Ziņas

Sabiedrība

Gūt pozitīvas emocijas un sajūtas

Visi kopā. Startē piecu dienu skriešanas seriāla “Cēsu apļi” šī gada sezona. Distancē krāt apļus skrienot, nūjojot vai ejot dodas visdažādākā vecuma cēsnieki.Foto: Valdis Sviķis

Eiropas Sporta nedēļā Cēsīs tradicionāli notiek skrējiens “Cēsu apļi”, kurā piedalīties ir vienkārši. Piecu darbdienu vakaros dalībniekiem tiek dota stunda, tās laikā skrienot, nūjojot vai ejot jāsakrāj iespējami vairāk apļu.

Šonedēļ pirmajās divās dienās “Cēsu apļiem” bijis jau gandrīz 300 dalībnieku. Cēsu novada pašvaldības sporta koordinatore Ineta Krūmiņa saka: “Tā kā pasākumā piedalās galvenokārt vietējie, redzam, ka cēsniekiem tas ir svarīgs, jo dalībnieku skaits aizvien palielinās. Lai arī mums, rīkotājiem, darba ir vairāk, priecājamies par to. Paldies Cēsu Sporta skolas audzēkņiem, kuri palīdz reģistrēt dalībniekus. Priecē arī, ka piedalās dažāda vecuma cilvēki, nāk ģimenes, iespējas ir plašas. Var redzēt, ka cilvēki skrien, baudot skrējienu. Manuprāt, labi, ka šis ir kā seriāls, jo tas nozīmē – katru dienu tiek dota iespēja. Ja tā sevi pieradini, ļoti iespējams, būs vēlme turpināt arī pēc tam, kad pasākums beigsies.”

Laika apstākļi ir labvēlīgi, bet veselīga dzīvesveida piekritējiem arī lietus netraucētu. Tas labi bija redzams piektdien, kad Cēsu stadionā bija izsludināts kopīgs vingrošanas pasākums. Laiks bija nemīlīgs, ik pa laikam uzlija, tomēr daudzi darbojās treneru vadībā, neviens nesūdzējās, ka slikti laika apstākļi.

“Cēsu apļu” otrajā dienā pirmo reizi uz starta stājās skolotāja Iveta Daiga. Viņai ierosmi devusi mazākā meita, sporta skolas audzēkne: “Viņa trenējas slēpošanā, trenere audzēkņus mudināja piedalīties skrējienā, arī es nolēmu neatpalikt. Patiesībā jau divus gadus domāju par šo skrējienu, redzot lielisko atmosfēru, kas tajā valda, nolēmu, ka man arī tur jābūt. Laikam jau tas vairāk bija vajadzīgs pašapziņai. ”
Debijas dienā pieveikti 11 apļi, lielākoties ejot ātrā tempā, vien pēdējo apli skrējusi, lai iekļautos kontrollaikā. Tas izdevies, prieks bijis īpaši liels, redzot, ka finišēts 15 sekundes pirms kontrollaika beigām.

“Debijas skrējienu burtiski izbaudīju. Tik ļoti patika, ka trešdienas vakaru gaidu ar nepacietību,” saka I. Daiga. “Man patīk tā demokrātija, kas valda šajā pasākumā. Ir māmiņas ar bērniem ratiņos, kundzes, kungi gados, daži skrien, citi nūjo vai iet, un tad saproti, ka tu arī to vari. Patīkami redzēt distancē savus audzēkņus, viņu vecākus, citus paziņas.”

“Cēsu apļu” tradīcija tika iedibināta 2014.gadā, pirmo reizi tā notika stadionā, kad sākās rekonstrukcija, skrējienu pārcēla uz Pils parku, dalībnieki nolēma, ka tur ir labs reljefs un dabas tuvums un pasākumam arī turpmāk jānotiek parkā.

To, ka cilvēki arvien lielāku uzmanību pievērš fiziskajām aktivitātēm, būs pamanījis vai ikviens. Tas vērojams stadionā, uz ielām, kur netrūkst velobraucēju un skrējēju, tas bija redzams vasaras gaitā, kad Eiropas projektu ietvaros pilsētā notika dažādas bezmaksas sportiskās aktivitātes.

Trenere Inga Bogdanova, kura projektā vadīja vingrošanas nodarbības, atzīst, cilvēku vēlme nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm jūtami palielinās: “Nevar salīdzināt, kā bija pirmajā gadā, kad sākās šie Eiropas projekti, un kā ir tagad. Atceros, bija dalībnieces, kuras pēc vasaras projekta noslēguma atzina, ka tas bijis labākais, kas ar viņām noticis. Viņas bija sākušas sev darīt labu, bija sapratušas to ieguvumu. Aktivitātes pieaugumu vislabāk parāda Cēsu stadions, vasaras vakaros tur cilvēku pilns. Viss ir vienkārši, ir vajadzīga infrastruktūra un vēl kāds stimuls, kaut vai šādas bezmaksas nodarbības, kas cilvēku motivē pamēģināt. Un ļoti daudzi, kuri vasarā sākuši darboties, izmantojot Eiropas finansētos projektus, turpina, jo izveidojusies vajadzība pēc aktivitātēm.”

Eiropas Sporta nedēļa Latvijā notiek jau piekto reizi, tās pasākumos aicina piedalīties ikvienu neatkarīgi no vecuma un fiziskās sagatavotības. Īstenojot šo akciju šogad, 27. septembrī notiks Latvijas orientēšanās nakts, 11 Latvijas pilsētās un novados ikvienam būs iespēja izmēģināt spēkus orientēšanās rogainingā tumsā. Pasākums notiks arī Cēsis, starts un finišs pie Cēsu 2.pamatskolas.

Sporta nedēļas mērķis ir mainīt iedzīvotāju paradumus, atgādinot, ka vien 30 minūšu mērenas intensitātes slodze piecas reizes nedēļā būtiski samazina saslimšanas risku ar daudzām, tajā skaitā – sirds asinsvadu slimībām.