Ziņas

Sabiedrība

Inešos lielākā zivaudzētava Eiropā

Tā tur izskatās. Valdis Cīrulis (vidū) stāsta par zivaudzēšanu. Priekšplānā baseins, kurā tiek veikta ūdens filtrēšana.Foto: Marta martinsone - kaša

Inešos zivaudzētavas atklāšana bija gaidīts notikums. Lai paši redzētu jauno ēku un kā lielos baseinos aug zivis, bija sanākuši vairāki desmiti novadnieku.

Ieguldot vairāk nekā četrus miljonus eiro, akvakultūras uzņēmums “Hibitech Piebalga” iz­vei­­­dojis lielāko recirkulācijas zivju audzētavu Eiropā. Uzbūvē­ta ziv­audzētava, iegādātas recirkulācijas sistēmas, uzstādītas dažādu ražošanas procesu nodrošināšanai nepieciešamās iekārtas, labiekārtota teritorija.

Zemkopības ministrs Jānis Dū­k­­lavs atklāšanā uzsvēra, ka Ine­šos uzcelta zivju audzēšanas rūpnīca, ne vienkārši audzētava. Viņš atklāja, kad pirmoreiz dzirdējis par ideju, tā šķitusi tāla, izdomāta, bet uzņēmuma īpašnieki Val­dis Cīrulis un Sergejs Tračuks tikai stāstījuši, kā te būs, kā viss notiks. “Kādubrīd sapratu, ka vīri no idejas neatkāpsies, ka viņi uzbūvēs rūpnīcu,” sacīja ministrs un, novēlot veiksmi biznesā, atgādināja, ka radīt produktu, ja ir līdzekļi, ir vienkārši, bet svarīgākais ir tirgus.
“Ceļš no idejas līdz zivīm baseinā bija garš. Ideja dzima jau pirms pieciem gadiem. Pirms trim gadiem pļavā tika iesprausts pirmais robežmietiņš un novilk­tas ēkas kontūras,” pastāstīja “Hibitech Piebalga” valdes priekš­­­­­sē­dētājs, inesietis Valdis Cīru­lis. Viņš arī atklāja, kāpēc ziv­ju audzētava tapusi tieši Ine­šos. Te ir piemērota infrastruktūra, ir pamatīga grunts, atbilstošs upju tecējums un tuvu siltums.

To, ka audzētavai izraudzīta īstā vieta, uzsvēra arī mērnieks And­ris Balodis.
“Laukam, kur tagad zivaudzētava, veicu topogrāfisko uzmērīšanu. Un atradu mūžā lielāko pūpēdi. Tā fotogrāfija bija arī “Dru­vā”. Ja jau te aug pamatīgi pūpēži, augs arī zivis. Un tās audzēs piebaldzēns,” sacīja Andris Balo­dis.
Finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bēr­ziņš uzsvēra, ka jaunā zivju audzētava atbilst tām trim lietām, par kurām visvairāk tiek runāts – šādi uzņēmumi ir spēcīgi reģi­onos, šis ir inovatīvs uzņēmums, kur izmantotas jaunākās tehnoloģijas, un tas ir eksporta uzņēmums.

Vecpiebalgas novada pašvaldības deputāte Ilona Radziņa ar lepnumu atgādināja, cik Piebalga ir bagāta, jo tai ir sava maize, porcelāns, alus, audējas, tagad būs arī zivis. “Valdis pierāda, ka piebaldzēni var!” uzsvēra deputāte. Paš­valdības Attīstības nodaļas vadītāja Girta Upena arī pastāstīja, ka ir apstiprināts pašvaldības iesniegtais projekts un tiks sakārtots ceļš pie zivaudzētavas.

