Ziņas

Sabiedrība

Jaunas iemaņas, pieredze un atziņas

Kopā. Pēc katras nodarbības projekta dalībnieki nofotografējās ar pasniedzēju, šoreiz ar cēsnieku, Dailes teātra aktieri Juri Žagaru. Foto: no albuma

Biedrība “Cēsu Teātris” trīs mēnešus īstenoja projektu “SKATUVE. TEĀTRIS. ROC DZIĻĀK II!”, turpinot jau pērn sākto prasmju papildināšanu aktiermākslā.

Aktieriem, arī amatierteātru dalībniekiem nemitīgi jāuzlabo savas skatuviskās, aktieriskās, vokālās, plastiskās iemaņas, lai pēc tam izrādēs, uzvedumos, pasākumos tās varētu pielietot, priecējot savus skatītājus.

Aizvadītas deviņas nodarbības, kurās piedalījās vairāk nekā 20 dalībnieki no dažādiem Vidzemes amatierteātriem. Ar viņiem strādāja Dailes teātra aktieris Juris Žagars, Cēsu “Mazā teātra” dibinātāja, aktrise Ilze Lieckalniņa, aktrise, runas pedagoģe Zane Daudziņa, Cēsu teātra režisore Edīte Siļķēna, skatuves kustību pedagoģe Rita Lūriņa, vokālais pedagogs Juris Krūze, vizāžiste Laimdota Eliase.

Katra nodarbība, katrs pasniedzējs pavēra kādas vēl nezināmas durvis uz skatuvi, tēla veidošanu, sevis izzināšanu un pilnveidošanu. I. Lieckalniņa vadīja aktiermeistarības vingrinājumu nodarbības, liekot vairāk sajust sevi, partnerus, kas izrādē ir ļoti būtisks aspekts. J. Žagars dalījās savā pieredzē, kā strādā pie lomas, norādot, ka tēla veidošanā nav mazsvarīgu sīkumu. Z. Daudziņa, mācot skatuves runas prasmes, atklāja arī, kā nomierināties pirms izrādēm, kā praktizēt pareizu elpošanu, kā iemācīties valdīt par sevi. E. Siļķēna vērsa uzmanību uz sadarbību, komandas darbošanos, partnerības izkopšanu. R. Lūriņa palīdzēja apgūt skatuves kustības prasmes, mācīja atklāt tēlu caur ķermenisko, tā plastiskumu.

Cēsu teātris sevi vienmēr pozicionējis kā dziedošs teātris, tāpēc katrā projektā ir vēl papildu vokālās nodarbības, lai vokālās prasmes varētu uzlabot arī citu amatierteātru aktieri. Savukārt L. Eliase praktiski mācīja veiksmīgu grima izmantošanu un tēla individuālā stila veidošanu.
Dalībnieki atzīst, ka nodarbības vienmēr paskrēja ātri un ar nožēlu nācies secināt, ka atkal kārtējais projekts noslēdzies. Visi ir vienisprātis, ka šī bijusi ļoti vērtīga pieredze, un ir gatavi turpināt sevis pilnveidošanu arī turpmāk.