
Arī Cēsīs rodami spilgti jūgendstila arhitektūras paraugi un to iepazīšanu var padarīt par saistošu tūrisma produktu.
Par šādu gaisā virmojošo pārliecību vēsta pašvaldības aģentūras “Cēsu Kultūras un Tūrisma centra” publiskotais aicinājums doties bezmaksas ekskursijās, kā arī Cēsu Tūrisma informācijas centra vadītāja Vadima Kameņeva paustais.
V.Kameņevs stāsta, ka ideja par jūgendstila pērļu iezīmēšanu vietējā tūrisma kartē ir jau gana sena, pie šīs ieceres ar savu devumu dažādos laika sprīžos pieslēgušies gan pētnieki, gan tūrisma jomas darbinieki, taču līdz šim tā arī nebija izdevies dot šim plānam dienasgaismu. Te nu, pēc V.Kameņeva teiktā, “sakritušas zvaigznes” ar vietējā gida kaislību pret jūgendstilu un vilciens atkal sakustējies. Eksperimentālajam novērtējumam tapis nepilnus četrus kilometrus garš maršruts, kas savieno Cēsīs rodamo jūgendstila ēku un ornamentālo detaļu paraugus. Ar vietējo iedzīvotāju un tūrisma jomas profesionāļu iepazīstināšanu cerēts nonākt līdz slēdzienam, tieši kādā formā šis kultūrvēsturiskais mantojums būtu interesants pilsētas viesiem – cik detalizēts maršruts, tikai profesionālu gidu vadītas ekskursijas vai arī izstrādātas kartes iespējai doties individuālā pastaigā. Kā uzsver vietējās tūrisma dzīves veidotājs, Cēsīm kā izteikti sezonāla tūrisma galamērķim ir svarīgi meklēt ceļus, kā piesaistīt un dot iespēju tūristiem izbaudīt pilsētu arī ārpus aktīvās sezonas. Tematiski vadīta pastaiga varētu būt risinājums pat tik vienkāršā, bet tūristam nepateicīgā apstāklī kā pirmdiena, kad lielākoties visi muzeji ir slēgti. Jūgendstils gan lielākajai sabiedrības daļai vairāk saistās ar galvaspilsētu vai Liepāju, tomēr iniciatīvas autori uzskata – Cēsis ir vienīgā pilsēta Vidzemē ar tik bagātu kultūrvēsturisko mantojumu tieši attiecībā uz jūgendstila arhitektūru. Šeit19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā arhitektūra attīstījusies līdzīgi citām pilsētām Eiropā, un, pilsētas nozīmei augot, tās ielās tapuši vēsturiskā stila paraugi. “Īres nami ar vai bez veikaliem, privātmājas, sabiedriskās ēkas atgādina par svarīgākajiem šī perioda sabiedrības procesiem un ilustrē stāstu par tiem,” tā ieskicēts maršruta pieteikumā.
Uz tīmeklī publiskoto ielūgumu doties bezmaksas izzinošā pilsētas ekskursijā atsaucība bijusi lielāka par gaidīto. Tomēr pirmā šāda ekskursija, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos piesardzības pasākumus, pagājušajā sestdienā, 31.oktobrī, novadīta mazākai – 15 cilvēku – grupai, kas pēc tam arī atzīta par optimālo klausītāju loku gan saturiski, gan arī pašreizējos “Covid-19” apstākļos. “Kaut arī pasākums ir ārā, aicinājām arī ekskursijas laikā nēsāt maskas,” apliecina ekskursijas rīkotāju pārstāvis. Nupat izziņota šāda iespēja arī 7.novembrī, lai gan V.Kameņevs ziņo, ka arī uz šo ekskursiju jau reģistrācija ir gandrīz pilna. Par jūgendstila akcentiem pilsētas ekskursiju maršrutos ļoti ieinteresēti ir gan vietējie gidi, gan Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, kā arī ikgadējajās gidu mācībās piedalās šī aroda pārstāvji no visas Latvijas.
Eksperimentālās ekskursijas vadītājs, gids Grigorijs Salnits stāsta, ka šajā maršrutā vēlējies iezīmēt jūgendstila specifiku tieši Cēsīs – kā pilsētas īpatnības spējušas ietekmēt stila izpausmes un to pielietojumu. “Runājām arī par dažādajām sabiedrības grupām, kas katra izvēlējās atšķirīgus jūgenda atzarojumus, kā arī par to, cik grūti novilkt mākslā robežas un ielikt stilus kastītē.”
Vairāk šādas bezmaksas ekskursijas pagaidām gan nav plānotas, taču Tūrisma informācijas centra vadītājs teicās lolojam ideju, kā vairot cēsnieku zināšanas un lepnumu par savu pilsētu.