Ziņas

Sabiedrība

Iela slēgta – kur lai brauc?

Jautājums. Ko vasaras mēnešos liela mēroga pasākumu dienās cēsnieki varētu darīt vēl labāk transporta plūsmas un stāvvietu organizēšanā apkārt vecpilsētai, lai pilsētniekiem un pilsētas viesiem vairāk informācijas un mazāk stresa?Foto: Indars Krieviņš

Jūlijs Cēsīs saistās ar viesu un transporta līdzekļu lielu pieplūdumu. Festivāli, koncerti, sacensības ne tikai parkos, arī laukumos un ielās, tāpēc nedēļu nogalēs, kad pieaug iebraucēju skaits,  satiksmei ielās nemitīgi ir ierobežojumi.

Ja pašos cēsniekos tas  rada vien kādas nelielas neērtības, uz laiku izvairoties no slēgtām ielām, tad atbraucējiem sastapšanās ar mainīto transporta kustību vai automašīnu novietošanu rada arī stresu un reizē nepatiku pret pašu pilsētu.

No piektdienas Latvijas Jaunatnes olimpiādes trīs dienās cēsniekiem un pilsētas viesiem būs daudzi satiksmes ierobežojumi.   Jaunatnes olimpiādes atklāšanā, tāpat kā pagājušās nedēļas nogales festivāla laikā, vecpilsētas apbraukšana pa Palasta ielu nebūs iespējama. Būs jāizvēlas  cits maršruts, bet apbraukšanai atrast paralēlu ielu nav vienkārši. Olim­piādes dalībnieku gājiena laikā satiksmei daļēji slēgs arī Vienības laukumu, kurā saplūst visi ceļi, kas ieved Cēsīs.

Tajā pašā sestdienas vakarā uz pilsētu straumēm plūdīs vēl kādas automašīnu rindas, ne sportistu līdzjutēji vien, arī muzikālās tradīcijas – Imant­dienu – piekritēji, un tādi ir Latvijas malu malās.  Cēsis jūlija sākumā kļūst par Imantdienu galamērķi. Šo notikumu gaidot, mašīnu novietošanai Pils parka  apkārtējās ielās tiek rezervētas auto stāvvietas.

Cēsis nav vienīgā pilsēta, kurā vasarā rit aktīva kultūras un sporta dzīve. Arī Siguldā atbraucējiem jārēķinās, ka lielos notikumos satiksmes ierobežojumi  pilsētas  šau­ro un netipiski līkumoto ielu dēļ, dzelzceļa sliežu radīto ierobežojumu dēļ var sagādāt grūtības nokļūt iecerētajā vietā bez aizkavēšanās un stresa situācijām.

Cēsu novada domes Komunālās nodaļas vadītājs Vladimirs Kalen­da­rovs, stāstot par šovasar padarīto atbraucēju informēšanai, uzsver, ka pilsētā ir  informācijas zīmes autobraucējiem. Tās ielu malās  vēsta par  komunikāciju izbūvi  Rīgas ielā un izmaiņām vecpilsētas satiksmē. Sacensību  vai brīvdabas kultūras pasākumu laikā, kad kaut kas tiek mainīts, Siguldā rīkojas citādāk. Tur atbraucējus mēdz pabrīdināt ar pagaidu plakātiem un mašīnu ekipāžām izsniedzot lapiņas ar pilsētas plānu, kuros iezīmēti stāvlaukumi, kas tik ļoti viņus interesē.  Komunālā nodaļas  vadītājs sarunā ar “Druvu” atzina, ka ideja – atbraucējus arī šādi brīdināt par izmaiņām nedēļas nogales satiksmē – ir apspriežama. Ja izdrukāts ielu plāns uz lapas  automašīnu šoferus un pasažierus nomierinātu un informētu,  kā atrast auto stāvvietu, nepārkāpjot satiksmes noteikumus un neko  nenokavējot,  tas būtu par labu pilsētas tēlam un  tās viesmīlībai. Tad arī nerastos arvien jauni stāsti par to, kā Cēsu ciemiņi riņķojuši ap vecpilsētu, maldījušies pa apkārtējām ielām, pirms atraduši, kur novietot automašīnu, pēc tam riņķojuši, meklējot  pareizo virzienu izbraukšanai no pilsētas.

“Cēsīs diezgan daudz jau darīts, lai atbraucējiem palīdzētu. Ielas tiek slēgtas uz konkrētu laiku, nevis uz daudzām dienām. Cēsīs vienmēr tiek uzstādītas papildu zīmes, ja satiksme traucēta un novirzīta pa citām ielām. Informā­cija par to atrodama publiskajos tīklos internetā. Ja Cēsīs notiek skrējieni, tad ielās ir arī daudz policistu. Gājēji, braucēji laipni aicināti jautāt, kā turpināt ceļu,” saka Cēsu pašvaldības policijas inspektore Jūlija Miranoviča un uzsver, ka, arī  aizbraucot uz citām pilsētām un valstīm, svešiniekiem nākas adaptēties. “Ceru, ka ārzemnieki  jau sajūt, ka  esam gatavi palīdzēt  viņiem izprast satiksmi Cēsu pilsētā. Varbūt būtu lietderīgi informāciju par satiksmi sniegt arī ielu plakātos angļu valodā?” bilst policijas inspektore.

Zinot, cik vasarās bieži notiek izmaiņas ielu satiksmes organizēšanā apkārt vecpilsētai,  darbinieki komunālajā nodaļā un policijā bija līdzīgās domās, ka  jaunievēlētajā domē ar deputātiem ir vērts sarīkot diskusiju. Tad varbūt rastos jauni priekšlikumi, kā pilsētniekiem un pilsētas viesiem izplatīt informāciju par  slēgtu vai ierobežotu pārvietošanos pa ielām un laukumiem lielu notikumu dienās. “Reizēm sociālajos tīklos tiešām parādās ieraksti: “Ārprāts, kas te, Cēsīs, notiek! Nav nekādas informācijas!” Patiesībā jau informācija ir, bet cilvēks to nav laikus pamanījis,” vērtē Jūlija Miranoviča.

Tikai  vasaras sākumā ir ievēlēta jaunā novada dome, deputāti vienojušies, kādās komitejās darbosies. Tas liek domāt, ka īsā vasara var nedot laiku debatēm, ko paš­valdība pasāks satiksmes dalībnieku informēšanā, kas ierodas uz lieliem masu pasākumiem.