Ziņas

Redzeslokā

Ja vilks uzbrūk mājlopiem, jāziņo dienestiem

Foto: publicitātes

Latvijā šogad ir 20 apstiprināti ziņojumi par vilku uzbrukumiem, kuros cietis ievērojams skaits mājlopu, informē Valsts meža dienests, aicinot dzīvnieku īpašniekus aktīvāk ziņot par vilku uzbrukumiem.
Pēc Valsts meža dienesta datiem šajos uzbrukumos nogalinātas 79 aitas un viens suns, savainotas 34 un pazudušas 14 aitas. Cietušo dzīvnieku skaits ir būtiski lielāks nekā pagājušajā gadā šajā periodā. No 2021. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam Valsts meža dienestā tika reģistrēti 11 vilku uzbrukumi, kuros nogalinātas 16 un savainotas 11 aitas, kā arī noplēsts viens teļš, četri suņi un pieci staltbrieži briežu dārza teritorijā.

“Druva” jau rakstīja par plēsēju uzbrukumiem Cēsu novada Amatas, Vaives, Veselavas un Līgatnes pagasta aitkopības saim­niecībās. Arī Valsts meža dienests atzīst, ka Latvijā tieši Cēsu novadā šogad apstiprināts visvairāk vilku uzbrukumu aitām, tādi bijuši 12 , kuros nogalinātas 54 aitas, savainotas 19 un pazudušas trīs aitas.
Valsts meža dienests skaidro, ka par lielo plēsēju uzbrukumiem ne vienmēr tiek ziņots, jo Latvijā plēsēju izraisītie zaudējumi netiek kompensēti. Neraugoties uz to, dienests aicina iedzīvotājus aktīvāk ziņot par lielo plēsēju uzbrukumiem un veikt preventīvus pasākumus pret tiem. Uzbrukums, par kuru ticis ziņots, tiek oficiāli atzīts par notikušu un kalpo par pamatu lielo plēsēju nomedīšanas apjoma noteikšanai. Valsts meža dienests par plēsēju uzbrukumiem aicina ziņot pēc iespējas ātrāk pēc notikušā, lai dienesta speciālists varētu operatīvi ierasties notikuma vietā, izdarīt slēdzienu, sastādīt oficiālu aktu un paņemt plēsēja DNS paraugu tālākai analīzei.

Valsts meža dienesta rīcībā esošie vilku klātbūtnes pazīmju dati un pagājušās medību sezonas medību rezultāti liecina, ka vilku populācijas stāvoklis Latvijā ir stabils. Vienlaikus ir būtiski pieaudzis vilku uzbrukumu skaits mājlopiem.

Kopējais Meža valsts reģistrā reģistrētais ziņojumu skaits par vilku klātbūtnes pazīmēm:

  • 2017./2018. gada medību sezonā – 256
  • 2018./2019. gada medību sezonā – 791
  • 2019./2020. gada medību sezonā – 868
  • 2020./2021. gada medību sezona – 2435
  • 2021./2022. gada medību sezona – 1382