Ziņas

Sabiedrība

Gulbenes novada dome izdod jaunu suvenīrmonētu, kas veltīta Gulbenes-Alūksnes bānītim

Gulbenes novada dome laidusi klajā suvenīrmonētu, kas veltīta pazīstamākajam Gulbenes novada simbolam, vienīgajam Baltijā regulāri kursējošajam šaursliežu dzelzceļa vilcienam – Gulbenes-Alūksnes bānītim.

Kā aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā, monētas aversā iekalts bānītis, bet monētas reverss visām Latvijas monētām ir vienots – centrā Latvijas kontūrkarte ar četrām zvaigznēm katrā malā, ietverot vārdus “Latvian Heritage” un “Collection Coin”. Monēta ir iesaiņota četru veidu dažāda dizaina kartīšu/kapsulas iepakojumā.

Viena no monētas kartītēm vēsta par Gulbenes leģendu – barona Heinriha fon Volfa un viņa sievas baroneses Marisas mīlas stāstu. Kartītes dizains atklāj arī līdz šim nepublicētu pāra foto. Tagad ir iespējams par Marisu ne tikai klausīties nostāstus, bet arī aplūkot daiļavu, kas reiz laupījusi barona fon Volfa sirdi. Pagaidām vēsture klusē, kur un kā abi iepazinušies, bet kāzu laikā Heinriham bija 32 gadi, Marisai – tikai 18. Nostāsti vēsta, ka Heinrihs Marisu tik ļoti mīlējis, ka kādā dzimšanas dienā uzdāvinājis viņai nelielu pili – Vecgulbenes muižas Sarkano pili, bet citā – licis izrakt dīķi lielā M burta veidā.

Savukārt cita kartīte ir veltīta stāstam par Gulbenes dzelzceļnieku koloniju, kuras ēku būvniecība aizsākās 1920.gada sākumā, lai dzelzceļa darbinieku ģimenēm novērstu dzīvokļu trūkumu. Dzelzceļnieku kolonijas izveidošana Vecgulbenē ir starp pirmajiem Latvijas pilsētbūvnieciskajiem pasākumiem. Joprojām Gulbenē ir apskatāmas sešas slavenā latviešu arhitekta Paula Kundziņa radītās divstāvu dzīvojamās mājas, kas celtas nacionālā romantisma stilā – arhitektūrā izmantojot latviešu nacionālās koka celtniecības elementus.

Pārējie divi suvenīrmonētas iepakojumi vēsta par pašu bānīti un Gulbeni – dzelzceļa pilsētu, kā arī par Stāmerienas pagastu – Gulbenes novada greznāko rotu, kurai ik dienu cauri kursē Gulbenes-Alūksnes bānītis.

Informācija kartītēm tika sagatavota sadarbībā ar Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeju.

Monēta, kas iekļaujas Latvijas Nacionālā mantojuma suvenīrmonētu kolekcijā, izgatavota 1000 eksemplāros un ir īpašs suvenīrs, kas tiks izmantots novada prezentāciju vajadzībām.

Monētas kaltas Beļģijas monētu kaltuvē “Mauquoy Token Company”, kura ir izveidojusi suvenīrmonētu tīklu “Heritage on a coin”.