Ziņas

Redzeslokā

Ieraudzīt Cēsis citām acīm

SPĒLES SĀKUMS. Par spēles sākuma vietu var izvēlēties biedrību “Brīnummāja”, kas atrodas Cēsīs, Bērzaines ielā. To kā sākuma punktu izraugās ne viena vien ģimene.Foto: no albuma

Ģimenēm, domājot par sev ērtāko un interesantāko maršrutu, ir iespēja iziet digitālo orientēšanās spēli “Brīnumu medības Cēsīs”, tā gan ieraugot vietas un objektus, kam ikdienā nav pievērsta uzmanība, gan atsvaidzinot zināšanas par pilsētu, kopīgi pavadot laiku kā lieliem, tā maziem.

Spēle trim paaudzēm     

Spēli, kas pieejama bez maksas, īsteno sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” sadarbībā ar Cēsu Kultūras un tūrisma centru, īstenojot ģimeniskas vides veicināšanas projektu “Kopā būt!”. Mērķis ir veidot ikvienai ģimenei ar bērniem draudzīgu vidi kvalitatīva kopīgā laika pavadīšanai. Spēle īpaši veidota tā, lai būtu piemērota gan māmiņām, kuras pastaigājas ar mazuļiem ratiņos, gan bērniem ar īpašām vajadzībām. Izveidoti maršruti, kas der bērnam, kuram trokšņi, burzma izraisa    trauksmi. Spēle ir interesanta gan pusaudzim, gan arī senioram.

“Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule teic, ka spēles maršrutu bieži vien kopā iziet ģimenes trīs paaudzes: “Ja pusaudzi parasti ir grūti ieaicināt kopīgā ģimenes pastaigā, tad šī ir laba iespēja, jo pusaudži vislabāk prot rīkoties ar viedtālruni, viņiem digitālā vide ir vispazīstamākā. Šajā pastaigā ir gan digitālo objektu, piemēram, digitālo dimantu meklēšana, gan nepieciešamība noorientēties telefonā, kas pusaudzi papildus motivē.”

Daloties atsauksmēs pēc spēles, ģimenes atzīst, ka tā bijusi papildu motivācija kopīgai pastaigai, turklāt pusaudzim par prieku ar obligātu nepieciešamību izmantot telefonu, tāpat pārsteigums bija atklājumi pilsētā, lai gan šķitis, ka viss jau ir zināms. Pastaigas laikā bijis daudz smieklu, gūta sajūta, ka kopā pavadītais laiks bijis ļoti pozitīvs.

Arī Liena Graudule vērtē, ka galvenā balva par piedalīšanos spēlē ir kopīgi pavadītais laiks, prieks, izsmiešanās un interesantu lietu par Cēsīm uzzināšana: “Vēl nesen teju ikviena ģimene    saskārās ar kontaktu ierobežojošiem pasākumiem, kas ietekmē cilvēka imūnsistēmu un garīgo veselību, kā arī bieži radīja spriedzi savstarpējās attiecībās ģimenēs. Arī tagad ne vienam vien ir bažas, kāds būs rudens un ziema. Tāpēc šis ir īstais brīdis, kad pavadīt laiku kopā saturīgi un arī izklaidējoši, gūt pozitīvus iespaidus. Atmiņas par kopējiem pozitīviem piedzīvojumiem dos spēku arī rudenī un ziemā. Lai justos laimīgi, vispirms ir jājūtas labi savā ģimenē. Ikkatra kopīgi iegūtā pieredze, kas ļauj vienam otru iepazīt, atbalstīt un pieņemt katra spējas un intereses, stiprina ģimeni.”

Tomēr, ja ir vēlēšanās izjust sacensību garu un azartu, tad pēc spēles var redzēt, kura vieta ģimenei ir kā komandai, tātad, cik veiksmīgi izdevies spēli veikt, salīdzinot ar citiem.

Katram sava stratēģija

Lai spēlētu, nepieciešams viedtālrunis, kurā jāielādē lietotne – Roadgames. Vietā, kur tiek prasīts kods, jāievada vārds BRINUMMAJA – ar lielajiem burtiem un bez garumzīmēm. Tad atveras spēle “Brīnumu medības Cēsīs”. Lietotnē redzama karte, kur atzīmētas vietas, kurās ir kāds uzdevums,    katra ģimene var izvēlēties, pa kādu maršrutu un cik ilgi ies. Spēli jebkurā brīdī iespējams pabeigt. Liena Graudule teic: “Mēs iesakām sākt no “Brīnummājas”, kur ir informatīvs plakāts par spēli, no turienes arī ir visērtāk izplānot maršrutu. Spēle ir veidota tā, ka katra komanda veido savu stratēģiju. Ir gandrīz neiespējami apmeklēt pilnīgi visus punktus, tāpēc ir jāizvēlas, cik punktu apmeklēt, cik augstu latiņu sev gribas uzlikt, cik ļoti sevi izaicināt. Un tajā pašā laikā maršrutu var izvēlēties tādu, lai tas būtu mierīgs un relaksējošs.”

Spēle būs pieejama līdz brīdim, kad to būs izspēlējušas 200 ģimenes.

Ģimeniskas vides veicināšanas projekts “Kopā būt!” tiek īstenots, izmantojot Latvijas valsts budžeta finansēto programmu “Ģimenei draudzīga pašvaldība.