Ziņas

Sabiedrība

Gūst apdegumus no latvāņiem

Cēsu klīnikas Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) un uzņemšanas nodaļā pagājušās nedēļas nogalē vērsušies trīs cilvēki, kas guvuši apdegumus no latvāņiem.

Klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere teic: “Lai arī cilvēki ir informēti par latvāņu bīstamību, īpaši mūspusē, kur ar tiem sadzīvojam sen, pārsteidzoši, ka atkal un atkal no šo augu sulas cieš cilvēki. Trīs gadījumi vienā nedēļas nogalē – tas ir daudz. Divi no tiem bija pieaugušajiem, viens bērnam. Pieaugušie parasti augus pazīst, vairāk ir runa par neapdomīgu rīcību, bet bērniem tā var būt arī nezināšana.” Dace Valnere arī piebilst, ka latvāņu sezona, ja tā var teikt, paš­laik tikai sākas: “Visbiežāk apdegumu problēmas novērojam jūnijā – pirms un pēc Jāņiem.”

NMP un uzņemšanas nodaļas speciālisti aicina būt ļoti uzmanīgiem saskarsmē ar latvāņiem, kā arī pieskatīt bērnus, lai tie nekādā gadījumā netuvotos bīstamajiem augiem. Speciālisti secina, ka visbiežāk apdegumi tiek gūti, apkarojot latvāņus. Cilvēki ne vienmēr apzinās, ka apdegumu var gūt ne tikai tieša kontakta ceļā, bet arī netieši, piemēram, neizmazgājot atkārtoti izmantotu apģērbu, kurā pļauti latvāņi. Piemēram, Ķirurģijas nodaļas virsārsts Voldemārs Vaivods atceras gadījumu, kad vairāki pļāvēji izmantoja vienu un to pašu darba tērpu, kas netika izmazgāts, un visi guva audu bojājumus.

Visbiežāk apdegumi tiek gūti uz gurniem un apakšstilbiem, tie ir cilvēkiem, kuri, pļaujot vai brienot cauri latvāņu laukam, tērpušies īsajās biksēs. Reizēm auga šūnsulu, kas skārusi apģērbu, cilvēks ar rokām ieberzē sejā, tādējādi paplašinot kontaktzonu. Dace Valnere arī norāda, ka daž­kārt pacienti pat nenojauš, no kā radies apdegumam līdzīgais audu bojājums, jo reakcija var parādīties pēc dienas vai divām.

Cēsu klīnika atgādina, ka, latvāņa šūnsulai saskaroties ar ādu, ultravioleto staru ietekmē rodas apdegumi, kas var radīt I – III apdeguma pakāpei līdzīgus audu bojājumus. Pieskaršanās augam nav sāpīga, un apdegumi var veidoties pēc vairākām (15 – 20) stundām pēc saskarsmes ar augu. Taču apdegumi ir sāpīgi un dzīst ilgi.

Cilvēkiem ar dažādu jutību ir atšķirīga reakcija gan uz šūnsulu, gan tās tvaikiem un specifisko smaržu. Jutīgākam cilvēkam var kļūt slikti arī no latvāņa smaržas.

Ja tomēr notikusi saskarsme ar latvāņu sulu, speciālisti iesaka mazgāt skarto vietu ar ūdeni un ziepēm apmēram 15 minūtes. Ja sula nokļuvusi acīs, tās nepieciešams skalot, pagriežot galvu tā, lai skalošanas laikā kaitīgās vielas netiktu ieskalotas otrā acī. Trīs diennaktis jāizvairās no sau­les stariem, kas aktivizē latvāņa sulā esošās vielas. Tāpat nepieciešams dzert daudz šķidruma, lai izvairītos no dehidratācijas. Ja rodas čūlas, gūti lielāki apdegumi, kā arī gadījumos, kad šūnsula iekļuvusi acīs, nepieciešams vērsties pie ārsta.