Ziņas

Sports

Izprast visu pašam

Savā vietā. Līgatnes novada Sporta centra vadītājs Viesturs Dumpis ir apņēmības pilns padarīt novada sporta dzīvi iespējami aktīvāku un piesātinātāku.Foto: no albuma

Ikdienas fiziskās aktivitātes gūst arvien lielāku piekrišanu, cilvēki meklē iespējas izkustēties atbilstoši savām vēlmēm. Pilsētās piedāvājums plašs, taču malā nepaliek arī novadi. Līgatnes novadā pirms vairākiem gadiem uzcēla Sporta centru, kura vadītāja amatā kopš septembra strādā Viesturs Dumpis. Līdz tam bijis sporta skolotājs Cēsīs, Pastariņa sākumskolā, bijis florbola treneris Cēsu Sporta skolā.

Sporta centrs – ikvienam

Viesturs stāsta, ka, piesakoties konkursā uz Sporta centra vadītāja amatu, sākumā nedaudz šaubījies par izvēli. “Sirdī tomēr esmu skolotājs,” viņš piebilst. Tomēr izaicinājums pieņemts, pašvaldība izvēli izdarīja, un vadītājs gatavs pacelt Sporta centru jaunā kvalitātē.

“Gribas kādu izaugsmi, progresu. Kad sāku strādāt, bija florbols, volejbols, kas ir tradicionālie sporta veidi Līgatnē, bet nelielās pašvaldībās nevar fokusēties uz dažiem sporta veidiem, jābūt iespējami plašam piedāvājumam,” pārliecināts Sporta centra vadītājs.

Tiesa, gluži sveša šī vieta viņam nebija, jo savulaik strādājis Līgatnē par florbola treneri. Pirmā oficiālā darba diena V. Dumpim jaunajā amatā bija 1.septembris, taču pirmais pārbaudījums – jau dienu iepriekš, kad notika Līgatnes novada sporta svētki.

“Lai arī organizējis tos nebiju, teicu, ka palīdzēšu, bet beigās iznāca, ka biju gandrīz vai galvenais rīkotājs,” saka Viesturs.

Veiksmīgi aizvadītie sporta svētki bija labs iedrošinājums turpmākajam darbam. Visa novada sporta dzīve tagad uz viņa pleciem, un ideju netrūkst.

“Domāju, lai būtu, ko darīt visām vecuma grupām – bērniem, pieaugušajiem, pensionāriem. Ja kāds pasākums notiek, jābūt skaidram mērķim, kāpēc tas notiek, jābūt plaši zināmam, ka kaut kas notiks. Tāpēc visiem jābūt sociāli aktīviem. Piemēram, centrā sākušās zumbas nodarbības, un divās dienās, sociāli aktīvi strādājot, izdevās sapulcēt 28 dalībnieces, kas, manuprāt, ir ļoti labs rādītājs.

Svarīgākais uzdevums – panākt, lai ikviens saprot, ka Sporta centrs ir publiska iestāde. Tas jāsaprot gan mums, Sporta centrā strādājošajiem, gan ikvienam novada iedzīvotājam. Atzīšos, biju pārsteigs, no kādas līgatnietes izdzirdot jautājumu – vai tad mums ir sporta centrs? Tātad ir, kur strādāt. Tiekoties ar domes priekšsēdētāju, teicu, ka jārīko vairāk pasākumu, kas domāti ikvienam iedzīvotājam. Pasākumus organizējot, liels akcents jāliek uz ģimeņu iesaisti. Strādājot Pastariņa sākumskolā, rīkojām ģimenes dienas, kurās uz sportiskajām aktivitātēm bērnam obligāti

bija jānāk kopā ar kādu no vecākiem. Rezultātā visi ar to bija ļoti apmierināti, tāpēc centīšos tādu tradīciju ieviest arī Līgatnē,” saka V. Dumpis.

Būt arī apkopējam

Sporta centra vadītājs novadā sevī apvieno daudzas profesijas. Daudz kas jādara pašam, bet svarīgi atrast tās “labās rokas”, entuziastus, kuri gatavi iesaistīties pasākumu rīkošanā, gatavi palīdzēt.

V. Dumpis stāsta, ka viena no viņa šī brīža prioritātēm – sakārtot Sporta centra saimnieciskās lietas, lai ikviens cilvēks tur justos labi, justos gaidīts: “Saviem darbiniekiem saku, ka mums pret jebkuru, kurš ienāk Sporta centrā, jābūt laipniem. Pats tagad cenšos iepazīt visus amatus, kas ir centrā, lai zinātu, ko no kura darbinieka var prasīt. Pirms atnācu uz Līgatni, biju sporta skolotājs, treneris, un zinu, ko no treneriem var prasīt. Neesmu bijis apkopējs, tāpēc pagājušajā nedēļā vienu dienu veltīju šim darbam. Izmazgāju un iztīrīju visu centru, sākot no tualetēm līdz sporta zālei, un tagad saprotu, kas

ir kas.”

