Ziņas

Sabiedrība

Izspēlē pretošanās kustības aktivizēšanu

Noslēgums. Uz mācību “Wenden 2022” svinīgo noslēgumu Raunas centrā dodas 27.kājnieku bataljona 1.rotas zemessargi komandiera vietnieka Jāņa Lozberga vadībā.Foto: Māris Buholcs

Zemessardzes 27.kājnieku bataljona 1.rotas zemessargi Raunā un Raunas apkārtnē pārbaudīja un pilnveidoja vienības spēju organizēt pretošanās kustības aktivizēšanu scenārijā, kurā pretinieka spēki pārņēmuši bataljona atbildības teritoriju.

“Esmu pārliecināts, ka tā nekad nenotiks, bet, lai nenotiku, mums jābūt gataviem visādām situācijām. Scenārijs par pretošanās kustības organizēšanu tika izspēlēts pirmo reizi, bet vingrināties kaut ko pirmoreiz ir gan interesanti, gan sarežģīti,” atzina militāro mācību “Wenden 2022” galvenais plānotājs, 27.kājnieku bataljona 1.rotas komandieris Arnolds Bahmanis.

Pirmais uzdevums bija nodot zemessargiem ziņu, ka jādodas uz mežu un jāgatavojas pretoties iebrucējiem. Zemessargiem, saņemot šo informāciju, bija jāpārģērbjas civilajā apģērbā, zemessarga formu uz mācību laiku noslēpjot mežā individuālajā slēptuvē. Tas nebija vienkāršs uzdevums, jo slēpņi tika veidoti naktī,    bija jāatstāj tikai pašam zināmas norādes, lai pēc tam slēptuvi atrastu. “Visi atrada,” ar smaidu piebilst komandieris: “Turpmākās mācības notika privātajās drēbēs, zemessargi darbojās vairākās grupās, no kurām cita par citu neko nezināja. Katra grupa saņēma savus uzdevumus.    Mācībās tika trenētas vairākas nianses, tostarp, kā zemessargi saņem ziņu par veicamajiem uzdevumiem, kur iespējams saņemt ieročus, citi svarīgi aspekti. Viņi mācību laiku dzīvoja mežā, saņemot informāciju, vajadzēja sasniegt drošas vietas, kur bija ūdens, pārtika, tur arī tika atstātas norādes nākamajiem uzdevumiem, norādījumiem.”

Nosacītā pretinieka lomā iejutās 26.kājnieku bataljona zemessargi no Gulbenes. A. Bahmanis pastāstīja, ka šāda scenārija izspēlē svarīgi, lai nosacītais pretinieks vaigā nepazītu tos zemessargus, kuri darbojas kā pretošanās kustības dalībnieki. Lai arī šis bija cits bataljons, tomēr abi ir Vidzemes brigādē un gadījušies arī savstarpēji pazīstami zemessargi. Komandieris secina, ka, rīkojot šādas mācības, pretinieks jāizvēlas no kāda tālāka reģiona.

A. Bahmanis no mācību vadības centra koriģēja abus spēkus, lai viena un otra puse sajustu pretinieku klātbūtni. Mācību pēdējā operācija bija pretošanās kustības dalībnieku kopīgs uzbrukums pretiniekam, kur nācās sakoordinēt vairāk nekā 50 cilvēkus vienotam uzbrukumam.

Lūgts vērtēt mācību norisi, A. Bahmanis atzīst, ka zemessargi ar visu veiksmīgi tikuši galā: “Tas bija sprints divu diennakšu garumā, kad miegam atlika vien pāris stundu. Zemessargu degsme un atdeve bija ļoti augstā līmenī, kas deva papildu spēku uzdevumu veikšanai, bet arī pretiniekam bija tikpat liela degsme tikt galā ar saviem uzdevumiem.

Katras mācības dod ļoti lielu pieredzi, ko ņemt vērā, plānojot nākamās. Atbilstoši scenārijam pretinieks Raunā bija izveidojis posteņus, kuriem pretošanās kustības dalībniekiem bija uzdevums braukt cauri, taču pāris dienās pretinieks jau bija atšifrējis automašīnu numurus, tas viss dod izpratni, ko nākamreiz darīt citādi.”

Mācību laikā zemessargi arī atkārtoja pirmās palīdzības un paplašinātās palīdzības sniegšanu, kam pēdējā laikā tiek pievērsa īpaša uzmanība.

Atzinību par mācību plānošanu un norisi pauda jaunais 27.kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Egīls Dēvits, kuram šīs bija pirmās mācības amatā: “Praktiskā izspēle pierādīja, ka tā ir ļoti komplicēta operācija. Kā bataljona komandieris esmu gandarīts par zemessargu paveikto, par viņu profesionalitāti, pozitīvo attieksmi, augsto morāli un motivāciju. Esam apkopojuši sākotnējās atziņas, veiksim to analīzi un strādāsim pie    mācību pilnveidošanas. Tikai tā mēs kļūsim vēl profesionālāki un zinošāki efektīvu pretošanās operāciju realizēšanā, ja būs tāda nepieciešamība.”

Raunas centrā, kur notika mācību noslēgums, uz tikšanos ar zemessargiem ieradās gan vietējie iedzīvotāji, gan Zemessardzes veterāni, kuri savulaik 27.kājnieku bataljonu sauca par savējo. Mācību noslēgumā apbalvojumus par teicamu dienestu saņēma trīs 27.kājnieku bataljona zemessargi. Uldis Kalniņš, kurš Zemessardzē ir gandrīz no tās pirmsākumiem, saņēma Aizsardzības ministrijas Goda rakstu par centīgu dienestu. 27.bataljona komandiera Goda zīmi saņēma Jānis Rozītis, bet 1.kājnieku rotas 1.vada seržants kaprālis Jānis Lozbergs, kurš aktīvi iesaistījās šo mācību plānošanā, saņēma Nacionālo bruņoto spēku komandiera apbalvojumu.

Vienas mācības noslēgušās, bet 27.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi sākuši aktīvi gatavoties nākamajām. 17. un 18.septembrī visā Vidzemē norisināsies militāro mācību “Namejs 2022” rudens posma vingrinājums, kura laikā    2.Vidzemes brigādes vienības pārbaudīs karavīru un zemessargu gatavību veikt uzdevumus hibrīdapdraudējuma gadījumā.

Savukārt Nacionālie bruņotie spēki no 29.augusta līdz 2.septembrim    militārās mācības rīko “Latvijas valsts mežu” Madonas un Cēsu novadu teritorijās.