Ziņas

Sabiedrība

Jauni “Covid-19” gadījumi jau apzinātajās Cēsu skolās

Foto: "Druvas" arhīvs

“Covid-19” kartē aizvadītajā nedēļā košāk iekrāsojies Cēsu novads. Infekcijas izplatības ziņā situācija pilsētā – vismaz pagaidām – nav ne tuvu sasniegusi saslimušo skaitu Vecpiebalgas novadā, taču pēc kaimiņu parauga uzsāktā mērķtiecīgā testēšana konkrētās pašvaldības iestādēs palīdzējusi atklāt un izolēt vairākus asimptomātiskos inficēšanās gadījumus.

No ceturtdienas līdz svētdienai Cēsu novadā zināmo “Covid-19” gadījumu skaits pieckāršojās – no pieciem līdz 27 inficēšanās gadījumiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. Jau piektdien ziņojām, ka sākotnēji Cēsīs konstatētie pieci gadījumi bija saistīti ar trim izglītības iestādēm pilsētā: Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolu, Cēsu 2.pamatskolu un Cēsu pilsētas 4.pirmsskolas izglītības iestādi. Reaģējot jau uz pirmajiem atklātajiem gadījumiem, pašvaldība sadarbībā ar SPKC šīm izglītības iestādēm, kā arī vēl trim pašvaldības iestādēm, kuru darbs saistīts ar paaugstinātu inficēšanās risku, organizēja plašu testēšanu. Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas un klientu servisa pārvaldes vadītājs Kārlis Pots vakar “Druvai” apliecināja, ka straujais inficēto skaita pieaugums ir tieši saistīts ar mērķtiecīgo testēšanu, tostarp šī aktivitāte ļāvusi identificēt arī asimptomātiskos gadījumus. Kopumā trim minētajām izglītības iestādēm saņemti 180 siekalu paraugu testi, kas veikti bērniem, savukārt darbiniekiem veikti uztriepju testi. Testi nogādāti arī Cēsu pilsētas pansionāta, pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” un Cēsu klīnikas darbiniekiem – tur vēl testēšana turpinoties, norādīja K.Pots. Pagaidām jauni inficēšanās gadījumi nākuši klāt tikai izglītības iestādēs. “Siekalu testi ļoti labi parāda, kur ir vājie punkti, un varam attiecīgi rīkoties,” aktuālo situāciju komentē paš­valdības pārstāvis, apliecinot, ka gan vietvara, gan mācību iestāžu vadītāji ik dienu uzrauga situāciju un regulāri konsultējas ar SPKC speciālistiem. Novada dome pagājušajā nedēļā vienojās arī palielināt izglītības iestāžu direktoru pilnvaras, lai pēc iespējas ātrāk varētu pieņemt lēmumus par mācību režīma maiņu atbilstoši aktuālajai epidemioloģiskajai situācijai.

Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolā pie sākotnēji atklātā inficēšanās gadījuma attālinātās mācības bija noteiktas līdz 28.oktobrim, taču, palielinoties atklātajiem inficēšanās gadījumiem, nolemts veikt attālinātās mācības līdz nedēļas beigām, “Druvai” pastāstīja skolas direktore Ravita Blaževica. Viņa paskaidroja, ka šoreiz īstajā brīdī bijis skolēnu brīvlaiks, kas ļāvis krietnu devu vajadzīgās pašizolācijas un karantīnas laika ietaupīt, nezaudējot tik daudz mācību dienu. Turklāt brīvlaika nedēļas iestādes vadītājai vieš cerības, ka “vismaz teorētiski infekcijai skolas ietvaros vairs nevajadzētu izplatīties”.

Arī Cēsu 2.pamatskolā līdz šīs nedēļas beigām mācības būs attālināti, liecina paziņojums iestādes mājaslapā. Pārējās izglītības iestādēs Cēsu novadā –tāpat kā visā valstī – šonedēļ klātienē mācās tikai pirmo sešu klašu audzēkņi, vecākajiem skolēniem (7.-12.klases) mācību programmu apgūstot attālināti.

Savukārt Cēsu pilsētas 4.pirms­skolas izglītības iestāde darbu šonedēļ atsāks pilnībā. Iepriekš stāstījām, ka pēc vienam audzēknim noteikta pozitīva kovida testa rezultāta darbu klātienē pārtrauca visās grupiņās, tajā skaitā pašizolācija bija noteikta arī audzinātājām. Kā “Druvai” pirmdien pastāstīja bērnudārza vadītāja Līga Balode, grupai noteiktais pašizolēšanās termiņš beigsies trešdien, 28.oktobrī. Tā kā vairāk neviens pozitīvs rezultāts šajā iestādē netika saņemts, tad ar ģimenes ārsta izziņu bērnudārzs audzēkņus gatavs pieņemt arī jau otrdien vai trešdien.

SPKC informācija liecina, ka nedaudz palielinājies “Covid-19” slimnieku skaits Vecpiebalgas novadā, līdz pirmdienai reģistrēti 98 cilvēki. Amatas novadā aktīvi ir desmit slimības gadījumi, Raunā – septiņi, Priekuļu un Līgatnes novadā – ne vairāk kā pieci.