
Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolā vasaras sākums vienmēr ir intensīvs un piepildīts. Mācīties beidz dažāda līmeņa instruktori, turklāt šajā nedēļā mācīties bija ieradušies Ukrainas bruņoto spēku seržanti, kas pēc NATO standartiem atbilst instruktoru pakāpēm.
Un vakardien bija arī kopējs labiekārtošanas pasākums – simboliski tika pabeigta jauno kociņu stādīšana, savulaik Instruktoru skolas pagalmā esošās egles aizvietojot ar tūjām.
Instruktoru skolas komandieris Vasilijs Gračovs norāda, ka, kaut ko nojaucot, kaut kas jāliek vietā: “Egļu, kas stādītas padomju laikā un bija savu mūžu nodzīvojušas, vietā tiek iestādītas tūjas, kas ir mūžības simbols un apliecina mūsu vēlmi te būt un darboties vienmēr.”
Lielāko daļu no simts tūjām iestādīja apzaļumotāji, bet pēdējās 20 simboliski iestādīja skolas vadība, ilggadējie darbinieki, NBS virsseržants Edgars Joksts – Bogdanovs, Zemessardzes 27. Kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Normunds Zaviļeiskis, Ukrainas bruņoto spēku pārstāvis. V. Gračovs pastāstīja, ka tas tāpēc, lai katrs zina, kur savu tūju iestādījis, lai sekotu, kā tā aug: “Droši zinu, ka es ar gandarījumu skatīšos un raudzīšos, lai mans kociņš aug spēcīgs.”
NBS Instruktoru skolas kapelāns Oļegs Jermolajevs uzsvēra, ka koku stādīšana ir simbolisks process: “Tajā mēs apliecinām, ka šī ir mūsu zeme, kuru gribam kopt. Jau kopš senatnes, kad cilvēki stāda koku, dārzus, tas ir apliecinājums, ka viņi gatavi sargāt, rūpēties un kopt zemi, kurā dzīvo. Tāpēc šajā simboliskajā brīdī apliecinām, ka esam gatavi šo zemi kopt un sargāt. Lai ikdienā, ejot garām, šie koki atgādina, ka mums pašiem kā krietniem šīs zemes dēliem un meitām jārūpējas par tās godu un svētību.”
Skolas komandieris arī norādīja, ka koku stādīšana ir kā simbolisks brīdis šīs bāzes, kas katru gadu kļūst arvien modernāka, attīstībā. Cēsnieki būs pamanījuši nemitīgi notiekošos darbus Instruktoru skolas teritorijā. Šobrīd turpinās galvenās ēkas jumta renovācija, jumts un fasāde atjaunota bāzes kontrolpunktam.
“Darbi un darbiņi notiek nemitīgi,” stāsta V. Gračovs. “Sadarbībā ar pašvaldību šogad tiks pabeigts projekts par dienesta dzīvokļu ēkas celtniecību Ata Kronvalda ielā. Cēsu bāzē turpinās autoparka teritorijas, noliktavu sakārtošana. Taču, manuprāt, lielākais ir nevis būvniecība, bet plānošana, ir pasūtīts bāzes attīstības mets. Līdz gada beigām mūsu idejas tiks pārvērstas vizuālā redzējumā un būvniecības metā, kas būs atskaites punkts nākamajam paaudzēm, lai sakārtotu bāzi atbilstoši NATO standartam.”
Šogad sākušies arī darbi bāzē “Pipariņi”, kur nākamgad tie turpināsies vēl plašākā apjomā.
Šonedēļ Instruktoru skolā ieradās Ukrainas bruņoto spēku seržanti, lai klātienē vērotu, kā notiek mācības, gūtu citas zināšanas. Ukrainas bruņoto spēku galvenais virsseržants Andrejs Pozņikevičs stāsta, ka aktīva sadarbība sākusies pirms trim gadiem: “Saprotam, ka mums vieniem pašiem ir neiespējami veiksmīgi attīstīties, vajadzīgs uzticams sadarbības partneris, kurš teiks, kas ir labi, bet ko vajadzētu uzlabot, mainīt.
Sadarbība ir veiksmīga, ar rezultātu Ukrainas puse ir apmierināta. Ja tā nebūtu, mēs jau pirmajā gadā būtu sadarbību pārtraukuši. Šajos gados Latvijas instruktori sagatavojuši aptuveni 300 mūsu seržantus jeb instruktorus.”
Arī Instruktoru skolas virsseržants Ilmārs Veide neslēpj, ka ir gandarīts par veiksmīgo sadarbību šo gadu garumā, jo Ukrainas pārstāvji ir ieinteresēti apmācībās: “Svarīgi atzīmēt, ka šis nav vienvirziena process. Tiekoties ar Ukrainas bruņoto spēku pārstāvjiem, ne tikai mēs dodam, bet varam daudz arī pārņemt no viņiem, jo viņu pusē ir pieredze, kādas mums nav.”
Skolas komandieris atgādina, ka sadarbība sākās pēc 2014.gada notikumiem Ukrainā, kad šī valsts lūdza palīdzību vairākām valstīm. Latvija kā NATO dalībvalsts, atsaucās, sadarbība notiek vairākās jomās, instruktoru apmācība ir tikai viena no tām, bet tajā Instruktoru skolai atvēlēta vadošā loma.
“Apmācības kļūst arvien intensīvākas, šobrīd gada ietvaros sagatavojam sešus kursus, aptuveni simts dažāda līmeņa instruktorus. Viņi nāca ar iniciatīvu, ka ne tikai mēs braucam uz Ukrainu vadīt apmācības, bet arī viņi gribētu braukt uz Latviju, lai redzētu, kā pie mums notiek nodarbības, kā strādājam. Lai izvērtētu un saprastu, vai vērts pārņemt vai nē. Manuprāt, šis ir nozīmīgs Latvijas ieguldījums, lai Ukrainas bruņotie spēki kļūtu arvien stiprāki,” saka V. Gračovs.
Viņš arī stāsta, ka līdztekus notiek intensīvs darbs ar mūsu bruņoto spēku instruktoriem. Šis ir laiks, kad gada sākumā sāktais rezultējas izlaidumos. Pirms divām nedēļām bija vecākā instruktoru kursa izlaidums, pagājušajā nedēļā – jaunākā instruktoru kursa izlaidums, nākamnedēļ – vēl viens jaunākā instruktoru kursa izlaidums, vēl pēc nedēļas instruktoru kursa izlaidums.