notiks, ka skolā būs vairāk bērnu. Viņa nenoliedz, ka varbūt pati kādreiz šeit atgriezīsies dzīvot.
“Amatas novads ir ļoti skaists, ainavisks. Šī ir jauka vieta, lai dzīvotu. Savulaik, vadot Amatas novada Jauniešu domi, arī pārliecinājos, ka draudzīga un izpalīdzīga ir pašvaldības vadība. Es drīzāk teiktu, ka trūkst jauniešu aktivitātes, jaunajiem cilvēkiem šogad novēlu vēlmi rosīties,” tā Laine Arlita.

Drabešos jāattīsta tūrisms

Par to pārliecināta Amanda Zalaka, kura vasarā strādājusi Āraišu ezerpilī un zina, cik daudz tūristu ierodas to aplūkot. Viņa norāda, ka pašvaldībai būtu gan daudzviet jāpiestrādā pie norāžu iekārtošanas, tāpat jauniete cer, ka pašvaldībai izdosies sakārtot Āraišu ezera apkārtni, iekārtot pludmales, atpūtas vietas un varbūt vēl ko citu.
Amanda, sagaidot jauno gadu, apņēmusies labi beigt 12. klasi Cēsu Valsts ģimnāzijā, iestāties universitātē un studēt sociālo antropoloģiju. Tiesa gan, arī Amanda vēl nav izlēmusi, vai paliks studēt Latvijā vai tomēr dos priekšroku kādai augstskolai ārzemēs.

JA IR LEDUS. Uz piemājas dīķa tiek slidots ik ziemu. Amanda Zalaka vien piebilst: "Protams, ja ir sals."

* JA IR LEDUS. Uz piemājas dīķa tiek slidots ik ziemu. Amanda Zalaka vien piebilst: “Protams, ja ir sals.”

“Tētis strādā Anglijā un vēlas, lai es dodos studēt tur. Es vēl neesmu izlēmusi, jo man ir būtiski izvēlēties studiju programmu. Tāpat baiļojos par savām svešvalodas zināšanām, ir bažas, vai varētu uzreiz cītīgi studēt valodā, kas nav dzimtā,” pārdomās dalās Amanda un norāda, ka viņa labprāt pēc studijām atgrieztos dzimtajā pagastā, novadā un censtos šeit iekārtot dzīvi.

“Dzīvoju ļoti skaistā vietā. Te esmu izaugusi, bijusi kopā ar draugiem un vienmēr mums visiem bijis ko darīt. Ziemā tepat uz dīķa slidojam, vasarā ejam uz Āraišu ezeru peldēties. Daudz laika pavadīts, staigājot pa mazajiem lauku celiņiem, kas ved pa ozolu alejām. Tāpat man ļoti tuva ir šeit īpašā dabas smarža,” saka Amanda.

Domājot par gadu miju, Amanda teic, ka lielus mērķus sev neizvirzīs, un tic, ka viss notiks tā, kā tas lemts. Jauniete norāda, lai arī viņai svarīga ģimene, tomēr skaidrs, ka katram dzīvē ejams savs ceļš.

“Man nav tālu jāmeklē piemērs. Zinu, ka tētis izvēlējās strādāt ārzemēs, lai nopelnītu vairāk naudas, nekā strādājot skolā. Viņam būtiski, lai mēs ar brāli varētu studēt. Tādēļ viņš ir Anglijā, strādā pārtikas rūpnīcā, plāno atvērt savu masāžas salonu un nopelna vairāk nekā Latvijā. Uzskatu, ka jauniešiem izglītībai jābūt prioritātei. Tā ir mūsu iespēja uz labi atalgotu darbu nākotnē, un ir skaidrs, ka studēt varam visā plašajā pasaulē,” domās dalās Amanda.

Vietējiem trūkst veikala

Ella Kristiāna Grundīza bilst, ka Drabešu ciemā ļoti pietrūkst veikala. Protams, netālu ir Cēsis un iepirkties var pilsētā, taču ne vienmēr katrs var tikt turp. Ellas draudzenes joko, ka meitene no Cēsīm mājās pārved ne tikai labas atzīmes, bet arī pienu un maizi.

TE IR MĀJAS. Ella Kristiāna Grundīza norāda, ka Drabeši vienmēr viņai būs mīļa vieta. Tā saistās ar ģimeni un draugiem.

* TE IR MĀJAS. Ella Kristiāna Grundīza norāda, ka Drabeši vienmēr viņai būs mīļa vieta. Tā saistās ar ģimeni un draugiem.

“Es mācos Cēsīs, lai arī dzīvoju Drabešos. Šī ir ļoti skaista vieta. Tiesa gan, vēl daudz te būtu jākopj. Ceru, ka tuvākajā laikā tiks atjaunota bijušās kafejnīcas “Eglīte” teritorija. Tā piesaistītu cilvēkus. Tāpat nepieciešams veikals,” pārliecināta Ella, kura norāda, ka Drabešos gan jauniešu ir arvien mazāk.

“Ja esam visi mājās, kāds desmit cilvēku bariņš sapulcējamies. Bet te ir bijis daudz vairāk jauniešu, kuri visi jau sen ir citur pasaulē. Vien atbrauc apciemot savus vecākus,” stāsta Ella, sakot, ka arī pati reiz dosies studēt un tad jau dzīve tiks iekārtota citviet.

“Ļoti ceru, ka Drabeši attīstīsies. Te ir skola, Amatu māja un dažādi tūrisma objekti. Nepieciešams vien turpināt visu attīstīt. Svarīgi, lai vietējiem cilvēkiem būtu darbs,” norāda Ella. Viņa bilst, ka lielākoties brīvā laika aktivitātes gan viņai saplānotas Cēsīs. Drabešos meitene ir nedēļas nogalēs, kad satiekas ar draudzenēm un atpūšas, pastaigājoties, runājot vai dodoties paslidot.