Iepriekšējās domes vadība – Ella Frīdvalde – Andersone, Hugo Duksis un Līva Grudule – sveica bijušo kolēģi, domes deputātu, un uzdāvināja Daiņa An­dersona pirms trim gadiem tapušo fotogrāfiju. Tajā redzams, kā Valdis kopā ar jaunāko meitu Elizabeti iesit pirmo mietiņu vietā, kur taps Eiropā lielākā zivaudzētava. “Elizabete ir paaugusies un kopā ar brālēnu Oliveru tur goda lenti, vecākais dēls Rūdolfs vada šo svinīgo brīdi, Valdim ir daži sirmi mati, bet vietējā sabiedrība un Latvija ir saņēmusi dāvanu simtgadē,” sacīja Ella Frīdvalde – Andersone un piebilda, ka, lai gan pašvaldības atbalsts uzņēmējdarbībai nav plašs, dome vienmēr atbalstījusi idejas un arī vairākuma ticība ļāva iet uz mērķi. Kādreizējā novada vadītāja arī uzsvēra, ka tikai ar apbrīnojamām darbaspējām, pārliecību, ticību idejai un drosmi riskēt var uzbūvēt zivju rūpnīcu.” No idejas līdz daudzmiljonu projekta īstenošanai nav viens solis. Bija vajadzīgi vairāki un pamatīgi. Nezinu nevienu citu projektu Piebalgas pusē, kas vēl būtu apvīts ar dažādām baumām, skaudību un neticību. Un arī tāpēc varam apbrīnot Valdi. Kaut ko var izdarīt, ja ir stipra aizmugure, un tā bija ģimene,” atgādināja Ella Frīdvalde – Andersone un novēlēja, lai rezultāti pārsniedz cerēto, un nodeva sveicienus no kaimiņu novadu pašvaldību vadītājiem ar apsveikumiem par vērie­nīgu projektu Vidzemē.

Novēlot veiksmīgu biznesu, kārtīgas zivis, noieta tirgu un labu komandu, Hugo Duksis atgādināja, ka makšķerniekiem parasti novēl: “Ne asakas!” To pašu droši vien vēl arī zivju audzētājiem. Piebalgas zivis būšot bez asakām. Gaidīsim!”
Katram bija iespēja iepazīt gan audzētavu, gan strādājošo darba apstākļus, gan laboratoriju, gan baseinus, kuros aug zivis. “Kad visi baseini pilni, šī būs lielākā recirkulācijas audzētava -7,5 tūkstoši kubikmetru ūdens. Vienā baseinā 200 kubikmetri ūdens. Patlaban zivaudzētavas baseinos aug deviņu sugu zivis.

Gadā atkarībā no zivju sugām te var izaudzēt no 400 līdz 1500 tonnas zivju. “Un vēl būs arī citas mums nezināmas zivis,” bilda Valdis Cīrulis. Inesiešiem bija daudz jautājumu – cik ilgi zivis augs, kur ņems mazuļus, ar ko un kā baro, nācās izstāstīt, ka sterletēm ūdenī ar vēderiem gaisā nekas nekait, tās vienkārši tā dara. Valdis atklāja, ka divus gadus pētījis, kā labāk zivis barot – vai to darīt zivkopim, vai uzstādīt barošanas iekārtu. “Ja zivīm barību nodrošina aparāts, ēdelīgākās pirmās tiek klāt un labi redzams, ka vienas aug ātrāk. Taču, ja baro zivkopis, viņš var arī novērot zivis. Un tas ir ļoti svarīgi,” skaidroja Valdis Cīrulis un atklāja, ka sadarbībā ar zinātniekiem zivīm tiek izstrādāta barība, kas mazāk duļķos ūdeni.

“Lai būtu tirgus, vajadzīgs apjoms, jānodrošina regulāra produkcijas piegāde. Zivis gaida ne tikai Latvijā, arī Eiropā,” nākotni atklāj Valdis Cīrulis.

Pēc zivaudzētavas apskates kāds inesietis kaimiņam teica: “Tagad mums Inešos ir divas muižas. Celtas dažādos gadsimtos.”
“Hibitech Piebalga” ir reģistrēts 2013.gadā. Uzņēmums pieder Valērijam Be­lo­ko­ņam, Sergejam Tračukam un Valdim Cīrulim.

Fotogaleriju no atklāšanas pasākuma skatiet šeit.