Ziņas

Sports

Izbaudīt olimpiskās spēles, vien mazākā mērogā

Universiādē. Raunēnieši Dzintars Berkolts un Rihards Parandjuks Pasaules universiādes atklāšanas ceremonijā.

29. pasaules vasaras universiādē, kura augusta beigās Taivānas galvaspilsētā Taipejā pulcēja apmēram 11 tūkstošus sportistu no 143 valstīm, Latvijas delegācijas sastāvā bija arī divi raunēnieši – Dzintars Berkolts, kurš turp devās kā basketbola izlases pārstāvis, un vieglatlēts Rihards Parandjuks.

Basketbola izlases pamatu veidoja Latvijas Universitātes (LU) basketbola komanda, kurā D. Berkolts ir attīstības direktors, un tieši basketbolisti sagādāja lielāko pārsteigumu, iegūstot bronzas medaļu.

Basketbola turnīrā startēja 24 komandas. Valstis, kuru izlases iepriekšējā universiādē ierindojās pirmajās 12 vietās, automātiski iekļuva arī šī gada turnīrā, pārējās 12 – pēc valstu reitingiem, ņemot vērā pieaugušo izlašu sniegumu. Latvijas vīriešu komanda universiādē piedalījās trešo reizi, turklāt pēc vairāku gadu pārtraukuma – pirmā bija 1993.gadā, otrā – 2009.gadā. Sieviešu komanda arī pieteicās, taču netika uzaicināta.

Latvijas izlasei sākotnēji tika atvēlēta pastarīša loma, taču viņi pierādīja pretējo. Grupu turnīru viņi sāka ar uzvaru pār Taivānas izlasi. Dzintars norāda, ka vairumam puišu spēle tik milzīgā arēnā ar 12 tūkstošiem skatītāju bija pirmo reizi: “Latvijas izlase izcīnīja uzvaru ar +18, kas ļāva ieņemt grupā otro vietu, jo trim komandām bija trīs uzvaras un divi zaudējumi, arī Latvijai, kas uzvarēja Taivānu, Ungāriju un Dienvid­koreju, bet zaudēja Meksikai un Serbijai. Pirmajā spēlē gūtie punkti ļāva mums ieņemt otro vietu.”

Ceturtdaļfinālā pretī nāca Vā­cijas izlase, kas apakšgrupu turnīrā bija izcīnījusi pārliecinošas uzvaras. Taču Latvijas treneri izvēlējās pareizu spēles taktiku, kas ļāva izšķirošos uzvaras punktus gūt ar precīzu metienu pēdējās sekundēs.

“Tas bija emocionālākais,” saka Dzintars. “Pusfinālā bija iespēja izraut uzvaru arī pār Lietuvu, diemžēl šoreiz trīspunktu metiens pēdējās sekundēs nekrita grozā. Spēlē par bronzu tika sagrauta Serbija, kam zaudēts grupā un pirms tam pārbaudes turnīrā. Medaļa nāca grūti, bet puiši to bija pelnījuši. Šāda pasaules līmeņa turnīros komandu sporta veidos šī Latvijai ir pirmā medaļa. Mērķis bija izkļūt no grupu turnīra, mēs to pārpildījām ar uzviju,” saka Dzintars.

Lai arī basketbolā izcīnīta medaļa un izlase mājās sagaidīta ar ovācijām, nokļūšana uz universi­ādi nav bijusi rozēm kaisīta, atzīst Dzintars. Atbalsts no valsts nav saņemts, visu nācies iznest LU basketbola klubam. Ar nokļūšanu uz Taipeju palīdzēja būvniecības uzņēmums “LNK group”, nedaudz palīdzējusi Latvijas Augstskolu sporta savienība, savukārt Latvijas Basketbola savienība nodrošināja ar sporta formām un palīdzēja noorganizēt pārbaudes turnīru Ķīnā.

Vēl jāatzīmē, ka divas medaļas Latvijai ir arī vieglatlētikā. Sudrabs Guntai Latiševai – Čudarei 200 m skrējienā un bronza Mārai Grīvai trīssoļlēkšanā.

Rihards bija plānojis startēt abās sprinta disciplīnās -100 un 200 metros, diemžēl jau priekšskrējienā tika gūta trauma, kas neļāva sacensības turpināt. “Kādu laiku nebiju startējis tik augstā līmenī, taču jutos labi. Protams, bija neliels satraukums, bet spēju savākties. Žēl, ka nenotika, kā cerēts, bet tāds ir sports,” atzīst sportists.
Rihards stāsta, ka viņam iespēja nokļūt universiādē radusies vien pēdējā brīdī. Dzintars palīdzējis dabūt grupas aviobiļeti kopā ar volejbolistiem, jo pretējā gadījumā nokļūšana būtu pārāk dārga, varbūt pat neiespējama.

“Abi esam no Raunas, Rihards trenē manus bērnus, nolēmām viņu atbalstīt, lai viņš tiek uz šo sporta notikumu, jo tādas iespējas negadās bieži,” saka Dzintars.

Universiāde ir kā olimpiskās spēles, tikai mazākā formātā. Abi gaidījuši atklāšanas ceremoniju, taču viss nenotika, kā cerēts. Dzintars stāsta, ka gribējis gūt īpašās sajūtas, kādas rodas, delegācijai uznākot stadionā, bet tas palicis neīstenots: “No basketbolistiem uz atklāšanu biju vienīgais, jo komandai nākamajā dienā bija spēle. Zinot, ka atklāšanas parādē ļoti ilga gaidīšana, spēlētāji nenāca, tā darīja arī daudzi citi sportisti, kam nākamajā dienā starti.

Pie atklāšanas arēnas notika pikets, kas aizkavēja atklāšanas parādi, tādēļ delegāciju uznāciens apkārt stadionam nenotika, laukumā tikai iznesa valstu karogus, delegācijas devās sēdēt tribīnēs. Tas izjauca labo noskaņojumu.” Taču kopumā šis bijis lielisks šīs vasaras piedzīvojums.