Ziņas

Sabiedrība

Ja ir motīvs, vakcinējas

Nav jābaidās! “Veselības centra 4” mediķes Lelde Tiltiņa (no labās) un Daniela Prauliņa bija gatavas atbildēt uz ikviena vakcinēties gribētāja jautājumu, kā arī iepotēt    pirmo, otro vai balstvakcīnu.    Foto: Sarmīte Feldmane

Svētdien (14.11.) Raunas un Drustu kultūras namos bija organizēta vakcinācija pret “Covid – 19”. Ikviens varēja izvēlēties vakcīnu, kurai vairāk uzticas: “Moderna”, “Pfizer”, “Johanson & Johanson” .

“Diena bija mierīga, rinda neveidojās. Vakcinēties nāca gan jaunieši, gan vecāki cilvēki.    Vecākā paaudze nāca saņemt    balstvakcīnu. Šie cilvēki ir pārliecināti par savu izvēli. Savukārt tiem, kuri nāk pēc pirmās potes, novērojams lielāks satraukums. Viņiem ir daudz neatbildētu jautājumu,” pastāsta “Veselības centra 4” mediķe Lelde Tiltiņa. Viņa uzsver, ka nav ne muļķīgu, ne absurdu jautājumu. Labi, ja cilvēks pajautā par kaut kur dzirdēto, pārliecinās no mediķa, vai tā ir patiesība.    “Daudzi diemžēl neko nejautā vai arī jautā un uzticas tiem, kuri nav mediķi,” bilst L.Tiltiņa.

Lelde Tiltiņa un kolēģe Daniela Prauliņa pastāsta, ka vasarā pret vakcināciju cilvēki bijuši noskaņoti daudz pozitīvāk. Viņi gaidīja, kad tiks pie potes. Cilvēku attieksme ir dažāda, tā veidojusies no tā, ko dzirdējuši ziņās, ko teikuši kaimiņi. Mediķes atklāj, ka ne viens vien arī skaidri pateicis, ka darba devējs    piespiež vakcinēties, vai arī citādi nevarēs iet, piemēram, uz lielveikaliem. “Visbiežāk cilvēki izvēlas “Johnson & John­son” ražoto “Janssen”, jo vajadzīga tikai viena pote.    To­mēr šobrīd pēc pilna vakcinācijas kursa zināmo augstāko un noturīgāko imūno atbildi sniedz tieši Moderna vakcīna,” skaidro L.Prau­liņa.

Svētdien Raunā vakcinējās 28, Drustos – 20. “Druva” vakcinēšanās vietā satika ne tikai abu pagastu cilvēkus, arī kaimiņus. Uzrunātie labprāt pastāsta, kāpēc atnākuši vakcinēties.

“Man ir dažādas veselības problēmas, negribēju riskēt. Ar kolēģiem vienojāmies, ka līdz 15. decembrim visi būsim vakcinēti. Ir pēdējā diena to izdarīt, lai varētu turpināt    strādāt. Jāvakcinējas, cita varianta nav,” pastāsta Mārtiņš Vācietis. Viņš atbraucis no Smiltenes. “Nesagaidīju, kad piezvanīs ģimenes ārsts. Uz Raunu iznāca tāds svētdienas izbraukums. Viss notika ātri,” atklāj Mārtiņš.

Raunēnietis Gundars strādā mežizstrādē, dzīvo pagasta centrā.    “Situācija rāda, ka ar laiku neviens no vakcinācijas neizbēgs. Tepat blakus dzīvoju, ātri to izdarīšu,” saka Mārtiņš un atklāj, ka darba devējam nav uzstādījuma, ka visiem jāvakcinējas. Ģimenē lielākā daļa ir vakcinējušies. Ir draugi, kas ir par potēšanos, ir arī tādi, kuri pret. “Bija brīdis, kad arī pats biju vakcinācijas pretinieks. Cilvēks jau pēc dabas ir skeptiķis. Ir tik daudz informācijas par un pret, pašam vien jāsaprot, kas der tev,” uzsver raunēnietis.

Veselavietis Aleksandrs Pimenovs atklāj, ka ilgi negribējis potēties, draugs, kurš arī vēl nesen negribējis, vakcinējies. “Nevarēs iet cilvēkos. Brālis potējās pie ģimenes ārsta, es neatceros, kad pēdējoreiz pie viņa biju.    Tagad būs jāiet, jo man nav ne e-pasta, ne internetbankas, sertifikāts būs jādabū,” pastāsta Aleksandrs.

Alija Kutila ir pensionāre. Vakcinējusies jau pirms vairākiem mēnešiem, tagad pienācis laiks balstvakcīnai. “Dzīvoju tepat Raunas centrā. Pēc potēm jutos labi. Par sevi jārūpējas. Lai jau runā, ko grib, ir jāvakcinējas,” teic A.Kutila un uzsver, ka dzīvo pagasta centrā un ir ļoti ērti atnākt uz vakcināciju.

Kristaps Lācis ir no Mārsnēniem, strādā kokapstrādē. “Darba devējs pateica, ka līdz decembra vidum varēs strādāt ar testiem un tos    nodrošinās, pēc tam, ja nebūsi vakcinējies, jāiet prom. Pirmo poti gandrīz visi esam saņēmuši,” pastāsta Kristaps un piebilst, ka meklējis internetā, kur var vakcinēties, bet tā īsti nav sapratis. Tad padzirdējis, ka Raunā būs izbraukuma vakcinācija, nav jāpiesakās, atbraucis un saņēmis pirmo vakcīnu.    “Ģimenē visi ir vakcinējušies,” uzsver Kristaps.

Arī pensionārs Broņislavs Aļeškevičs ir mārsnēnietis. “Tik daudz dzirdēts, kā kurš juties    pēc potes. Bija bail. Zvanīja ģimenes ārste, aicināja, atteicu. Tagad izdomāju – ja te vakcinē, braukšu.    Man patīk tā – atnāc un izdari, nevis trīs dienas gatavojies, uztraucies, domā, kā būs. Un ja nu tajā dienā netiec,” pieredzi pastāsta Broņislavs un atklāj, ka sieva gan vēl nav vakcinējusies. Ģimenes ārste pat piedāvājusi atbraukt uz māju, nav piekritusi.

Izbraukuma vakcinācija Raunā un Drustos atkal būs 12.decembrī, kad gaidīs ikvienu, kuram nepieciešams šis pakalpojums.