Ziņas

Sabiedrība

Itāliskā apņēmībā un stilā

Dzīvesdraugi. Līva Jansone un Pjērs Dāvids Deidda veikalā, ko Cēsīs abi izveidojuši kā itāļu modes saliņu.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Pēc cītīgiem meklējumiem dzimtajā pilsētā atrast vietu ģimenes biznesa sākšanai Līva Jansone izraudzījusies itāliskāko no Cēsu pagalmiem. To, ka klāt ir itāļu ražojumi, Piebalgas ielas sākumā vēstīja vinjetes Itālijas valsts karoga krāsās. Vietējo uzņēmēju jau tā rosības pilnais pagalms sāka atgādināt kaut ko itālisku.

Līva Jansone uzaugusi Cēsīs, bet pēdējos 18 gadus biežāk bijusi Itālijā. Tagad viņa pagalmu ar tik dažādiem namiem, vienmēr pilnu ar cilvēkiem un mašīnām, tiešām asociē ar itālisko. “Lai gan pagalms nav mazs, tas izskatās miniatūrs, jo ēku ieskauts. Taču tajā satilpis daudz. Visu laiku te ir burziņš,” stāsta Līva. “Cilvēki skraidelē pa kāpnēm augšā un lejā, nemitīgi sveicinās, jo viens otru pazīst. Puiši no autoservisa par mums priecājas – klāt nākušas meitenes -, jo veikalā būsim divas. Gatavojot telpu apģērbu veikalam, puiši izlīdzēja – tīrīt grīdas ar putekļusūcēju, krāsot kāpnes. Tepat strādā Valdiņš, kurš pazīst manus vecākus. Te visi zina par visiem, arī tiem, kas pagalmā tikai apgrozās un ātri aizbrauc. Citi par tevi zina vairāk nekā tu pats. Tas tiešām ir itāliski!”

Līva Jansone teic, ka iejutusies pagalma mikrovidē un jau aicinājusi, lai servisa puiši ved līgavas un sievas uz viņas ģimenes veidoto itāļu apģērbu veikalu “DVI”. “Solīju kvalitatīvus apģērbus par apetelīgi zemām cenām. Šur tur Cēsīs jau tirgo itāļu preces, bet maz,” noskaidrojusi cēsniece, kuru Itālijas saule darījusi itālisku arī pēc skata. Ar Pjēru Dāvidu Deiddu Līva dzīvo pārī jau 12. gadu. Abiem aug puisītis. Līvas dzīvesdraugs vērtējis, ka Cēsīs pārāk maz uzzina par itāļu modes jaunumiem, bet itāļi taču esot tie, kas diktējot modi. Tad nu Pjērs Dāvids pārliecinājis Līvu, lai dzimtajā pilsētā sameklē telpas veikalam, bet Itālijā preces atlasīs un atgādās viņš. Līvai tā kā neērti sacīt, jo pati tā nedomā, bet vīrs uzskata, ka Cēsu mazpilsētas smukās dāmas, viņu mammas un vecmammas varētu ģērbties košāk. Ielās Pjēram Dāvidam kritusi acīs ģērbšanās vienveidība.
Līva joprojām ir smalka auguma, bet daudzas viņas vienaudzes Itālijā tādas vairs nav. Ja vīrs noprecēts, dzimst bērni, sievietes par figūru daudz nedomā. Toties dizaineri domā! Viņi prot apģērbt dāmas, kas nudien ir apaļīgas. Pjērs Dāvids zina, ka par mammām un vecmammām jāparūpējas, tāpēc viņa grandiozais plāns ir Cēsu veikalā vienmēr gādāt par liela izmēra drānām.

Līvai uzticētais, atrast Cēsīs tirdzniecības telpas, izrādījies pārbaudījums. Meklējusi ilgi, jo telpu noma ļoti dārga. Arī pārtikas lielveikalā īres telpu mēneša maksa trīs reizes pārsniegusi to, ko latvietes un itālieša ģimene varējusi atļauties. Vecpilsētas galvenajā – Rīgas – ielā pat neesot, ko domāt. Kur vēl brīvas telpas, tur dārgi jāmaksā. To diktējot latvieši.

“Itāļi diktē modi!” tā sacījis Pjērs Dāvids un uzņēmies interjera veidošanu veikalam. Pielaiko­šanas kabīnes aizkariem viņš izvēlējies audumus itāļu karoga krāsās. “Sākumā teicu – nē, tas Latvijā neiederēsies, mums nav pieņemts izmantot karoga krāsas veikalos. Tagad skatos – nav ne vainas. Galu galā itāļi tā pauž savu patriotismu. Pat vannasistabās viņiem aizkari un podu vāki mēdz būt karoga krāsās. Deivids skaidro – tas taču nav karogs, tās ir karoga krāsas: zaļā, sarkanā un baltā.”

Tikai Deivids lielajās preču bāzēs, to miljons apģērbu stendos, spējot orientēties, tāpēc Līva stāsta, ka pats uzņēmies sieviešu drēbju atlasi, pirms tam katru fasonu un audumu novērtējot: “Deividam tā patīk modes lietas! Viņš aktīvi seko līdzi modei, katru dienu maina savas drānas un apavus. Braucot uz Latviju, Deivida čemodāns ir lielāks nekā mans.” Līvas dzīvesdraugs militārās gaisa aviācijas NATO bāzē Milānā strādājis 12 gadus, un arī tur bijis viņa veidots apģērbu veikals.

Arī ideja par veikala atvēršanu Cēsīs, lai itāļu preces būtu tādā pašā cenā kā Itālijā, tas ir, lētāk nekā apģērbi Latvijā, ir Deivida projekts. “Veikalā viss ir itāļa gaumē. Pagaidām man nav bijis ļauts Itālijā izraudzīties nevienu apģērbu,” paziņo Līva. Kad tuvosies Mātes diena, Deivids atkal būšot klāt, lai pats latviešu dāmām ieteiktu svētku tērpus.

Līvu un Deividu šobrīd šķir divu stundu un 40 minūšu lidojums uz Itāliju. “Piekritu pati vadīt veikalu, jo man patīk darbs ar cilvēkiem. Itālijā mans darbs ir cits – uzņemt latviešu tūristu grupas. Pavasarī būs nākamās grupas, tad došos darbā turp. Tagad Itālijā vēl auksts – plus 15 grādi. Itālietes staigā kažokos, sien šalles. Katrai sevis cienošai itālietei jābūt kažokam, lai apakšā valkātu ļoti plānas drēbes,” tradīciju raksturo Līva Jansone.