Ziņas

Sabiedrība

Gūt saprašanu visai dzīvei

Te būs “URDA” ēka. Ar paveikto apmierināts Pārgaujas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Imants Kalniņš (no labās), SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un Valmieras domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.Foto: Sarmīte Feldmane

Pašvaldību SIA “ZAAO” reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe” Atvērto durvju diena pulcēja pašvaldību pārstāvjus no visas Ziemeļvidzemes.

“Pašvaldībās ir mainījušies vadītāji, arī darbinieki, lai iepazīstinātu ar “ZAAO” un mūsu plāniem – darāmo līdz 2030.gadam -, aicinājām visus uz Daibi,” sacīja SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Aivars Sirmais un uzsvēra, ka Atvērto durvju diena jau ir tradīcija. Tajā ikviens var apskatīt centru, tikties ar speciālistiem. “Paš­valdību loma atkritumu apsaimniekošanā tiek palielināta, tas būs ierakstīts Ministru kabineta noteikumos, tāpat noteikts, kas jāizdara. Ja tāpat kā līdz šim kopā strādāsim, Eiropas Savienības izvirzītos mērķus sasniegsim,” atzina Aivars Sirmais.

Līdztekus ikdienas darbam Daibē top dabas un tehnoloģiju parks “Urda”. “Atvērto durvju diena ir svētku reize, kad katrs vēlas ieraudzīt kaut ko jaunu. Visas pašvaldības priecājas, ka tām ir savs veiksmīgs uzņēmums, kas attīstās. Bīstami, ja pie stūres ir cilvēki, kuri neskatās nākotnē, šis objekts ir nākotne,” sacīja Pārgaujas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Imants Kalniņš un atgādināja, ka par tehnoloģiju parka nepieciešamību runāts vairākus gadus un idejas īstenošanu kavēja tikai finanšu trūkums. “Ja kādreiz atzīst, ka ierēdņi vispirms saka nē, tikai tad iedziļinās lietas būtībā, šajā gadījumā jautājums bija cits – Izglītības un zinātnes ministrija uzreiz atzina, ka šāds parks, skola ir vajadzīga un tā jāveido. Ja gribam dzīvot draudzīgi videi, bērni ir jāmāca,” uzsvēra Imants Kalniņš.

“Urda” ir SIA “ZAAO” un Pārgaujas novada pašvaldības kopīgs projekts. “Top ēka, kurā būs liela klase un laboratorija, būs liels aplis aktivitātēm. Tā būs stikla māja kokos,” atklāja Aivars Sirmais un piebilda, ka līdz gada beigām ēka būs gatava, tad līdz maijam viss tiks iekārtots.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis bija gandarīts, ka “URDA” top. “Šī skola ir kas jauns arī izglītības sistēmā. Mums šāda veida skolu, kur 28 pašvaldības vienojušās projektā, nav. Kāds būs šīs izglītības iestādes statuss, vēl nezinām. Skaidrs, ka šī skola daudz dos bērniem un jauniešiem. Klasē izstāstītas gudrības, kādiem mums jābūt pret vidi, kā jārīkojas, nekļūs par cilvēka otru dabu. Tas jāmāca interesanti, sajūtot,” sacīja ministrs un atklāja, ka par ieceri veidot šādu parku ļoti daudz kritizēts, bet ir pārliecināts, ka šis ceļš ir pareizs, jo par sliktiem darbiem jau politiķus nelamā. “Bija izteikumi – kas tas būs; tāda skola neiekļaujas sistēmā! Tieši tā, tā būs ārpus vecā rāmja, kas ierobežo. Tas būs kas jauns, ko veidojam kopā, veidojam skolotājiem, jaunajai paaudzei. Ja iemācīsimies kaut nedaudz samazināt savu ekoloģisko pēdu un to nospiedumu, kas palicis, pratīsim saprātīgi apsaimniekot, tad dzīvosim vistīrākajā vidē un būsim ieguldījuši sabiedrības ilgtspējā,” viedokli pauda Kārlis Šadurskis, atgādinot, ka varēs nostiprināt zināšanas, lai tās veido jaunās paaudzes vērtības. “Mēs ne­zinām, kādā sabiedrībā 2030. gadā dzīvos tie, kuri tagad sāk skolas gaitas, kādas prasmes viņiem būs vajadzīgas, bet zinām, ka viņiem būs jāattīsta šī sabiedrība. Viņiem jāsaprot katra indivīda un sabiedrības atbildība,” sacīja ministrs.

Jau tagad uz Daibi ekskursijās brauc skolēni. Viņi iepazīst atkritumu apsaimniekošanu, darba kultūru, var izstaigāt dabas takas, kurās papildina zināšanas. “Te var aptaustīt Latvijas iežus, minerālus, iepazīties ar augsnes atsegumu, te aug 14 Latvijas koku sugas. Te bioloģija, fizika, ķīmija ir dabā. Šai skolai ir nākotne, esam iepazinuši citu valstu pieredzi, dabā iegūtās zināšanas – redzētais, sataustītais, dzirdētais – labāk izprotams un paliek atmiņā,” pastāstīja skolotājs, ekskursiju vadītājs Jānis Zemļickis.

Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” teritorijā būs mācību ēka, veselības, pārdomu un izziņas takas, pļava ārstniecības augu iepazīšanai un ievākšanai, purva taka un garšaugu dārzs, kukaiņu māja, atrakciju laukums un šķēršļu josla. Iecerēta arī zemūdens vērošanas platforma, ūdens turbīna – strūklaka un ar video kameru aprīkots skudru pūznis. Tāpat mācību procesā tiks nodrošināta iespēja padziļināti iepazīties ar dažādām atkritumu apsaimniekošanas, biogāzes ražošanas, ūdens attīrīšanas, siltumapgādes, vēja ģeneratoru, kompostēšanas un elektrības iegūšanas iekārtām. Savu­kārt ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansējumu parkā tiks izveidota unikāla Latvijas iežu un minerālu kolekcija, āra klase un dabas koncertzāle jeb projekts 3K.

“Interese par dabas takām ir liela. Drīzumā būs izstāde par purviem, arī mums te ir purvs. Daibē ir dabas daudzveidības koncentrācija,” bilda Jānis Zemļickis un pastāstīja, ka Daibē pabijušas arī vairākas ārzemnieku grupas.

“Te ir viena komanda un viens mērķis. Sasniegt mērķus nākotnē varēsim tikai tad, ja nākamā paaudze būs gudrāka par mums. Skolotājam ir jāizaudzina skolēns, kas gudrāks par viņu,” sacīja ministrs Kārlis Šadurskis.