Ziņas

Sabiedrība

Jaunā gada dārgākā dāvana

Dzimšanas diena – 1.janvāris. Veselaviete Ieva Matvejeva – Kurzemniece ir laimīgā māmiņa, ģimenē piedzimis otrais dēls Ernests.Foto: Māris Buholcs

“Lai jaunā gadā veselība, jaunas rūpes un prieks,” šādu vēlējumu no savējiem saņēma jaunās māmiņas, kuru
atvasēm dzimšanas gads ierakstīts jau 2016. Cēsu klīnikas Dzemdību nodaļā šogad piedzimuši četri bērni. Mammu deklarētās dzīvesvietas ir Amatas, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas novados.

Veselavietei Ievai Matvejevai – Kurzemniecei dēls Ernests piedzima 1.janvārī pirms vienpadsmitiem no rīta. Viņš Cēsu klīnikā šogad bija pirmais jaundzimušais. “Viņš pats izvēlējās šo laiku, vēl negaidīju. Vārdu gribējās tādu, kas pagastā nav daudziem,” saka Ieva un savam otrajam dēlam novēl veselību, bet sev pacietību. Vecākajam dēlam Ivo jau trīs gadi, puika iet bērnudārzā.

“Jauno gadu sagaidījām mierīgi, gaidot bērniņu,” stāsta Violeta Karele. Viņas un Edgara Vītola pirmdzimtā Evelīna piedzima 2.janvāra pusdienlaikā. “Lai aug liela un gudra meitene,” par pirmo mazbērnu priecīgs vecaistēvs Jānis Karelis. Tiesa, vēl jāaprod ar jauno statusu, bet, satikts kopā ar meitas ģimeni, jutās laimīgs. Violeta strādā bērnudārzā par pirmsskolas skolotāju, Edgars ir šoferis. Jaunā mamma ir laimīga, jo tagad varēs auklēt pašu meitu, līdz šim mīlestība un rūpes atdodas bērnudārzniekiem. Evelīnas tētis arī klīnikā ir blakus. “Savējie nāk ciemos, drīz jau brauksim mājās,” saka Violeta.

“Priecājamies par katru ģimeni, kurā ienāk bērniņš,” uzsver Dzemdību nodaļas vecākā vecmāte Veronika Medne. Nodaļas mediķi ikdienā rūpējas, lai mazuļi, jaunās māmiņas un tēti justos labi, lai istabiņās būtu māju sajūta. Arī Evelīnas mamma Violeta un Ernesta mamma Ieva atzīst, ka nodaļā jūt rūpes, mediķi ir līdzās un neliedz palīdzību vai padomu.

Pērn dzimšanas apliecībās Cēsis kā dzimšanas vieta ierakstītas 461 bērnam. Viņu vecāki ir no visas Vidzemes, arī Rīgas, pat Kurzemes. Klīnikas Dzemdību nodaļā notikušas 457 dzemdības. “Četrās ģimenēs piedzima dvīņi. Ģimenes Cēsu apkaimē kļuva bagātākas ar 223 meitenēm un 238 zēniem. Diemžēl tas ir mazāk nekā 2014.gadā, kad Dzemdību nodaļā piedzima 510 bērni – 260 puiši un 250 meitenes,” ar statistiku iepazīstina Veronika Medne un vērtē: “Cēsīs un arī tuvējos novados jaunā paaudze izbrauc, citās zemēs dibina ģimenes, tur dzimst bērni. Par trešo vai ceturto bērnu izšķiras mazāk ģimeņu.” Vecākā vecmāte atminas, ka pagājušā gadsimta 80.gados Cēsu Dzemdību nodaļā ik gadu piedzima līdz pat 1200 bērniem.

Cēsu klīnikas Dzemdību nodaļu pēdējos gados izvēlas daudzas ģimenes ne tikai no bijušā Cēsu rajona. Jaunie vecāki atzinuši, ka labāk jūtas nelielā nodaļā, citiem Cēsis ieteikuši draugi, ir arī tādi, kuri vēlas, lai bērniem tāpat kā pašiem dzimšanas apliecībā būtu ierakstīts – Cēsis.

Tas, kur demogrāfijas līkne slīd lejup, kur turas stabili, redzams Centrālās statistikas pārvaldes datos, kas liecina, ka pērn Latvijā reģistrēts nedaudz vairāk par divdesmit vienu tūkstoti jaundzimušo, tas ir par trim procentiem vairāk nekā 2014. gadā. Visvairāk jaundzimušo – vairāk nekā trešdaļa – reģistrēta Rīgā. Pēdējos piecos gados gan demogrāfiskie rādītāji nedaudz uzlabojas, un arī pērn bija vērojama pozitīva tendence. Līdzīgi kā pagājušajā gadā joprojām turpina pieaugt otro un trešo bērnu īpatsvars dzimušo kopskaitā.

Uz 1 000 iedzīvotāju dzimušo skaits pieaudzis no 9,1 2011.gadā līdz 11,3 pērn.

Lai mūsu Cēsu klīnikas mediķiem jaunajā gadā daudz darba! Tad Latvijas ģimenes kļūs kuplākas, laimīgi cilvēki stiprā valstī sagaidīs Latvijas simtgadi.