Ziņas

Sabiedrība

Harija Liepiņa balva Jurim Žagaram

Pelnīta balva. Dailes teātra aktieris Juris Žagars (no labās) saņem Harija Liepiņa balvu, ko pasniedz tās pirmais ieguvējs, Nacionālā teātra aktieris Ivars Puga.Foto: LETA

Atzīmējot Starptautisko teātra dienu, kā arī Latvijas teātra dižgara Eduarda Smiļģa 130. jubilejas gadu, svinīgā ceremonijā pasniegtas balvas par izciliem sasniegumiem teātra mākslā. Harija Liepiņa balvu, ko kopš 2005.gada piešķir aktierim par izcilu, spilgtu aktierdarbu iepriekšējā sezonā, šogad saņēma Dailes teātra aktieris Juris Žagars.

Balvu viņam pasniedza 2005.gada balvas laureāts, Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ivars Puga, kurš savā apsveikuma runā uzsvēra, ka Juris Žagars sen šo balvu pelnījis, un izteica cerību, ka abi kādreiz nākotnē varētu satikties un spēlēt uz vienas skatuves.

J. Žagars “Druvai” atzina, ka šī balva ir īpaša: “Ja “Spēlmaņu nakts” balvu piešķir par vienu sezonu un to var saņemt arī par vienu spilgtu lomu, Harija Liepiņa balva ir par paveikto ilgtermiņā. Svarīgi, ka šīs balvas saņēmēju nosaka visu teātru iekšējā balsojumā, tātad tas ir arī nosacītu konkurentu novērtējums. Tāpēc tai ir liels svars, un es to ļoti augstu vērtēju. Manā uztverē tā ir balva ar reputāciju, ir prieks un gandarījums to saņemt.”

Balva bijis zināms pārsteigums, jo darba ikdienā nav domājis par šo notikumu, vien saņēmis tālruņa zvanu, ka jāierodas uz balvas saņemšanu. Var pieminēt, ka J. Žagars divreiz saņēmis kinobalvu “Lielais Kristaps”, kā arī “Spēlmaņu nakts” balvu nominācijā “Gada labākais aktieris.” Vairākkārt bijis nominēts balvām nominācijās – “Gada labākais aktieris” un “Gada labākais otrā plāna aktieris”.

Dailes teātra direktors Andris Vītols norāda, ka tieši pēdējos gados aktiera talants ir uzmirdzējis jaunā kvalitātē, apliecinot viņa profesionālo briedumu. Šobrīd Juris Žagars ir viens no visnodarbinātākajiem teātra aktieriem. Pēdējās sezonās aktieris nospēlējis vairākas nozīmīgas lomas.

Viņš īpaši atzīmē, ka priecē dažādās lomas, ko režisori piedāvā: “Aktierim ir interesanti, ja var spēlēt dažādus tēlus, un man pēdējā laikā ar to tiešām veicies. Jau sākot no “M.Butterfly”, bijušas dažādas lomas, te var uzskaitīt izrādes “Equus”, “Izraidītie”, “Saules bērni”, “Finita la comedia!”, “Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu”. Dažādās izrādēs nākas spēlēt pilnīgi pretējus raksturus, un tas aktierim ir kā medus maize. Jā, tas ir izaicinājums, tas nenāk viegli, bet ir ļoti interesanti darboties ar dažādiem tēliem.”

Šobrīd notiekot darbs pie izrādes, kas veidota pēc Ingmara Bergmana režisētās filmas “Laulības dzīves ainas” scenārija, kur viņam kopā ar Ilzi Ķuzuli – Skrastiņu uzticētas galvenās lomas.

“Tas ir liels izaicinājums, jo pārsvarā uz lielās skatuves esam divatā, jāstrādā pamatīgi, lai skatītājiem būtu interesanti. Materiāls ir lielisks, man patīk strādāt,” saka J. Žagars.

Vēl var piebilst, ka balvu pasniegšanas ceremonijā Lilitas Bērziņas balvu saņēma Latvijas Nacionālā teātra aktrise Maija Doveika, Helēnas Tangijevas Birznieces balvu – klasiskās un vēsturiskās dejas pedagoģe Palmīra Dzērve, bet atjaunoto aktiera, režisora, pedagoga un skatuves mākslas teorētiķa Jēkaba Dubura balvu saņēma skatuves runas un aktieru meistarības pedagoģe Aina Matīsa.