Sarunas laikā V. Dumpis vairākkārt uzsver, ka centrs atvērts ikvienam. Un apmeklētāju skaits pieaug, centru izmanto ne tikai līgatnieši, aktīvi arī siguldieši. Nesen notikušajā volejbola turnīrā no deviņām komandām lielākā daļa bija no Siguldas.

“Lielākais prieks, ka arvien aktīvāki kļūt līgatnieši. Gribētos fiziskajās aktivitātēs vēl vairāk iesaistīt stiprā dzimuma pārstāvjus, jo viņi

pagaidām ir neaktīvākā daļa. Sievietes ātri iesaistās, viena pasaka otrai, un viss notiek,” saka centra vadītājs.

Lai arī strādāts tiek ar visu vecumu auditorijām, īpaša vērība pievērsta skolu jaunatnei, arī pirmsskolniekiem, meklējot arvien jaunus piedāvājumus. Ne tikai domājot pašam, bet uzklausot citu ieteikumus. Novada domes deputāts Pēteris Lideris piedāvājis ideju par makšķernieku skoliņas izveidi Sporta centrā, bijuši citi piedāvājumi par dažādām sportiskajām aktivitātēm.

“Ir prioritātes, kā florbols, volejbols, bet jābūt arī citiem piedāvājumam, meklējot, kas ir tas, ko cilvēki grib darīt, ko gatavi piedāvāt. Pirmais gads vadītāja amatā būs tāda taustīšanās, meklējot pasākumus, kas spēj pulcēt iespējami vairāk dalībnieku. Pēc pasākumiem man svarīgi sajust atgriezenisko saiti no dalībniekiem, skatītājiem. Ne tikai lai pasaka – labs vai slikts, bet kāpēc labs vai arī slikts. Lai varu izdarīt secinājumus. Man patīk pamatota, argumentēta kritika, jo tikai tā ļauj augt, uzlabot darbu,” atzīst V. Dumpis.

Infrastruktūra jāuzlabo

Sporta centra vadītājs ir apņēmības pilns panākt, lai cilvēki saprot, cik svarīgi izkustēties. Ne tikai vārdos, bet reālā darbībā. Tāpēc tiek domāts par sporta infrastruktūras sakārtošanu, uzlabošanu, jauniem piedāvājumiem. Tiek papildināta trenažieru zāle, pats Viesturs apguvis TRX nodarbību vadīšanu, jāiegādājas aprīkojums, tad tuvāko mēnešu laikā varēs piedāvāt arī to.

“Lejas Līgatnē ir futbola laukums, ko vajadzētu uzlabot. Man svarīgi gūt labu efektu ar nelieliem līdzekļiem, bet izmantojot tos iespējami racionālāk. Tas līdzīgi kā ar tālruņa iegādi. Var jau pirkt dārgu ar daždažādām funkcijām, kas netiek izmantotas, bet var nopirkt krietni lētāku, taču atbilstošu paša prasībām. Augšlīgatnē ir āra basketbola laukums, tādu vajadzētu Līgatnes pilsētā. Tur ir hokeja laukums ar asfalta segumu, bortiem. Ja uzlietu jaunu asfalta kārtu, varētu tur ierīkot strītbola laukumu, vasarā demontējot bortus. Iespējas ir, jāatrod vien pareizais risinājums.

Pie Sporta centra nepieciešams izveidot pludmales volejbola laukumus. Vismaz divus, lai varētu sarīkot pilnvērtīgu turnīru. Novadā laukumi ir, bet pa vienam, taču ar to par maz, uz viena laukuma

sarežģīti izspēlēt turnīru ar vairāku komandu piedalīšanos,” norāda V. Dumpis, piebilstot, ka visu laiku jājūt cilvēku vajadzības un intereses, lai būtu atbilstošs piedāvājums. Darbu atvieglojot pašvaldības darbinieku atsaucība, kuri neliedz padomus dažādās situācijās. Tas dod pārliecību, ka iecerētais izdosies. Tiek meklēts arī Sporta centra vadītāja vietnieks, divatā būs

iespējams paveikt krietni vairāk.

“Iestāde ir laba, ja ikviens apmeklētājs ir apmierināts. Tas ir nedaudz utopiski, bet mums uz to jāiet,” saka V. Dumpis.

Jānis Gabrāns