Ziņas

Sabiedrība

Ja nevar nopirkt, ražo pats

"Ekolight" lampas neļaus interjerā ienākt garlaicībai, par to pārliecināts uzņēmuma īpašnieks Kaspars Pilsētnieks.Foto: Māris Buholcs

“Ne vienmēr interjerā ir jāmaina viss, lai telpa iegūtu jaunu izskatu. Bieži vien pietiek nomainīt tikai lampu, un pārmaiņas jūtamas,” pārliecināts Kaspars Pilsētnieks. Viņš pērn aprīlī Cēsīs dibinājis uzņēmumu SIA “Ekolight”. Tajā darina dizaina lampas un abažūrus, kas piesaistījuši uzņēmēja uzmanību, apceļojot Skandināviju.

Kaspars Pilsētnieks saka, ka asinīs esot rīdzinieks, taču Rīgas kņada apnikusi, un nu jau gadus piecus dzīvojot Cēsīs. Pēc izglītības viņš ir tirgotājs. Savulaik rosījies arī celtniecībā un bijis apgaismes projektu vadītājs. Iepriekš gūtās iemaņas tagad noder savā uzņēmumā.

“Ekolight” īpašnieks “Druvai” atklāj, ka pievērsties lampu ražošanai mudinājuši ceļojumi pa Skandināviju: “Savulaik daudz ceļoju pa Zviedriju, Norvēģiju. Tur šāda tipa lampas ir modē. Gribēju arī savās mājās, bet Latvijā tādas nevarēja nopirkt. Tā pats pievērsos to ražošanai.”

Lampu izgatavošanā lielākoties izmantoti dabīgi materiāli – priede, lins, kokvilna. “Mūsu lampas nav tik dārgas, kā piedāvā līdzīgi uzņēmumi. To ļauj apstāklis, ka lampas ražojam Cēsīs. Ražošana ārpus Rīgas ir krietni izdevīgāka izmaksu ziņā, turklāt Cēsīs ir gana daudz galdnieku, kuri pieprot roku darbu, izcili strādā ar koku,” skaidro lampu meistars.

Ne vienmēr veikalā cilvēki var atrast sev tīkamas lampas. Tur galvenokārt iegādājama Ķīnā ražota produkcija. Turklāt tirdzniecībā esošās lampas parasti ir standarta prece bez iespējām variēt lielumā un krāsās. Tādas runas “Ekolight” lampu meistars no saviem klientiem dzirdējis ne reizi vien. Tādēļ jo vairāk piesaista “Ekolight” produkcija, kas ir roku darbs. Kaspars Pilsētnieks norāda, ka patlaban iecienītākais materiāls abažūriem ir lins. Viņaprāt, tas ir arī izskatīgāks, piemērotāks gaismas objektiem. Lins ir biezāks, sader ar jebkuru krāsu. K.Pilsētnieks gan bilst, ka cilvēkiem gaumes ir dažādas. Citi priekšroku dod kokvilnai. Tas ir lētāks materiāls, bet ar daudz bagātīgāku krāsu gammu.

“Ekolight” darina galda, griestu un stāvlampas. Tām ir bezgalīgs lieluma un krāsu spektrs, tādēļ uzņēmums galvenokārt strādā pēc pasūtījumiem. Viss top Cēsīs. Tiesa, lampas rāmja izgatavošanā “Ekolight” sadarbojas ar citu vietējo uzņēmumu. “Tālāk pie darba ķeramies mēs. Lampu izgatavošana ir specifisks darbs. Jāsavieno speciāli materiāli – apdares audums un īpašs abažūru materiāls, kas izkliedē gaismu un pasargā no izkušanas. Katrai lampai norādām, kādas jaudas spuldzīti tajā drīkst izmantot, taču tagad tirdzniecībā ir LED spuldzes, kas neuzkarst, turklāt ietaupa elektrības patēriņu,” stāsta K.Pilsētnieks.

“Ekolight” lampas var aplūkot, ieturot maltīti kafejnīcā “Solo”. Interjera uzlabošanai tur tās uzstādītas šovasar. Cēsīs darinātās lampas apmeklētājus priecē daudzās kafejnīcās un restorānos Rīgā. Darba kvalitāti atzinīgi novērtējusi arī viesnīca “Radisson Latvia”, kas “Ekolight” uzticējusi restaurēt nolietotos abažūrus.

Cēsīs tiešajā tirdzniecībā “Ekolight” zīmola lampas vēl nav pieejamas, tuvākās vietas ir Sigulda un Rīga. Taču ikvienam tīkotājam tās pieejamas internetā, ar klientiem tiek strādāts caur sociālo vietni Facebook, kā arī uzņēmuma mājaslapu. K.Pilsētnieks atklāj, ka lūkojas arī uz Igaunijas pusi, jo tur dominē Skandināvijai tuvāka gaume un šāda tipa lampu pārdošana sokas labāk.

Dizaina idejas abažūriem Kaspars ģenerē pats. “Sekoju līdzi, kas patlaban aktuāls. Vēroju arī modes tendences. Piemēram, tagad cilvēkiem patīk, ka lampu dizainā tiek savienotas divas krāsas, proti, abažūra iekšpusē ir cita krāsa. No apgaismojuma viedokļa tas nedod tādu gaismu kā standarta abažūrs, bet cilvēki bieži vēlas abažūru, kas kalpo tikai par interjera elementu, to nelieto kā galveno gaismas avotu,” pastāsta Kaspars un norāda, ka arvien lielāku ievērību izpelnās arī griestu lampām paredzētie vadi: “Vads ierasti ir mazsvarīga lieta, bet, ja tas ir skaistā krāsā un gaumīgi apstrādāts, kļūst par piesaistošu interjera akcentu. Tos gatavojam no lina, atsevišķi risinājumi ir no sintētikas, pieejami dažādās krāsās.”

Lai arī varētu šķist, ka cilvēki lampas savam mājoklim lūko, atnākot tumšajām rudens novakarēm, lielāko produkcijas pieprasījumu “Ekolight” jūt vasarā, jo īpaši tās otrajā pusē. K.Pilsētnieks to skaidro ar mājokļu remontiem, kas visbiežāk tiek uzsākti vasaras sākumā un noslēgti otrajā pusē. Tad tiek meklēti interjera elementi. Viena no prioritātēm ir lampas. Meistars zina stāstīt, ka skandināvi lampu abažūrus maina pat vairākas reizes gadā. “Viņi nomaina galda paliktnīšus, aizkarus vai kādu citu interjera priekšmetu un tam pieskaņo lampu abažūrus. Tik vienkārši tiek mainīta noskaņa interjerā. Latvijā iedzīvotājiem varbūt vēl nav pa kabatai bieži mainīt abažūrus, taču ar “Ekolight” lampām tas ir iespējams,” norāda K.Pilsētnieks un neslēpj nākotnes ieceres. Viņš Cēsīs plāno atvērt galdniecību, kurā taps dažādi interjera risinājumi no koka. Pirms tam iecerēta salonveikala atvēršana Rīgā.