Ziņas

Sabiedrība

Himnas goda dienā atklās Baumaņu Kārļa personības dažādās šķautnes

Himnas goda dienā, kas, atzīmējot Baumaņu Kārļa 180 gadu jubileju, 23.maijā notiks Limbažu novada Viļķenē, tiks atklātas Baumaņu Kārļa personības dažādās šķautnes, šodien notikumam veltītajā preses konferencē žurnālistiem pastāstīja pasākuma rīkotāji.

“Vēlamies, lai jaunieši zinātu, ka Baumaņu Kārlis ir ne tikai Latvijas himnas autors,” sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), piebilstot, ka Baumaņu Kārlis atstājis ap 50 kora dziesmu un vokālo kompozīciju, bijis aktīvs sabiedrisks darbinieks, kā arī aizrautīgs zolītes spēlmanis.

Himnas goda dienas svētku koncerta virsdiriģents pastāstīja, ka šajā dienā gaidāmi dažādi muzikāli notikumi, kuros piedalīsies pūtēju orķestri, kori, kopkori un individuālie dalībnieki. No plkst.10 līdz 12 pa Viļķenes apkaimi ceļos “Dziedošais autobuss”, kura pasažieres – sieviešu kora “Kalme” dalībnieces – dziedot reklamēs sevi, tautasdziesmu un pasākumu.

Plkst.12 Viļķenes Sv.Katrīnas evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks Garīgās mūzikas koncerts, kurā jauniešu koris “Balsis” Inta Teterovska vadībā saspēlēsies ar dīdžeju “Monsta”. Koncertā līdzās latviešu sakrālās mūzikas pērlēm skanēs arī ārzemju autoru darbi. Savukārt plkst.18 uz koncertu “Un tauta dziesmu godā cels” pulcēsies 29 kori no visas Latvijas. Koncertā izskanēs gan tautasdziesmas, gan arī oriģinālmūzikas, piemēram, “Dzimtā valoda” un citas dziesmas, kas tautai ir nozīmīgas.

Savukārt Limbažu novada domes priekšsēdētājs Māris Beļaunieks norādīja, ka Baumaņu Kārli, tāpat kā jebkuru citu personību, nevajag idealizēt. Viņam esot piemitušas dažas vājības, piemēram, tieksme spēlēt zolīti. Tālab, parādot šo personības šķautni, svētku programmā ir iekļauts Valsts himnas autora Baumaņu Kārļa Vislatvijas piemiņas turnīrs zolītē. Limbažu novada domes priekšsēdētājs arī uzsvēra Baumaņu Kārļa darbošanos Limbažu saviesīgajā biedrībā un viņa devumu Limbažu bibliotēkai. “Un tā ir apstākļu sakritība, ka šogad Limbažos tiek renovēta bibliotēka,” sacīja Beļaunieks.

Viņš arī norādīja, ka Viļķenē atrodas Baumaņu Kārlim veltīts piemineklis, un pie tā būs skatāma pieminekļa autora tēlnieka Viļa Titāna darbu izstāde “Akmeņu plēsējs ar dzejnieka dvēseli”. Atgādinot, ka Baumaņu Kārlis izveidojis pirmo Baltijas kalendāru, kurā apkopojis interesantu un izglītojošu informāciju, taps kalendārs, kurā būs iekļauti 15 himnas autoram veltītā domrakstu un vizuālās mākslas konkursa dalībnieku darbi. Akcentējot Baumaņu Kārļa “dzirkstošo” daļu, tiks atklāta viņam veltītā mūzikas vēsturnieces Zanes Gailītes grāmata.

Himnas goda dienas svinībās piedalīsies arī ap 70 jaunsargu, kas godasardzē stāvēs pie Baumaņu Kārļa pieminekļa Viļķenē un arī veidos goda aleju, turot rokās Latvijas karogus, sacīja Rekrutēšanas un jaunsardzes centra Jaunsardzes departamenta direktora vietniece Judīte Suharevska.

Limbažu kultūras nams ikvienam interesentam piedāvā iespēju iesaistīties vairāk nekā 16 metrus garas jostas aušanā – ir plānots, ka jostā tiks ieausti visi himnas vārdi, stāstīja kultūras nama direktore Sandra Mieze.

Himnas goda dienā iesaistīsies arī grafiti mākslinieki, kas uz sienas pie ieejas Viļķenes kultūras namā radīs tematiski atbilstīgus darbus.

Svinības noslēgsies ar zaļumballi, kurā spēlēs grupa “Bitīt matos”.

Tradīcija svinēt Baumaņu Kārļa dzimšanas dienu kā himnas goda dienu ir ieviesta 1995.gadā, taču šogad tradīcijai ir jauns konteksts – ar minēto pasākumu tiek pieteikta virzība uz Latvijas simtgadi, sacīja Melbārde.

LETA