Ziņas

Sabiedrība

Grūtības sazvanīt tālruni analīžu pieteikšanai

TESTĒŠANAS VIETA. “Covid-19” analīžu paraugu nodošanas punkts Cēsīs, Palasta ielā 15.Foto: Marta Martinsone - Kaša

Līdz ar jaunā mācību gada sākšanos palielinājies pieprasījums “Covid-19” analīžu pieteikšanai, lai varētu tās veikt, jāpiesakās , zvanot uz vienoto tālruni 8303, kur operators nozīmē testēšanas vietu, tuvāko cilvēka dzīvesvietai, kā arī norāda dienu un laiku, kad ierasties. Centrālā laboratorija, kas veic “Covid-19” testus, vērtē, ka pieteikumu skaits ir palielinājies pat par 40%.

Arī uz “Druvas” redakciju zvanīja satraukta lasītāja, kura pastāstīja, ka divu dienu laikā nevar sasniegt operatoru un neviens arī neatzvana, kā arī, zvanot uz otru numuru, kas viņai iedots, atbildes nav, taču, lai medicīnas iestādē varētu veikt plānoto manipulāciju, tests nepieciešams. Nacionālā veselības dienesta Sa­biedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ginta Ozoliņa apstiprināja, ka, sākoties jaunajam mācību gadam, noslogojums tālrunim ir kļuvis lielāks, Centrālā laboratorija apzinājusi situāciju, zvanot uz vienoto tālruni, tagad dzirdama informācija, ka gaidīšanas laiks var sasniegt līdz pat divām minūtēm. Cilvēkiem ir aicinājums sagaidīt operatora atbildi vai arī izmantot iespēju pieteikties elektroniski, rakstot uz e-pas­tu analizes@laboratorija.lv.

Cēsu klīnikas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere apstiprina, ka pārbaude uz “Covid-19” analīzi pirms manipulāciju veikšanas ir nepieciešama: “Pirms plānveida invazīvām manipulācijām un operācijām pacientiem ir jāveic kovida analīzes. Šī prasība ir spēkā jau kopš plānveida pakalpojumu atsākšanas, un tā ir nepieciešama pacientu un medicīnas darbinieku drošībai, lai mazinātu saslimšanas risku pārējiem pacientiem un darbiniekiem. Uz “Covid-19” analīzēm nosūta ārstējošais ārsts speciālists vai ģimenes ārsts. Testēšanu Cēsīs veic Centrālā laboratorija. Cēsu klīnikā derīgi ir analīžu rezultāti, kas nav vecāki par 72 stundām. Ja gadījumā kāds pacients nav paspējis veikt analīzes, tad attiecīgā operācija tiek pārcelta uz laiku, kad tas būs izdarīts. Tomēr ļoti reti ir gadījumi, kad pacientam šī testa rezultātu nav.”

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Komunikā­cijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja arī piekrīt, ka līdz ar jaunā mācību gada sākumu vairāk cilvēku vēlas kovida testus veikt. Viņa vērtē, ka, iestājoties rudenim, biežāk sāk cirkulēt dažādi augšējo elpceļu vīrusi, un teic: “Skaidrs, ka šī sezona būs izaicinājums gan ārstiem, gan sabiedrībai kopumā, jo nebūs tikai saslimšana ar “Covid-19”, bet arī katru sezonu izplatīto gripu. Ja gadījumā bērnam parādās iesnas, bet nav citu simptomu, bērns jūtas labi, piedalās aktivitātēs, ir možs un darbīgs, jāskatās, kāpēc sākušās iesnas, bet nav uzreiz nepieciešams taisīt analīzes uz kovidu. Jo, ja bērnam ir tikai iesnas, ir maz ticams, ka tas ir vīruss. Bet, ja parādās kādi papildu simptomi – temperatūra vai klepus -, tad vecāki ir pirmie, kuri izvērtē, kāds ir bērna veselības stāvoklis un ko darīt tālāk; ja nepieciešams, konsultējas ar ģimenes ārstu, kas izvērtēs, kāda rīcība nepieciešama.” Viņa arī norāda, ka attiecībā uz saslimšanu ar “Covid-19” galvenie simptomi ir klepus, drudzis, nogurums, apgrūtināta elpošana, atsevišķos gadījumos arī ožas vai garšas zudums, kā arī citi specifiskāki simptomi. Ilze Arāja uzsver, ka svarīgi izvērtēt bērna gaitas pēdējās dienās, vai ģimenē ir bijis kontakts ar saslimušo, vai ir būts ārzemēs, vai bijusi saskare ar kādu, kas atbraucis no ārvalstīm. Ja ir aizdomas, ka varētu būt notikusi inficēšanās ar “Covid-19”, ģimenes ārsts var izrakstīt nosūtījumu uz testu veikšanu. Ģimenes ārsts arī vislabāk var izvērtēt pacienta veselības stāvokli, jo zina, kādas saslimšanas cilvēkam bijušas iepriekš, vai noteiktās sezonās parādās alerģiskas iesnas vai kādas citas pazīmes.”

Jāatzīst, ka, jaunajam mācību gadam sākoties, vecākiem ir daudz neskaidrību, kā rīkoties, ja bērnam parādās augšējo elpceļu saslimšanas simptomi, kurā brīdī nepieciešams domāt par testa veikšanu uz “Covid-19”.