Ziņas

Sabiedrība

Iepazīt Ungāriju caur rotām

Tradīcija un mode. Ungārijas vēstniecības Latvijā kultūras atašeja Annamārija Bāņai – Balāža iepazīstina ar šīs valsts uzņēmuma “ZEMA” ražotajām porcelāna rotām. Foto: Jānis Gabrāns

Cēsu Izstāžu namā atklāta izstāde “Ungārijas apslēptie dārgumi”, kurā skatāmas šīs valsts rotu uzņēmuma “ZEMA” radītie darbi.

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere, atklājot izstādi, atzīmēja, ka šis gads ir ļoti nozīmīgs abām valstīm, jo 21.jūlijā aprit 100 gadu kopš Latvijas un Ungārijas diplomātisko attiecību nodibināšanas: “Tāpēc man ir liels prieks, ka Cēsu Vēstures un mākslas muzejs var būt kaut nedaudz, bet klātesošs šajā nozīmīgajā notikumā.”

K.Skrīvere pastāstīja, ka Ungārija ir viena no senākajām porcelāna ražotāju valstīm Eiropā, augstas kvalitātes porcelāna izstrādājumu ražošanas tradīcijas Ungārijā ir dziļi iesakņojušās un tiek nodotas no paaudzes paaudzē: “Šī izstāde ir uzskatāms pierādījums tradīciju pārmantojamībai. “ZEMA” ir neliels ģimenes uzņēmums, kas spējis izveidot spēcīgu un starptautiski atpazīstamu zīmolu un nest šo Ungārijas lepnumu – augstas kvalitātes porcelānu – plašajā pasaulē.”

Izstādes atklāšanā piedalījās arī Ungārijas vēstniecības Latvijā kultūras atašeja Annamā­rija Bā­ņai – Balāža, kura pateicās muzejam un Izstāžu namam par laipno uzņemšanu: “Liels prieks, ka tieši šajā laikā, kad aprit simts gadu kopš abu valstu diplomātisko attiecību nodibināšanas, šī izstāde skatāma Cēsīs, kas ir viena no manām mīļākajām pilsētām Latvijā.”

Viņa atklāja, ka “ZEMA” ir jaunākā porcelāna ražotne Ungārijā, kas izveidota 2008.gadā: “Uz­ņēmums unikāls ar to, ka ražo rotas, ienesot tajās mūsu valsts tradīciju, lai mēs, lietojot rotas, varam tradīciju nest tālāk, stāstīt par to pasaulei.”

Izstādē redzamajās kolekcijās var saskatīt dažādu laikmetu stilus: baroku, jūgendstilu, Art Deco, kā arī laikmetīgas vēsmas. Iedvesmojoties no Rīgas jūgendstila, radīta īpaša kolekcija ar nosaukumu “Rīga”, kas ir veltījums Rīgas Jūgendstila centram. Arī šīs rotas skatāmas Cēsīs.

Vēstniecības pārstāve norāda, ka katrai “ZEMA” kolekcijai ir savs stāsts un nozīme. Liela loma kolekciju veidošanā ir ungāru tautas vēsturiskajām rotām un ornamentiem, kā arī mākslas un dabas motīviem. Rotu apgleznošanā izmantotie motīvi vienmēr ir ar saturu, vēstījumu, piemēram, kolekcija “Senais spēks” mūsdienīgā veidā atspoguļo ungāru tautas rakstus un motīvus. “ZEMA” zīmolam raksturīgs unikāls stils, krāsu un dizainu daudzveidība, izsmalcinātas formas un kvalitatīvu, videi draudzīgu un nealerģisku izejmateriālu izmantošana.

Kultūras atašeja arī skaidroja, ka katra uzņēmumā radītā rota ir simtprocentīgs roku darbs, sākot ar dizainu un beidzot ar pēdējo otas vilcienu: “Rotu tapšanas procesā piedalās augstas klases speciālisti, mākslinieki un dizaineri, tādējādi nodrošinot produktam augstu kvalitāti. Zināšanas par porcelāna izgatavošanu ir vērtīgs mantojums, kas saglabājies vairākās vietās Eiropā, un šis mantojums jānodod nākamajām paaudzēm, vienlaicīgi pielāgojoties iespējām, modes tendencēm un arī pircēju pieprasījumam. Ir jāiet līdzi laikam, taču visam jābūt līdzsvarā, tāpēc “ZEMA” rotas nav radītas radikālās modes iespaidā, tās izstaro klasisku, paliekošu eleganci un oriģinalitāti.”