Ziņas

Sabiedrība

Īpašs notikums selekcijas institūtā

Gandarījums. Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta darbiniekiem lieli svētki – izdevies īstenot ideju par jaunu kartupeļu selekcijas pagrabu. Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja, vadošā pētniece Ilze Skrabule (centrā) atzīst, ka par jauno pagrabu ir liels gandarījums.Foto: Māris Buholcs

Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta kartupeļu selekcijas stacijā uzcelts un aprīkots jauns pagrabs. Šis ir teju desmit gadu garumā izsapņots sapnis, kas beidzot īstenojies.

Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta direktore Arta Kronberga uzsver, ka jauns kartupeļu selekcijas pagrabs institūtam bija vairāk nekā nepieciešams: „Šī ir iespēja kartupeļu selekcijas grupai strādāt daudz labākos apstākļos. Šajā virszemes pagrabā labāk jutīsies ne tikai darbinieki, kuriem diendienā tajā jāstrādā. Pagrabā daudz atbilstošāki apstākļi būs arī kartupeļiem. Šīs telpas ir piemērotas kvalitatīvam, pētnieciskajam darbam.”
Līdz šim selekcijas pagrabs atradās ēkā, kurā pirms pārvākšanās uz Zinātnes ielu 2 atradās arī institūta administrācija, zinātnieki. Šis pagrabs vairs nebija piemērots darbam. Tagad kartupeļu selekcijas grupai jaunajā pagrabā ir īpašas telpas, kurās pētnieki strādās ar selekcijas materiālu, ir atsevišķa glabātuve, kurā būs nodrošinātas piemērotas temperatūras kartupeļu uzglabāšanai.

Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja, vadošā pētniece Ilze Skrabule atzīst, ka par jauno pagrabu ir liels gandarījums. Tagad gan būšot jāpiemērojas darbam virszemes pagrabā, jo līdz šim strādāts pagrabā, kas atradās zem zemes, un tas esot ievērojami atšķirīgi. I. Skrabule vērtē, ka jaunajā vietā būs daudz vienkāršāk darbu mehanizēt, strādāt pārskatāmāk. Iepriekšējā pagrabā bijušas problēmas ne tikai ar piemērotas temperatūras nodrošināšanu, mitrumu, bet arī elektrību. Tagad par neērtībām var aizmirst.

Jauns ir ne tikai kartupeļu selekcijas pagrabs. Tam blakus atrodas arī pavisam jauna siltumnīca, kurā tiks audzēts kartupeļu selekcijas materiāls. Renovētās arī vecās siltumnīcas – tajās notiks kartupeļu meristēmu augu audzēšana – lai saglabātu Latvijas kartupeļu ģenētiskos resursus un veiktu zinātniskus pētījumus par meristēmu augu audzēšanu, kā arī lai nodrošinātu kartupeļu sēklaudzēšanas darbu.

A. Kronberga neslēpj, ka idejas īstenošanas gaitā vairākkārt pārņēmušas bažas, vai tiešām sapni izdosies pārvērst īstenībā. Piemēram, aizpagājušajā gadā būtiski palielinājušās būvniecības darbu izmaksas, tomēr nepieciešamos līdzekļus izdevies rast. Lai īstenotu sapni, izdevies piesaistīt ERAF līdzfinansējumu, kā arī Zemkopības ministrijas līdzekļus.

Pagrabā atklāšanā pulcējās ne tikai selekcijas institūta darbinieki, bet arī citi lauksaimnieki, celtnieki, kā arī Priekuļu novada pašvaldības vadība. Daudz pateicības vārdu tika teikti būvniekiem – SIA „WOLF SYSTEM”, īpaši jau tā valdes priekšsēdētājam Jurim Kozlovskim, būvdarbu vadītājam Gintam Gemzim, kā arī būvuzraugam Denisam Dergunovam, arhitektam Valdim Ligeram. A. Kronberga uzsver, ka celtnieki strādājuši ļoti rūpīgi un tas dod pārliecību, ka jaunais pagrabs kalpos gadu desmitiem.

„Druva” jau rakstījusi, ka pakāpeniski institūta infrastruktūra, pētnieciskais darbs, lai nodrošinātu tā efektivitāti un kvalitāti, ir koncentrēts vienuviet – ap institūta galveno ēku Zinātnes ielā 2. Plānots, ka ēka, kurā iepriekš bija gan administrācija, gan selekcijas pagrabs, tiks nodota Valsts nekustamo īpašumu aģentūrai privatizācijai. Jāpiebilst gan, ka sēklaudzēšanas kartupeļu pagrabs aizvien būs atsevišķi no selekcijas pagraba – to prasa sēklaudzēšanas noteikumi. Tas nozīmē, ka tiem, kuri brauc iegādāties sēklas materiālu, maršruts nav jāmaina.