Ziņas

Sabiedrība

Ielu mākslinieki Cēsīs

Aizraujoši. Kuplo skatītāju pulciņu skvēriņa pie Uzvaras pieminekļa ar savu priekšnesumu priecē Dmitrijs Pudovs un Kristīne Beķere no Rīgas.Foto: Jānis Gabrāns

Nedēļas sākumā Cēsu ielas  un laukumus uz brīdi apdzīvoja vairāki desmiti ielu mākslinieku, kuri devušies 12 dienu turnejā pa Baltijas valstīm.

Šogad pirmo reizi starptautiskais ielu mākslinieku festivāls “TaDaa!” ceļoja cauri Latvijai, jūnija sākumā piestājot Rīgā un Cēsīs. Ideja par šādu festivālu pirms pieciem gadiem radās Igaunijā, un robežas ar katru gadu paplašinās.

Cēsīs trīs vakarus notika mākslinieku šovi Mākslas telpas “Mala” pagalmā, bet otrdien un trešdien viņi devās ielās, lai vienu dienu uzstātos Rožu laukumā, otru – zaļajā skvēriņā aiz Uzvaras pieminekļa. Ceļojošie mākslinieki no daudzām valstīm – Kanādas, Holandes, Francijas, Ungārijas, Austrijas, Igaunijas, Lietuvas – priecēja skatītājus ar priekšnesumiem. Cēsnieki un viesi varēja redzēt dejotājus, akrobātus, žonglētājus, klaunus, mūziķus, citus māksliniekus.

Lielākā daļa bija pārsteigti par iespēju noskatīties tik aizraujošus priekšnesumus un, ja vien laiks atļāva, pavadīja tur gandrīz stundu. Dienas uzstāšanos nevarēja apmeklēt tie, kuri strādāja, tiem bija iespēja iet uz vakara šoviem.

Vienības laukumā skatītāju vidū bija daudz vecāku ar maziem bērniem. Māmiņa Aiga atzina, ka šis bijis lielisks priekšnesums: “Tik tuvu cirka mākslinieku uzstāšanos vēl nebijām redzējuši, un tas ir pārsteidzoši. Protams, te priekšnesumi varbūt nav tik sarežģīti kā lielajās cirka izrādēs, bet var redzēt, ka mākslinieki darbojas no sirds, ka labi prot savu lietu un aizrauj publiku. Šādi pasākumi pilsētā varētu būt biežāk, jo dienas vidū, staigājot ar bērniem, nav īsti, ko darīt. Ceļi zināmi, šī bija iespēja izrauties no ierastā maršruta, un meitiņa visu priekšnesuma laiku sēdēja un uzmanīgi skatījās. Tas nozīmē, ka arī viņai bija interesanti.”

Festivāla dalībnieku vidū tikai viens Latvijas kolektīvs – “Fire Spirit” no Rīgas.

Dmitrijs Pudovs un Kristīne Beķere pastāstīja, ka ar igauņu kolēģiem sadarbojas jau vairākus gadus, regulāri brauc uzstāties pie viņiem.
“Tā kā šogad viņi ar festivālu nolēma iegriezties arī Latvijā, mēs nevarējām palikt malā. Šādi festivāli ir nepieciešami, tie vienmēr atdzīvina pilsētu. Cilvēks iet, pamana, ka kaut kas notiek, pievienojas un kļūst par festivāla dalībnieku. Latvijā šāda uzstāšanās uz ielām nav izplatīta, esam tikai pirmsākumos, tāpēc apsveicam igauņu kolēģu iniciatīvu, kas, cerams, dos stimulu šī žanra attīstībai Latvijā,” teica Dmitrijs.
Kristīne piebilst, ka māksliniekiem ir ļoti svarīgi piedalīties ielu festivālos, jo tajos ir pavisam citāda atmosfēra nekā telpās: “Ja skatītāji sēž zālē, bet mēs uzstājamies uz skatuves, veidojas it kā robeža, bet ielu festivālos ejam tieši pie cilvēkiem, saplūstam ar viņiem, un visi esam notikumam klātesoši.”

Festivāla idejiskais mērķis saistīts arī ar šīs kultūras formas popularizēšanu, iedrošinot uzstāties arī vietējos māksliniekus. Droši vien arī mūsu pusē mīt talanti, kas varētu papildināt šī festivāla programmu, un varbūt nākamajos gados, ja “TaDaa” festivāls te atkal piestās, redzēsim viņus uz improvizētās skatuves.

Nedēļas nogalē festivāla dalībnieki viesosies Tallinā, bet nākamās nedēļas laikā apceļos vēl citas Igaunijas pilsētas.