Ziņas

Sabiedrība

Iepazīt Cēsu mākslinieku darbus

Aktuāli un aizraujoši. Cēsu mākslinieku izstāde ar žanru daudzveidību uzrunā katru skatītāju.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsu Izstāžu namā, klātesot tikai darbu autoriem, šodien atklās konkursa izstādi “Cēsu Mākslas balva 2020”, bet no rītdienas tā būs apskatāma ikvienam.

Izstāžu nama vadītāja Nata Livonska stāsta, ka izstāde ir veltījums šīs mākslas vietas 35.gadadienai. Viņa ir konkursa idejas autore, un, lai arī Cēsu mākslinieku izstādes rīkotas arī agrāk, šoreiz izsludināts konkurss, kurā labākie darbi saņems naudas balvas. Atbilstoši nolikumam kopējais balvu fonds ir 1000 eiro.

N. Livonska skaidro, lai piedalītos izstādē, māksliniekam jābūt saistībai ar Cēsīm, apkārtējiem novadiem, var teikt, ar topošoCēsu novadu. Konkursā piedalās tikai profesionāli autori, arī tie, kuri Cēsīs vairs nedzīvo, bet dzimuši te un vienmēr piedalījušies novada izstādēs.

Vakar vēl ritēja izstādes iekārtošana, lai šodien to nodotu pašu autoru un skatītāju vērtējumam. Izstāde izvietota abos Izstāžu nama stāvos, vairāki darbi piesaista uzmanību ar neierasto vai sociāli nozīmīgu risinājumu. Piemēram, koktēlnieka Viļņa Kļaviņa darbs, kurā attēlots dzīvnieks, kas raksturīgs Ķīnai, un tā purniņš aizsegts ar masku, kas arī darināta no koka. Uzmanību piesaista Kristī­nes Rozenbergas zīmējumi uz sērkociņu kastītes, N. Livonska skaidro, ka pie šiem darbiem klāt būšot lupa, lai zīmējumus var rūpīgi izpētīt.

“Kad darbus atveda, bija bažas, kā viss būs, tagad, kad tie salikti, varu atzīt, ka ir pat labāk, nekā cerēts. Skatītājiem būs, ko redzēt, jo pārstāvēto autoru mākslinieciskā valoda ir plaša, pārstāvēti visi vizuālās mākslas žanri: glezniecība, grafika, tēlniecība, keramika, stikla māksla un citas tehnikas,” stāsta N. Livonska.

Var minēt, ka izstādē piedalās tādi zināmi autori kā gleznotāji Ritums Ivanovs, Anna Baklāne, Signe Vanadziņa, Laila Balode, keramiķi Vita Vīksna, Normunds Laņģis, tekstilmāksliniece Dzin­tra Vilks, tēlnieks Matiass Jansons un citi, kopā aptuveni 20 autori. Nolikumā teikts, ka šie darbi tapuši laikā no 2018.gada līdz šai dienai.

Konkursa darbus vērtēs žūrija, skatītāju balsojums noteiks, kurš autors saņems skatītāju balvu 100 eiro apmērā. Apbalvošana ieplānota izstādes noslēgumā decembra vidū.

N. Livonska stāsta, ka savulaik šādas Cēsu mākslinieku darbu izstādes veidotas, bet pēdējos piecos gados to aizstāja Vidzemes izstāde, kad vienā reģiona pilsētā sanāca Vidzemes profesionālie mākslinieki: “Tagad atkal nolēmām atgriezties pie Cēsu autoriem, jo novada mākslas dzīve un mākslinieki vienmēr atradušies Latvijas mākslas dzīves uzmanības centrā.”