Ziņas

Sports

Iegūto pārliecību noturēt uz pasaules čempionātu

Būt vai nebūt. Latvijas labākā biatloniste Baiba Bendika Eiropas čempionātā iedzīšanas distancē pirmo reizi devās ar 1.numuru, kas apliecināja viņas uzvaru sprintā. Foto: Kevins Voigts (Kevin Voigt)

Jau nākamajā trešdienā Slovēnijas pilsētā Pokļukā sāksies pasaules čempionāts biatlonā.

Starptautiskā biatlona federācija (IBU) šajā sezonā gādājusi par stingru epidemioloģisko protokolu, tāpēc “Covid -19” biatlona sacensību norisi nav ietekmējis. Ja nu vienīgi to, ka mači notiek bez skatītājiem, kas tomēr ir būtiska ikviena augstākā līmeņa sportiskā pasākuma sastāvdaļa. Taču labāk šādi, nekā visiem sēdēt mājās.

Mūsu biatlonistu potenciāls

Uz pasaules čempionātu dosies septiņi Latvijas biatlonisti, “Dru­vai” pastāstīja Latvijas Biatlona federācijas viceprezidents Gun­tars Upenieks. Viņu starpā divas mūsu puses biatlonistes: Eiropas čempione Baiba Bendika un Annija Sabule, kurai šī būs debija pasaules čempionātā. Vēl dāmu konkurencē startēs Sanita Buliņa, bet vīriem Eiropas čempions Andrejs Rastorgujevs, Roberts Slotiņš, Aleksandrs Patrijuks un Edgars Misa.
“Startēsim visās disciplīnās, kur varēsim tikt klāt, iespējams, arī sieviešu stafetē, bet tas atkarīgs no tā, kā pārējām divām mūsu biatlonistēm – Sandrai Buliņai un Ievai Pūcei – veiksies IBU kausa posmā, vai tiks izpildīta kvalifikācija,” stāsta G. Upenieks.

Viņš arī norāda, ka izlases biatlonisti startiem gatavi un līderiem papildu motivāciju dos tikko izcīnītās uzvaras Eiropas čempionātā: “Jāatzīmē, ka pirmo reizi mūsu valsts biatlona vēsturē par Eiropas čempioniem kļuva divi mūsu biatlonisti – gan sieviešu, gan vīriešu konkurencē. Baiba vispār ir pirmā Eiropas čempione sieviešu biatlonā Latvijā. Uzvarēt Eiropas čempionātā, lai arī tur nestartē pati elite, vienalga nav vienkārši, jo konkurence liela, ap pusotru simtu sportistu. Otrkārt, tas parādīja mūsu biatlonistu potenciālu. Andrejs ar tādu šaušanas precizitāti un ātrumu kā Eiropas čempionātā arī pasaules čempionātā var būt sešniekā vai pat iegūt medaļu. Arī Baiba parādīja ļoti augstvērtīgu sniegumu, kas ļauj ar cerībām skatīties uz Pokļuku. Domāju, ka abiem Eiropas tituls ir godam nopelnīts. Šiem panākumiem ir vēl kāds pluss, proti, tagad viņiem vairs nav jāsatraucas par iekļūšanu Latvijas olimpiskās vienības (LOV) A sastāvā, lai veiksmīgi gatavotos olimpiskajai sezonai. Uzdevums ir izpildīts, un pasaules čempionātā tas nedaudz mazinās spriedzi.”

Runājot par biatlonu Latvijā, G. Upenieks atzīst, ka viss ir lieliski, trases, sniegs, tikai izpaliek sacensības, bet situācija jāpieņem, kāda ir. Nekas arī šobrīd neliecinot, ka kaut kas varētu mainīties, jo īpaši, ņemot vērā, ka ārkārtējais stāvoklis pagarināts līdz aprīlim.

“Vēl ir maza cerība, ka marta beigās izdosies sarīkot Latvijas čempionātu pieaugušo konkurencē,” saka G. Upenieks. “Tad plānots arī Igaunijas čempionāts. Kaimiņos jau sacensības notiek arī šobrīd, un, ja epidemioloģiskā situācija līdz tam uzlabojas, varbūt varam kopā ar igauņiem pie viņiem sarīkot arī mūsu čempionātu. Patiesībā arī tagad mūsējie tur varētu startēt, tikai pēc atgriešanās jāievēro desmit dienu paš­izolācija. Šīs nedēļas nogalē mūsu juniori piedalīsies Baltijas kausa otrā posma sacensībās Igaunijā.”

