Ziņas

Sabiedrība

Ideja – ieviest regulārus šaušanas eksāmenus

Šaušanas prasmes var uzlabot šautuvēs. "Mārkulīču" saimnieks Vilnis Jaunzems norāda, ka šī gada Pārgaujas novada atklātajās sacensībās medību šaušanā būs interesanta disciplīna, kas aizgūta no norvēģiem.Foto: Māris Buholcs

“Mārkulīču” šautuvēs šodien norisināsies ikgadējās Pārgaujas novada atklātās sacensības medību šaušanā, kur piedalīsies mednieki un medību kolektīvi ne tikai no vēsturiskā Cēsu rajona, bet arī kaimiņu novadiem.

Sacensību organizators Vilnis Jaunzems “Druvai” norāda, ka šogad komandu disciplīnas būs vairākas – šaušana ar gludstobra ieroci – “skrejoša mežacūka 35m”, “Alojas ātršaušana” un šaušana ar vītņstobra ieroci – pa stāvoša brieža siluetu no 100 metru attāluma. Tieši pēdējā disciplīna ir jaunums šī gada sacensībās, turklāt ideja aizgūta, viesojoties Norvēģijā.

“Nesen kopā ar kolēģiem un pārstāvjiem arī no Valsts meža dienesta atgriezāmies no Norvēģijas, kur bijām pieredzes apmaiņas braucienā. Tikāmies ar cilvēkiem, kuri valstī pārvalda medību jautājumus. Interesanti, ka Norvēģijā akcents tiek likts uz mednieku prasmi šaut. Viņiem ir izstrādāts medību eksāmens šaušanā pa stāvošu alni no 100 metru distances. Tādēļ paņēmu no viņiem karabīnes eksāmena mērķi, tas ir melns brieža siluets ar neredzamu 30 centimetru apli dzīvnieka sirds apvidū. Tieši šī ir vieta, kur medniekam jātrāpa, jo nedrīkst būt situācija, ka mednieks sašauj dzīvniekam kāju, dibenu vai trāpa kaut kur citur. Turklāt vēl pavisam nesen kāds jaunais mednieks teica, ka nezina, kurā vietā dzīvniekam jātrāpa,” stāsta V. Jaunzems.

Norvēģijā šādus regulārus šaušanas eksāmenus neuztver kā kāda iegribu. Tas ir noderīgs pašam medniekam, viņa prasmju uzlabošanai, kā arī ieroča uzturēšanai tehniskā kārtībā.

“Ir mednieki, kuriem ir sen ražots ierocis, bet jāsaprot, ka nekas nav mūžīgs. Šāda eksāmena laikā ir iespēja piešaut vai vispār pārbaudīt to, cik ierocis ir gatavs lietošanai. Nenoliedzami, šaušanas eksāmens arī parādītu to, vai mednieks ir pietiekami prasmīgs, lai medībās nevis ievainotu dzīvnieku, bet to nomedītu. Jo netrāpīšana vai dzīvnieka ievainošana, aizšaušana nesader ar labu medību ētiku un labu mednieka statusu. Es personīgi esmu par šāda eksāmena ieviešanu Latvijā, un Mārkulīčos šī gada sacensībās pamēģināsim medniekiem piedāvāt vienu šādu disciplīnu, kas ir norvēģu medību eksāmens,” norāda V. Jaunzems un bilst, ka neviens vien mednieks atzīst šāda regulāra šaušanas eksāmena nepieciešamību Latvijā. Viņš arī atklāj, ka pēc sacensībām mednieki tiks aptaujāti, vai nākotnē mūsu valstī šāds eksāmens nepieciešams.

“Arī Latvijas Mednieku savienībai kopumā šādas atbildes vēl nav. Esmu tikai izteicis savu viedokli, esmu gatavs to dzirdēt arī no kolēģiem,” bilst pieredzējušais mednieks.

Par atbildi nešaubās medību kolektīva “Drusti” pārstāvis Egons Kļaviņš, kurš vērtē, ka nekad nevar nākt par sliktu, ja mednieki uzlabo šaušanas prasmes, jo dzīve pierāda, ka medībās iet visādi un gadās arī pūdeļi.

“Mēs paši jau vairākus gadus cenšamies pirms medību sezonas atklāšanas sanākt kopā un pašaut mērķos, lai nedaudz ievingrinātu roku un paskatītos, kā mums iet. Zinu, ka tā dara arī kaimiņu kolektīvi. Tas noteikti ir nepieciešams, jo medniekam jāprot šaut un trāpīt mērķī. Turklāt varu sacīt, ka tas uzlabojis šaušanas līmeni kolektīvā,” norāda E. Kļaviņš. Runājot par konkrētu šaušanas eksāmenu, pieredzējušais mednieks bilst, ka, iespējams, grūtāk klātos pensionāriem. Varbūt viņiem būtu jāpiedāvā kādas atlaides. “Katrā gadījumā šāds eksāmens par sliktu nenāktu,” domās dalās medību kolektīva “Drusti” mednieks, bet norāda uz kādu problēmu.

“Nevarētu sacīt, ka licencētu šautuvju būtu daudz. Drustu pagastam tuvākā atrodas apmēram 80 līdz 100 kilometrus. Ja mums regulāri būtu jābrauc uz kādu no šīm šautuvēm trenēties, tas prasa ne tikai laiku, bet arī izdevumus. Degviela, patronu iegāde, jāmaksā par šautuves izmantošanu. Bet, protams, jāsaprot tas, ka medniecība kā aizraušanās prasa gan laika ieguldīšanu, gan zināšanu apguvi,” vērtē drustēnietis.

Mednieku viedokļus par to, vai Latvijā būtu nepieciešams regulārs šaušanas eksāmens, uzklausīsim pēc šīs nedēļas nogales mačiem. Tajos mednieki varēs sacensties arī papildu sacensībās individuālajā konkurencē. Būs vēl četras disciplīnas: šautriņu mešana, šaušana pa stāvošu mērķi 10m ar pneimatisko šauteni, šaušana pa stāvošu mērķi 35m ar gludstobra ieroci, kā arī īpašā disciplīna – “Mārkulīču supermednieks”.