Ziņas

Sabiedrība

Iegulda arhitektūras pieminekļa atjaunošanā

Telpa restorānam un koncertiem. Veselavas muižas gide Rudīte Ignatjeva (no kreisās) interesentiem stāsta muižas kungu mājas vēsturi.Foto: Sarmīte Feldmane

Ja  Veselavas muižā nav būts kādu laiku, tad var braukt droši, jo būs redzams kas jauns.

Vairāk nekā 20 gadu laikā gan kungu māja, gan plašā apkārtne pamazām vien atjaunota. Kungu māja  ir iekļauta aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

“To, kas te izdarīts, var novērtēt vien tas, kurš 90.gados pabija gan Veselavas, gan Jaunraunas muižas ēkās. Toreiz Jaunraunas muižas kungu māja bija labākā stāvoklī nekā Veselavas. Tagad tā ir grausts, bet Veselavas muiža īsta pērle,” ekskursijā, uzmanīgi izstaigājot katru ēkas telpu un apskatot ik stūrīti, sacījis kāds piļu un muižu pazinējs.

Katru gadu pašvaldība    no sava budžeta, kā arī piesaistot fondu finansējumu, mērķtiecīgi ieguldījusi kungu mājas atjaunošanā. Šogad par budžeta naudu veikti remonti par  95 387 eiro, kā arī  iegādāts inventārs un pamatlīdzekļi par 5056 eiro.  “Šovasar gana daudz paveikts restaurācijā,” saka Veselavas tautas nama vadītāja un muižas pārzinātāja Emerita Gruzde, uzsverot, ka viss tiek darīts pēc arhitektes Marinas Mihailovas projekta. Restaurētas trīs ēkas telpas un kāpņu telpa, kas ved uz  iecerēto restorānu, kur savulaik bijusi plānota gan tabakas fabrika, gan bijusi muižkunga dēlu guļamistaba, bet blakus vīna un alus pagrabs. Izstāžu zālē iegādātas lustras un nepieciešamais  apgaismojums. Oktobra beigās Leģendu naktī tiks atklāta izstāde un iecerēti pārsteigumi. “Par restorāna telpu ar velvēm ir interese nelielu svinību rīkotājiem. Te svinētas jubilejas, pēc ceremonijas uzkavējušies kāzu viesi. Tā kā telpā ir paaugstinājums kā skatuve, te jau notikuši kamerkoncerti. Tāds iecerēts arī Ziemassvētkos. Blakus telpā var apskatīt mākslinieces Gunas Martinsones kolāžas par 18./19.gadsimta muižas sadzīvi, kas sasaucas gan ar muižkunga plāniem ierīkot tabakas fabriku, gan vīna un alus pagrabu,” atklāj E.Gruzde.

Muižā atrodas arī pašvaldības darbinieku darba telpas, kas kalpojušas ilgus gadus, nu tajās veikts remonts. Vēl arī sakārtots ceļš no šosejas līdz muižai.

“Arī šovasar nevar sūdzēties, ka ekskursantiem nebūtu intereses par Veselavas muižu. Bijušas vairākas grupas, kurām ekskursijas organizē firmas. Šodien pieteikusies skolēnu grupa, brauc seniori, bet visvairāk ģimenes. Ļoti daudzi atbrauc līdz muižai un dodas pastaigā pa taku,” pastāsta E.Gruzde un uzsver, ka ne tikai daudzi uz Veselavu atbrauc pirmoreiz, tikpat daudzi arī atgriežas pēc gada, diviem, pieciem un interesējas, kas te ir jauns, vērtē, kas muižas kungu mājas atjaunošanā izdarīts. “Mums ir, ko rādīt un stāstīt,” ar lepnumu saka E.Gruzde. Gide Rudīte Ignatjeva bieži vien stundas ekskursijā nepagūst visu izstāstīt un atbildēt uz visiem jautājumiem.

Darāmā Veselavas muižā netrūkst. Vispirms jau ir iecere no brīvdabas estrādes gar mežmalu uz muižu izveidot taku, lai nav jāiet pa ceļu. Būtu nepieciešams atjaunot dārza celiņu tīklojumu pie kungu mājas. “Vairākiem nelieliem darbiem pamats jau ielikts. Zālē aiz skatuves ir spoguļistaba jeb mākslinieku telpa, nokasot sienu, atklājās ziedu vītnes gleznojums. Vispirms jāizstrādā projekts, kāda vītne izskatīsies, kādos toņos pati telpa. Muižā katra telpa ir citā krāsā. Katrai aizkarus šuvusi interjera dizainere Sanita Leišavniece, bet lustras, kroņlukturus, aizkaru stangas gatavojis metālmākslinieks Jānis Martinsons. Jārestaurē kāpnes, kas no muižas gala ved uz mazo zāli. Tām notīrīta vecā krāsa. Šajā muižas daļā nepieciešams neliels remonts sanitārajās telpās,” darāmos darbus min E.Gruzde un piebilst: “Jāatjauno arī kungu mājas fasāde. Projekts top. Tas finansiāli    ir lielākais un darbietilpīgākais, kas būtu jāizdara tuvākajā laikā.”