Ziņas

Sabiedrība

Jāsteidz kult labību

Birums labs! Graudu raža šovasar padevusies. Tikai jāpagūst laikus nokult.Foto: Sarmīte Feldmane

Aizvadītajās saulainajās un karstajās dienās šķita – ja vien kādā tīrumā aug labība, tad strādā arī kombains.

“Brīnišķīgs kulšanas laiks! Zemnieki priecīgi, arī mums prieks pieņemt kvalitatīvu labību. Ar katru dienu, kad nelīst, mitruma daudzums graudos samazinās. Pēdējās dienās graudi ir sausi. Kvalitāte laba. Jācer, lietus to nesabojās,” pastāsta Latvijas lauksaimnieku kooperatīva “VAKS” komercdirektore, agronome Zinta Jansone, un uzsver, ka raža šogad laba. Graudus kooperatīvs sāka iepirkt jau 16.jūlijā, kad tika atvesta pirmā graudu krava.

Raiskuma pagasta “Dumbrāju” saimnieks Einārs Lācis nokūlis rudzus un rapsi ap 220 hektāru lielā platībā. Vakar tika kulti ziemas kvieši. “Vasara laba, arī raža. Lielie negaisi gāja garām, un labība nav sakritusi veldrē. Graudi sausi, prieks kult,” teic E.Lācis. Nokultais tiek pārdots “VAKS”. “Vēl jāvāc vasaras kvieši, mieži. Redzēsim, kāds būs laiks. Tagad tikai jāstrādā,” saka zemnieks.

Lai arī aizvadītās nedēļas otrā puse bija labvēlīga graudu novākšanai, dažviet lokālās lietus gāzes darbus kavēja. Raunas pagasta zemnieku saimniecības “Krasti­ņi” saimnieks Ivars Grahoļskis uzsver, ka graudi ir gatavi, laiks kult, bet pagājušajā nedēļā lija. “Tikai piektdien varēja sākt kult. Svētdienas pēcpusdienā atkal uznāca stiprs lietus, tagad jāgaida, kad lauki kaut nedaudz apžūs,” stāsta zemnieks un piebilst: “Lietus mākoņi staigā, bet gaidīt nedrīkst, kombainam jābrauc tīrumā. Sestdien, svētdien mitrums graudiem bija tikai 11 līdz 14 procenti. Ja šodien ( pirmdien- aut.) arī līs, nokultais būs vien jākaltē.“

“Krastiņos” audzē ziemas un vasaras kviešus. “Raža ir laba,” vērtē saimnieks. Saimniecība jau ilgus gadus sadarbojas ar “Agro Balticum”, kam pārdod graudus. Par cenu zemnieks nesūdzas un sadarbību uzskata par veiksmīgu.

“Nevar ar kulšanu kavēties, ražai zūd kvalitāte. Un jāgatavojas jau arī ziemāju sējai. No laukiem jānovāc salmi. Darba netrūkst,” saka I.Grahoļskis un atgādina, ka visos laikos zemnieks bijis atkarīgs no laikapstākļiem un vienmēr pratis labību gan izaudzēt, gan novākt.

SIA “Gaižēni” graudus audzē tikai lopbarībai, to kvalitāte, protams, ir ļoti svarīga. Piektdienas pēcpusdienā Jaunraunā lielajā tritikāles laukā strādāja kombains. “Raža laba, tikai graudos 22 līdz 25 procenti mitrums. Vēl vēlā pēcpusdienā vēja nav un lauks nežūst. Jākuļ, gaidīt nevar, jo graudiem zūd kvalitāte, tie jau gatavojas dīgt. Vārpas ļoti skaistas, lielas. Raža – septiņas ar pusi, astoņas tonnas no hektāra. Nokultais jāved uz kalti, jākaltē,” stāsta SIA “Gaižēni” Smurģu struktūrvienības vadītājs Sandis Ivanovs.

Jau pirms trim nedēļām, kad bija labais laiks, “Gaižēnos” paguva nokult ziemas miežus. “Tie bija sausi, bet tad sākās lieti. Ziemas kvieši ir veldrē un graudi sāk asnot. Kādi laikaptākļi ir, ar tādiem rēķināmies. Mokāmies, bet jākuļ, “ teic S.Ivanovs.

SIA “Gaižēni” pavisam jānokuļ ap tūkstoš hektāru. Vēl briest ziemas kvieši, auzas, pupas.

Kad vienā pagasta galā spīd sau­le un zemnieks ar kombainu brauc tīrumā, otrā līst lietus, un lauka zemākās vietās veidojas peļķes. Tāda ir vasara. Tā iedevusi labu ražu. Tikai jānovāc.