Ziņas

Uzņēmējdarbība

Izsludina pieteikšanos darbam Augšlīgatnes Jaunajā sākumskolā

Līgatnes novada pašvaldība izsludinājusi pieteikšanos darbam Augšlīgatnes Jaunajā sākumskolā, aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā. Sākotnējā posmā skolā būs nepieciešami četri pedagogi – divi pirmsskolas posmā un divi sākumskolas posmā, to skaitā arī skolas direktors – aģentūrai LETA paskaidroja pašvaldības vadītājs Ainārs Šteins (V).

Gaidāmo atalgojumu Šteins vēl nevarēja minēt, norādot, ka šobrīd tiek strādāts arī pie pedagogu algu sistēmas pārveides, taču tā būs valstī noteiktā likme un pašvaldības piemaksa par rezultātiem. Kopējai summai vajadzētu būt lielākai par šobrīd valstī noteikto minimālo atalgojumu pedagogiem, solīja domes priekšsēdētājs.

Vaicājot, vai nepastāv risks, ka jaunajā izglītības iestādē mācīs tie paši, kas līdz šim strādājuši Līgatnes vidusskolas Augšlīgatnes filiālē, Šteins norādīja, ka pieteikties var visi, taču atlase būs stingra, lai mācību darbā tiktu sasniegta iecerētā kvalitāte.

Pašvaldības priekšsēdētājs sola, ka mācībspēkiem būs nodrošināta dzīves vieta un iespēja bērniem apmeklēt bērnudārzu. Tāpat Augšlīgatnes Jaunās sākumskolas mācībspēkiem solītas iespējas sevis un mācību procesa pilnveidošanai un sociālās garantijas.

No skolotājiem tiek sagaidīta pirmsskolas un sākumskolas pedagoga izglītība, pozitīva attieksme un gatavība strādāt ar neordinārām mācību metodēm. Tāpat no pretendentiem pašvaldība gaida arī labas datorprasmes un komunikācijas spējas, patstāvību un atbildības sajūtu, kā arī augstas valsts valodas prasmes.

Jau vēstīts, ka no 1.septembra durvis vērs Augšlīgatnes Jaunā sākumskola, kura aizstās līdzšinējo pamatskolu un kurā sākotnēji būs tikai 1.klase.

Augšlīgatnē līdz 2009.gadam darbojās pamatskola, kad, sekojot reģionālajai reformai, tā tika apvienota ar Līgatnes vidusskolu, izveidojot tām vienotu administrāciju. Pēc tam skola arvien būtiskāk sāka zaudēt audzēkņus, lielai daļai skolnieku tostarp pārceļoties uz kvalitatīvāku izglītību piedāvājošām skolām Siguldā, kas pat piedāvā skolēnu autobusus uz kaimiņu novadu, un Cēsīs.

Pašlaik Līgatnes vidusskolu apmeklē 168 bērni, bet tās filiāli Augšlīgatnē – tikai 25. Jaunajā skoliņā nākamajā mācību gadā būs tikai viena klase, proti, pirmā, bet pašreizējiem Augšlīgatnes skolas audzēkņiem tiks piedāvāts apmeklēt Līgatnes vidusskolu, stāstīja Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Šteins. Augšlīgatnes Jaunās sākumskolas 1.klasē tikšot uzņemti ne vairāk kā 24 bērni.

“Šī lēmuma pamatā ir domes deputātu apstiprinātais “Līgatnes novada izglītības sistēmas reformas plāns”, kur starp citiem uzdevumiem paredzēta šādas skolas izveide. Sākumskolai plānojam piesaistīt mācībspēkus, kas seko līdzi jaunākajām apmācību metodēm, ir gatavi tās izmantot savā ikdienas darbā un kuriem galvenais ir bērns, viņa intereses un vajadzības,” pavēstīja Šteins.

Līgatnes novada vidusskola turpmāk atradīsies vienā ēkā Līgatnes pilsētā, bet sākumskola – Augšlīgatnē, vietā ārpus ciema centra, kur arī tagad atrodas skola. Tur plānots izveidot arī sešgadnieku grupu “ar mērķi bērniem sniegt saudzīgu pāreju no bērnudārza uz skolas vidi”.

Līgatnes novadā ir deklarēti 320 līdz 350 bērni, kuriem visiem pietiktu vietas vietējās skolās, tomēr aptuveni puse no tiem dažādu iemeslu dēļ mācās citu novadu skolās, atzina Šteins.

Pašvaldības apstiprinātā jaunā izglītības sistēma paredz, ka tās centrā atradīšoties bērns un tai būs trīs vērtības – attieksme, drošība un mācību kvalitāte. No 1.septembra abās pašvaldības skolās būs nodrošinātas līdzvērtīgas mācību metodes.

Reformu domes deputāti lēmuši uzsākt, lai nodrošinātu novadā kvalitatīvu izglītību, iedvesmojoties no Skandināvijas pieejas izglītības sistēmai, aģentūrai LETA skaidroja Šteins. “Mūsu mērķis ir izveidot izglītības sistēmu, kuras centrā ir audzēknis – personība, ar viņa individuālajām spējām un prasmēm. Nodrošinot, lai vismaz 75% novada bērnu izvēlētos pamatizglītības apguvi mūsdienīgā un drošā skolā tuvu mājām – Līgatnes novadā,” teica Šteins.

Domes priekšsēdētājs atzina, ka šobrīd izglītībai novadā nepieciešamas pārmaiņas, taču ir pārliecināts, ka “Līgatnē ir iespējams izveidot skolu, kas kļūst par Latvijas izglītības etalonu. Skolu, kurā bērni mācās nevis tāpēc, ka vajag, bet tāpēc, ka viņi grib mācīties tieši šeit”.

Reformas rezultātā tiks izveidota arī Izglītības padome, kurā darbosies visu Līgatnes izglītības iestāžu pārstāvji, piesaistot jomas ekspertus. Tiks arī izstrādāts vienots izglītības sistēmas vērtību kodekss, kas būs saistošs visiem novada izglītības sistēmā strādājošajiem.

Pētījumā “Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide” pašu Līgatnes novada vidusskolu tika ieteiks pārveidot par sākumskolu, norādot gan uz rūkošo skolēnu skaitu, zemo OCE indeksu (40,6%) un Siguldas tuvumu.