Ziņas

Sabiedrība

Jaunā sistēma tiek pieslīpēta

Par maz. Vaļņu un Kases ielas stūrī uzstādītie konteineri nespēj uzņemt visu atkritumu apjomu, un dažkārt tur krājas atkritumu maisu kaudzes.Foto: Māris Buholcs

Cēsu vecpilsētā sāka darboties jaunā atkritumu savākšanas sistēma. Jau rakstījām, ka tagad vairs iedzīvotājiem nav jāpielāgojas savācējmašīnas braukšanas grafikam, bet ikviens var izvēlēties laiku, kad aiznest atkritumus uz tuvāko konteineru. Kopumā vecpilsētā ierīkoti pieci konteineru laukumi. Cik efektīvi jaunā sistēma darbojas, visticamāk, varēs vērtēt pēc kāda laika, bet tagad cēsnieki pamanījuši, ka pie pazemes konteineriem Valņu un Kases ielas stūrī rodas problēmas. Ik pa laikam konteineri ir pilni un pie tiem krājas atkritumu maisiņu kaudzes. Par to saņemtas ziņas redakcijā, arī sociālajos tīklos publicēti attēli ar pārpildītajiem konteineriem.

Jau jaunās atkritumu vākšanas sistēmas ieviešanas brīdī “ZAAO” pārstāvji atzina, ka šajā vietā vajadzējis vairāk konteineru, bet fiziski vairāk par trim mazajiem nebija iespējams izvietot. Kā zināms, vecpilsētā nav viegli atrast vietu, kur ierakt konteinerus, jo ir apakšzemes komunikācijas, senie mūri, senkapi. Sākotnēji bijusi iecere konteinerus izvietot otrpus Kases ielas esošajā laukumiņā, taču zemes īpašnieks tam nav piekritis, tā tapis esošais risinājums.

Uzņēmuma “ZAAO” pārstāve Zane Leimane skaidro, ka viņi zina par šo problēmu, tiek meklēti risinājumi: “Atkārtoti runājam ar Vaļņu ielas labās puses ēku īpašniekiem/ pārvaldniekiem par individuālo konteineru uzlikšanu. Šīs ēkas neatrodas sākotnēji ar pašvaldību kopā definētajā vecpilsētas teritorijā, bet šobrīd tieši šo ēku iedzīvotāji rada papildu atkritumu apjomu tieši Vaļņu un Kases ielas stūrī. Ir arī cēsnieki, kuri neizprot, ka tie nav publiskie konteineri visiem, bet domāti tikai tiem, kuri noslēguši līgumus un maksā par atkritumu apsaimniekošanu vecpilsētā.

Intensīvi tiek veikta iepakojuma analīze, kas rodas vecpilsētas komersantiem. Iestādes, uzņēmumi apstaigāti, lai mudinātu īpašniekus slēgt līgumus par iepakojuma atsevišķu bezmaksas savākšanu, lai tas nenonāktu sadzīves atkritumiem domātajos konteineros.”

Jau notikušas arī “ZAAO” sarunas ar Cēsu novada pašvaldību par šo problēmu. Pašvaldībā norāda, ka viņi saprot, ka šis ir pieslīpēšanās periods visiem, arī “ZAAO”, lai saprastu, cik ātri pildās konteineri un cik bieži tie jāizved. Ja iepriekš atkritumu mašīnā varēja sviest visu, kas tajā ietilpa, patlaban atkritumu izmešana paredzēta tikai sadzīves atkritumiem.

“ZAAO” atkritumu konteineru laukumu sakopšanai noalgojusi sētnieku, kurš seko situācijai un ziņo par gadījumiem, ja atkritumus nepieciešams izvest biežāk nekā divas reizes nedēļā. Gan uzņēmums, gan pašvaldība lūdz cēsniekus apbruņoties ar nelielu pacietību, norādot, ka visi ir ieinteresēti šo jautājumu sakārtot pēc iespējas ātrāk.

Šī gan, šķiet, patlaban ir vienīgā vieta, kur konteineri piepildās pārlieku ātri.