Ziņas

Sabiedrība

Jaunajā teātra sezonā

Atkal darbā. Pēc atvaļinājuma teātrī satikušies un jaunam darba cēlienam sezonas garumā gatavi - izrāžu vadītāja Māra Vīgante (no kreisās) un aktieri Māra Mennika, Elīna Vāne, Inga Apine un Mārtiņš Meiers.Foto: Matīss Markovskis

Valmieras teātris savu 93. sezonu sāka ar pirmizrādi “Eņģeļa kreisais spārns”.

 

Bērnu vecāki mūža nogalē

Stāstā par vecākiem, kuri meklē atbalstu pie saviem pieciem bērniem, galvenās lomas spēlē Skaidrīte Putniņa un Rihards Rudāks. Režisore Inese Mičule uzveduma skatuves versiju veidojusi pēc V. Delmāras kinoscenārija “Dodiet ceļu rītdienai” un Ž. Lorensas romāna “Garie gadi” motīviem.

Galvenais darbs pie iestudējuma noticis jau sezonas beigās pavasarī. Tagad, vasaras otrajā pusē, mēģinājumos pievērsta uzmanība vien niansēm, kas atklājušās mierīgajā atvaļinājuma laikā. Skatītājus gaida tikšanās ar Valmieras teātra vidējās un vecākās paaudzes aktieriem, no kuriem gados cienījamākās ir Vizma Kalme, Svetlana Bless, bet Ruta Birgere ir īpaša ar to, ka šobrīd strādā kā pati vecākā spēlējošā aktrise Latvijas teātros.

Stāsts par vecāku un bērnu attiecībām nav viegls, tomēr izrādes veidotāji uzsvērs nevis tā traģisko, bet gaišo pusi. Arī mūža nogalē cilvēkam ir visas iespējas mainīties, visdrūmākajā situācijā meklēt sevī spēku un cerību. Katram no jaunās paaudzes ir attaisnojumi, lai nedzīvotu kopā ar vecākiem. Skatītājiem būs iespēja aizdomāties, vai te vainojams tikai bērnu egoisms vai daļa vainas jāuzņemas arī vecākiem.

“Mēs gribam izvērst šīs situācijas daudzās šķautnes, lai pietuvinātu skatītājus un viņu pieredzi abām pusēm – bērniem un vecākiem. Jo nekad nav par vēlu apzināties savas kļūdas, lai augtu un attīstītos garīgi, lai izprastu, cik vērtīgi ir dot otram mīlestību, cieņu, laiku, sapratni, svētību,” skaidro Inese Mičule, režisore no jaunās paaudzes. “Strādāt ar Rihardu Rudāku un Skaidrītei Putniņu bija mans sen lolots sapnis, ko tagad piepildīju. Būdami ļoti zinoši un pieredzes bagāti aktieri, viņi uzticas režisoram, viņu cilvēciskā sirsnība ir atbruņojoša un ļoti palīdz darbā,” apliecina režisore. “Bieži dzirdu Rudāku sakām: es tevi saprotu, bet vēl nezinu, kā to izdarīt. Šāda attieksme iedrošina, ļauj meklēt un pētīt aktiera daudzās talanta šķautnes. Godīgi atzīstoties savā neziņā, aktieri pieņem, ka arī režisors var kaut ko nezināt, tas rada pamatu, lai meklētu kopā.”

Teātra fotogrāfs

Valmieras teātra 93. sezonas pirmajā dienā, kad notika strādājošo kopsapulce, atklāja arī teātra fotogrāfa Matīsa Markovska veidoto izstādi “Izrāžu prologs”. Teātra sezonā tā būs skatāma foajē – atgādinājums par iestudētajām izrādēm, sākot no 2008. gada. Fotogrāfs ik gadu tiek aicināts strādāt kā mākslinieks, lai bildēs uzburtu noskaņas vēl nenotikušām izrādēm. Fotogrāfijas veidotas teātra ikdienai ne tik pierastās vietās – Dikļu pilī, Valmieras slimnīcā, R. Blaumaņa dzimtajā pusē “Brakos” un citur.

Matīsam Markovskim jau bijušas fotoizstādes Latvija. Arī tajās iemūžināti neikdienišķi mirkļi, kurus viņš pats inscenējis, veidojis sižetus kopā ar uzticamiem modeļiem. Teātra ļaudis foto mākslinieku tagad sauc par savējo. “Viņš sajūt aktieri un necieš melus kameras priekšā, tas ir viņa veikuma lielākais pluss,” par izstādi teic Agita Mačuka, teātra mārketinga direktore. Foto izpildījumā prasmīgi īstenotas režisoru un scenogrāfu idejas, tapuši izteiksmīgi attēli, kas raksturo tādas izrādes kā 2008. gadā tapušo E. Sniedzes “Līdz pavasarim”, R.Blaumaņa “Indrāni”, 2010. gadā H. Ibsena “Doktors Stokmanis”, 2011. gadā pēc I. Ziedoņa “Krāsainās pasakas”, 2012. gadā A. Mardaņa “Mātes un meitas”, bet šogad A. Brigaderes “Maija un Paija”.

M. Markovskis strādā kā brīvmākslinieks, veido fotosesijas ne tikai Valmieras teātrim, arī citiem teātriem un lielākajiem Latvijas žurnāliem.

Viesizrādēs uz Rīgu

Pirmdien sākās Valmieras teātra tradicionālās augusta viesizrādes Rīgā. Uz Rīgu tiek vesti septiņi sezonas jauniestudējumi un divas skatītāju iecienītākās izrādes, kuras spēlēs pēdējoreiz – “Zojkina kvartira” un “Raudupiete”.

Abas izrādes joprojām ir skatītāju un aktieru mīlētas, tomēr ir pienācis laiks beigt to skatuves dzīvi: “Raudupietē” Matīsiņa lomas atveidotāji izauguši par lieliem puišiem, bet Zojas dzīvokli nākamajā sezonā apdzīvos jauni iemītnieki, taps nākamais M. Bulgakova darbs Indras Rogas režijā – romāna “Meistars un Margarita” inscenējums. Nacionālajā teātrī abiem šiem uzvedumiem, kā arī izrādei “Balle būs” tiks nodrošināts titru tulkojums angļu un krievu valodā.

Valmieras teātris spēlēs arī Dailes teātra Mazajā zālē un Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā “Zirgu pasts”.