Saglabāt pārliecību

Kā jau minēts, B. Bendika izcīnīja pirmo Eiropas čempiones titulu Latvijas sieviešu biatlona vēsturē. Pēc Eiropas čempionāta “Druva” sazinājās ar čempioni, lai uzzinātu, kā pati vērtē aizvadītās sacensības. Viņa neslēpj, ka šis panākums bija svarīgs, lai atgūtu pārliecību pirms pasaules čempionāta: “Jā, līdz šim šosezonā nebija veicies tik labi, kā gribētos, pēc daudzajiem neveiksmīgajiem startiem pazuda pārliecība un pamazām piezagās pat baiļu sajūta. Tāpēc bija svarīgi beidzot aizvadīt kādu labu startu, lai atgūtu pārliecību un atkal sev noticētu!”

Pēc veiksmīgās sprinta distances Baiba publiski atzina, ka jau pamostoties zinājusi, ka šī ir viņas diena. Viņa atklāj, ka šosezon sanācis daudz ar sevi strādāt arī psiholoģiski, lai pēc katras neveiksmes varētu sevi pozitīvi noskaņot nākamajiem startiem. Arī pirms sprinta bijuši cilvēki, kuri palīdzēja noskaņoties un noticēt!

“Līdz ar to pamodos un smaidīju, jo zināju, ka pēc dažām stundām varēšu sevi saukt par Eiropas čempioni, jo šo uzvaru es nevienam neatdošu,” saka B. Bendika.

Pēc veiksmīgās sprinta distances nesekoja tikpat veiksmīga iedzīšana, kur katrā šautuvē tika pieļauts pa vienai kļūdai un finišā tikai 11.vieta. Jautāta, vai iespēja startēt pirmajai neuzlika papildu stresu, biatloniste atzīst, ka stresa nebija, varbūt nedaudz nepierasti bijis piešauties uz pirmā mērķa un bijusi papildu uzmanība no kamerām: “Kopumā biju salīdzinoši mierīga un gatava darīt savu darbu. Mērķis bija parādīt skaistu biatlonu un “atrisināt” visu šautuvē, ne tik daudz trasē, bet pēc iepriekšējiem startiem galva jau bija nedaudz nogurusi, tāpēc katrā šautuvē sanāca pa vienai kļūdai un iecerēto plānu neizdevās īstenot.”

Publiskajā telpā aiz kadra palika kāds notikums iedzīšanas sacensībās, ar ko Baiba dalījās savā profilā: “Pabeidzu dienu ar pārāk daudz “vieniniekiem”: 1 sods katrā šautuvē, 1 kritiens ar kūleni pār galvu, 1 salauzta nūja, viena salauzta slēpe, viena saliekta šautenes laidne un sasists īkšķis finišā deva 11. vietu!” Jautāta, kas notika, sportiste atklāj, ka tiešām piedzīvojusi pamatīgu kritienu: “Uz iedzīšanu trase bija ļoti saglancējusies, ātra un ledaina, kādas man parasti nav parocīgas, un ceturtajā aplī nobraucienā vienā brīdī “izsita” slēpi, pazaudēju kontroli un piedzīvoju diezgan smagu kritienu un kūleni pār galvu! Krītot salauzu nūju un sasitu kreisās rokas īkšķi. Šautuvē ātri pārbaudīju ieroci un sapratu, ka šaut varu, bet tikai finišā konstatējām, ka esmu pamatīgi salocījusi šautenes laidni un muguras siksnas, kā arī salauzusi slēpi! Koka laidne pie tāda kritiena būtu pārlūzusi uz pusēm, bet mana ir neliels alumīnija un 3d paneļu konstruktors, līdz ar to katra detaļa viena otru nedaudz amortizēja. Nākamajā dienā pēc kritiena diezgan izteikti jutu kritiena sekas un knapi varēju pagrozīt galvu pēc asā sitiena pret zemi, bet palēnām gan kakls, gan pirksts paliek labāki, tā ka līdz čempionātam, visticamāk, tas vairs netraucēs! Vakar izdevās arī iztaisnot šau­tenes laidni, tāpēc jācer, ka arī ar to viss būs kārtībā un viss būs salabots pareizajos leņķos!”

Stāstot, kas vēl jāpieliek, lai uz pasaules čempionātu būtu optimālajā gatavībā, B. Bendika atzīst, ka šobrīd galvenais ir noturēt esošo kondīciju, kas visu janvāri ir bijusi pietiekami laba, jo galvenais darbs izdarīts jau iepriekš. Ir, protams, atsevišķi darbi, kas vēl jāizdara, bet galvenais – saglabāt pārliecību šaušanā!”

Šī gada pasaules čempionāts sāksies trešdien, 10.februārī, ar jaukto stafeti, vēl nākamnedēļ sacensības sprintā un iedzīšanā.