Ziņas

Sabiedrība

Horoskopi – izklaidei un iedvesmai

Zvaigžņu tulks. Sertificētā astroloģe Guna Kārkliņa analizējusi Latvijas zvaigžņu karti un secinājusi, ka mūžīgās nesaskaņas starp tautu un varu esot ierakstītas jau valsts pamathoroskopā.Foto: no albuma

Gadu mija ir laiks, kad daudzi vairāk lasa horoskopus nākamajam gadam, lai zinātu, kas sagaidāms, no kā uzmanīties, ar ko rēķināties. Daži dodas pie astrologiem, lai uzzinātu ko vairāk, citi savukārt uzskata, ka tās ir blēņas, kas nav jāņem vērā.

Lai parunātu par horoskopiem, astroloģiju, uz sarunu aicināju sertificētu astroloģi Gunu Kārkliņu. Sarunu sāku ar jautājumu, vai astroloģija ir zinātne vai mistika. Astroloģe norāda, ka tā nav zinātne, bet nav arī mistika, jo ir reāli izskaidrojama: “Cilvēka vai arī kāda notikuma astroloģiskā karte ir planētu un citu debess spīdekļu konkrēts novietojums pie debess juma konkrētajā brīdī. Piemēram, cilvēka dzimšanas brīdī. Senos laikos to rēķināja, darināja ar rokām, vienas kartes izveidošanai pagāja visa diena, mūsdienās to paveic datorprogrammas. Daudzu gadu un pētījumu rezultātā izveidotas astroloģijas teorijas, kas ir gluži kā reizrēķins. Ja planētas novietojušās tādā stāvoklī, tas nozīmē to un to. Ir astroloģijas mācību grāmatas, kur katrai pozīcijai ir savs konkrēts skaidrojums. Kā saka, kas debesīs – tas uz zemes. Tāpēc astroloģija nav pareģošana, zīlēšana, tas nav nekas mistisks, jo planētu novietojums dzimšanas brīdī pavēsta, kas ir dots labs vai kādas grūtības var sagaidīt. Astroloģiskajā kartē redzami cilvēka plusi, mīnusi, vēlamās darbības jomas. Tas ir ceļa rādītājs, ko darīt, ko nedarīt, kur varam izpausties, kur jābūt uzmanīgiem.”

Debess spīdekļu ietekmes vērošana joprojām redzama arī senču ticējumos, kuri dzīvoja pēc Mēness cikla, kaut vai par darāmo dilstoša un augoša Mēness laikā.

Senatnē astroloģija, gluži kā astronomija, uzskatīta par zinātni, šobrīd tāda statusa vairs nav. Tas tāpēc, ka trūkst vajadzīgā apjoma pētījumu, zinātnisko publikāciju, kas nepieciešams, lai sauktos par zinātni. G. Kārkliņa stāsta, ka pētījumi notiek pasaulē un arī Latvijā. Astrologi pētījuši, kā zvaigžņu, planētu stāvoklis ietekmē ceļu satiksmes negadījumu statistiku, ugunsgrēku skaitu, veikti citi pētījumi.

Ja konkrētā brīdī zvaigžņu karte ir noteikta, vai tas nozīmē, ka vienā dienā un vienā stundā dzimušajiem liktenis ir vienāds? Astroloģe norāda, ka šo jautājumu nākas saņemt bieži, īpaši runājot par dvīņiem: “Cilvēki nesaprot, kāpēc tā, ka dzimuši gandrīz vienā laikā, bet bieži tik atšķirīgi. Jāsaprot, ka astroloģiskā karte katram iezīmē vairākus ceļus. Nav tikai viens ceļš, viena profesija. Astrologam jānosauc visas šīs iespējas, bet izvēle jāizdara katram pašam, tāpēc arī vienā laikā dzimušie var būt tik atšķirīgi. Kā jau teicu, katra debess ķermeņu kombinācija nozīmē kaut ko konkrētu, to pateiks visi astrologi, bet, analizējot konkrētā cilvēka horoskopu, pastāv zināms interpretācijas moments, kādus uzsvarus astrologs saliek. Bet nevajadzētu būt tā, ka viens astrologs saka vienu, bet cits – pavisam pretējo.”

Jautāta, cik nopietni jātver rakstītais horoskopos, G. Kārkliņa iesaka tos lasīt izklaidei un iedvesmai. Protams, ir izstrādāta metodika to veidošanai, ja horoskopus parakstījis astrologs, viņš varēs parādīt, kāpēc teikts tieši tā. Taču nevajadzētu tajos rakstīto uztvert kā kaut ko neapgāžamu, kas obligāti jāievēro un piepildīsies. Horoskopi ir ļoti vispārīgi, bet iedarbojoties Forera efekts, proti, cilvēks daudz ko no lasītā spēj attiecināt uz sevi.

“Horoskopi radās pēc tautas pieprasījuma,” stāsta G. Kārkliņa. “Mūsdienu medijos tie kļuva pieprasīti pēc britu princeses Margaretas piedzimšanas pagājušā gadsimta sākumā. Laikraksts “The Sun” izveidojis princeses horoskopu, un visu tirāžu izpirka momentā. Laikraksts palūdza astrologam uzrakstīt vēl vienu rakstu, kurā cita starpā bija minēts par problēmām ar aviāciju, un laikraksta iznākšana sakrita ar kādu aviokatastrofu. Atkal tirāžu izpirka, un avīžnieki saprata, ka ir pieprasījums pēc horoskopiem.”

Taču, sākoties jaunam gadam, cilvēkiem gribas zināt, ko tas nesīs. G. Kārkliņa gan norāda, ka astroloģiskās prognozes tuvākai un tālākai nākotnei nav visai iepriecinošas, jo patlaban darbojas tā dēvēto lielo planētu kombinācijas, kas pasaulē nes globālas pārmaiņas: “Piemēram, Plutons atrodas Mežāža zīmē (līdz 2024. gadam), kas norāda uz iespējamām pārmaiņām pasaules kārtībā. Astroloģiski Mežāža zīme saistās ar visu stabilo, fundamentālo, likumu un lietu kārtību, bet, kad šajā zīmē ieiet Plutons, vecā kārtība tiek drupināta. Vēsturē tas labi redzams. 16. gadsimtā Eiropā sākās reformācijas kustība, spāņu kolonizatori iznīcināja trīs lielas kultūras: acteku, maiju un inku. 18. gadsimtā veidojās jaunas politiskās un ekonomiskās struktūras. Krievijā Katrīnas II valdīšanas sākumā bija pirmais Krievu – turku karš. Nopietni un pasaules vēsturē svarīgi notikumi risinājās arī Amerikā, kur pieauga nesaskaņas starp kolonijām un Apvienoto Karalisti, kas noveda pie Neatkarības kara.”
Jautāta, ko varam gaidīt Latvijā, astroloģe norāda, ka valstij pašai ir smags pamathoroskops jeb astroloģiskā karte, ja ņem vērā valsts proklamēšanas dienu 1918. gada 18.novembrī. Tajā ierakstītas valdību un varas nepārtrauktas maiņas, ko redzam ikdienā. Arī mūžīgā opozīcija starp tautu un varu. Nākamais gads politiskā ziņā būšot sarežģīts, taču pozitīvas tendences vērojamas kultūrā, mākslā, kur var gūt ievērību pasaulē.

“Vispārējās tendences ir sarežģītas. Plutona atrašanās Mežāža zīmē rāda, ka līdz 2024.gadam pasaulē valdīs jezga, un mēs neesam izolēti no pārējās pasaules,” saka astroloģe.